Libya'da çatışma

Libya'nın Bingazi kentinde ordu birlikleriyle çatışan emekli Tuğgeneral Halife Hafter yanlıları ile ''devrimci güçler'' arasında çıkan çatışmada, 6 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

2 Haziran 2014 Pazartesi 21:12
Libya'da çatışma
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, bazı "devrimci güçler" tarafından desteklenen Ensaru'ş Şeria birlikleriyle, daha önce Hafter'e bağlılıklarını ilan eden Bingazi'nin Tabalino beldesindeki "Saika 21" birliği arasındaki silahlı çatışma, sabahın erken saatlerinde başladı.

Bingazi'deki el-Cele el-Havadis Hastanesi basın sorumlusu Fadya el-Bergusi, Tabalino beldesinde silahlı çatışmaların yaşandığını belirterek, "Orduya bağlı Saika 21 birliğine ait 5 askerin cenazesi ve 11 kişi de yaralı olarak hastaneye getirildi" dedi.   

Öte yandan el-Heveri Hastanesi yetkilisi Hani el-Uraybi de çatışmalar sırasında atılan roketlerden birinin Bingazi Sağlık Müdürü Fethi el-Hicani'nin Tabalino'daki evine isabet ettiğini, olayda Hicani'nin bir oğlunun hayatını kaybettiği ve bir oğlunun da yaralandığını söyledi.

"Bingazi'de lise bitirme sınavları ertelendi"


Öte yandan Libya Milli Eğitim Bakanlığı, bugün ülke genelinde yapılacak lise bitirme sınavlarının güvenlik nedeniyle Bingazi'de ertelendiğini duyurdu.

Bakanlık Sınav İdaresi Genel Müdürü Abdusselam bin Suud, yaptığı yazılı açıklamada, bugün yapılması planlanan lise bitirme sınavlarının Bingazi dışındaki diğer kentlerde gerçekleşeceğini, Bingazi'deki öğrenciler için ise daha sonra yeni bir tarih belirleneceğini kaydetti.

Tuğgeneral Halife Hafter, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki devrimci gruplara karşı, 15 Mayıs'ta "Onur Savaşı" başlattığını duyurmuş, Milli Genel Kongre ve Geçiş Hükümeti, bu durumu, "darbe girişimi" olarak tanımlamıştı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır yönetiminin Hafter'i desteklediği  yönündeki iddiaların ardından Zintan merkezli milis güçler ve Libya Hava Kuvvetlerindeki bazı birlikle ile devrik lider Muammer Kaddafi yanlıları da Hafter birliklerine katıldıklarını açıklamıştı.

Kaddafi rejimine karşı mücadele eden ve merkezi geçiş hükümetine bağlılıklarını bildiren "devrimci güçler" ile Derne merkezli Ensar'uş Şeria milisleri ise "darbe yanlısı" güçlerle çatışıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »