Lice'deki izinsiz gösterilerde 2 kişi hayatını kaybetti

Lice ilçesinde güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırıya karşılık verilmesi sonucu çıkan çatışmada ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi.

8 Haziran 2014 Pazar 7: 0
Lice'deki izinsiz gösterilerde 2 kişi hayatını kaybetti
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde karakol inşa edildiğini öne süren bir grup izinsiz gösteri yaptı. Çıkan olaylarda yaralanan göstericilerden ikisi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, ilçede karakol inşa edildiğini ileri sürerek izinsiz gösteri yapan grubun, el yapımı ses bombası, havai fişek ve taşlı saldırılarına, güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etti.

24 YAŞINDAKİ RAMAZAN BARAN KURTARILAMADI


Müdahale sırasında gruptan güvenlik güçlerine ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesi sonucu çıkan olayda, yaralanan Ramazan Baran (24) kaldırıldığı Lice Devlet Hastanesi'nde müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

50 YAŞINDAKİ ABDULBAKİ AKDEMİR'İN VÜCUDUNDA 3 KURŞUN TESPİT EDİLDİ


Öte yandan çıkan çatışmada 50 yaşındaki Abdulbaki Akdemir de yaşamını yitirdi. Olay yerinde bulunan ve vücudunda 3 kurşun izi tespit edilen Akdemir'in cesedi, Lice Devlet Hastanesi morguna getirildi. Lice'deki olaylar sürüyor.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ'NDEN 'LİCE' AÇIKLAMASI


Diyarbakır Valiliği, Lice'de güvenlik güçlerine yapılan silahlı saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, "07.06.2014 günü saat 18.00 sıralarında Diyarbakır-Bingöl karayolunun güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yapılan silahlı saldırı sonucu çıkan çatışmada 2 saldırgan yaralanmıştır. Askeri helikopter ile Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan saldırganlardan 1'i yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Diğer saldırgan ve yaralanan 1 askerin tedavisi sürmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerekli soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca konu idari yönden de takip edilmektedir" denildi.

PKK BİTLİS'TE YOL KESTİ ASKERİ ARAÇLARA TACİZ ATEŞİ AÇTI


Bitlis'te yol kesip kimlik kontrolü yapan PKK'lılar, daha sonra ormanlık alandan bölgeden geçen askeri araçlara uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açtı.

Alınan bilgilere göre, bugün gündüz saatlerinde Bitlis merkeze bağlı Ölek Köyünde oluşturulan sözde PKK şehitliğinde düzenlenen cenaze defin işlemine katılan yaklaşık 300 kişilik grup, cenaze defin işleminden sonra bölgeden ayrıldı. Bölgede kalan yaklaşık 20 – 30 kişilik bir grup ise ulaşımı sağlayan kolu keserek araçları durdurdu. Araçlarda kimlik kontrolü yapan PKK'lılar daha sonra bölgeye yakın ormanlık alana kaçtı. Şahıslar askeri araçlara uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açtı. Güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarda bulunması nedeniyle açılan taciz ateşinde yaralanan olmadı. Güvenlik güçleri taciz ateşine karşılık vermedi. PKK'lı grup ise daha sonra ormanlık alanda izini kaybettirdi.

VALİ VEKİLİ ALTUN: ORMANLIK ALANDAN TACİZ ATEŞİ AÇILDI, KARŞILIK VERİLMEDİ


Konuyla ilgili açıklama yapan Bitlis Vali Vekili Salih Altun, "Sabah saatlerinde Bitlis merkeze bağlı Ölek Köyünde oluşturulan mezarlıkta bir defin işlemi olmuştu. Bu cenaze törenine yaklaşık 300 kişi katılmıştı. Yapılan define katılanlar oradan ayrıldıktan sonra 20 – 30 kişilik bir grup kaldı. Daha sonra bu grup Bölükyazı – Çeltikli yol ayrımı dediğimiz yerde birkaç aracı durdurup kimlik sormuşlar araçlara, ancak araçları alıkoymamışlar. Bu sırada da rutin olarak bölgede halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla devriye atan güvenlik güçlerimize ormanlık alandan uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı. Fakat kesinlikle güvenlik güçlerimiz tarafından karşı bir ateş açılmadı ve karşılık verilmedi. Açılan taciz ateşinden sonra grup oradan uzaklaştı. Güvenlik güçleri yol güvenliği sağlamak amacıyla bölgede devriye atıyordu. Bölgede devriye atan güvenlik güçlerimize taciz ateşinde bulunuldu. Olayda ölen ya da yaralanan yok. Herhangi bir can kaybı söz konusu değil. Sadece açılan taciz ateşi sonucu araçlara kurşunlar isabet eden mermi izleri var. Ancak yaşanan taciz ateşi sonrası güvelik güçlerimizi karşılık vermedi. Sadece bölgede devriye atıp geri döndüler. Şu anda bölgede her hangi bir çatışma yok. Sadece tek taraflı bir taciz ateşi oldu. Bir çatışma söz konusu değil" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »