Lice'deki karakol yapımı gerginliği

Taksim'de sahnelenmek istenen oyunun bir başka versiyonu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sahnelenmek isteniyor. Türkiye bu oyuna gelmemeli"

29 Haziran 2013 Cumartesi 23:51
Lice'deki karakol yapımı gerginliği
Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu Üyesi Ahmet Gündoğdu, Lice'deki karakol gerginliğine ilişkin, Taksim'de sahnelenmek istenen oyunun bir başka versiyonunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sahnelenmek istendiğini, Türkiye'nin bu oyuna gelmemesi gerektiğini söyledi.

Gündoğdu, Lice'deki gerginliğe ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk kez bir sorununu iç dinamiklerle çözlemeye başladığını, bu sayede aylardır şehit haberlerinin gelmediğini ve milletin rahatladığını ifade etti.

Akil İnsanlar Heyeti'nde 63 farklı görüşten insanın, adeta Türkiye'yi taradığını, gittikleri yerlerde yüzlerce farklı görüşten insanla görüştüklerini anlatan Gündoğdu, şöyle devam etti:

"Tam bunların bittiği günlerde bir Taksim krizi çıkardıklar. Acaba gerçekten 'Doğaseverler mi yeşilseverler mi?' dedik ama, Başbakan'ın da açıkladığı gibi park konusunun halka sorulacağına karar verilmesine rağmen, yüzünü göstermek istemeyenlerin çabalarları devam ediyordu. Ulusal ve uluslararası alandaki Türkiye karşıtları, Türkiye'nin kendi sorununu çözdüğünde bundan rahatsız olanlar ya karakolu ya ağacı ya şunu bunu bahane ediyor. Çözümün hiçbir şekilde kurban edilmemesi lazım."

Gündoğdu, Kürt sorunun çözümünü istediğini söyleyenlerin, muhalefetin ve özellikle BDP'nin daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, Akil İnsanlar Heyeti olarak bu konuda 7 ayrı rapor sundukları Başbakan Erdoğan'ın da "Bunlar yol haritası olacak" dediğini anımsattı. 

Türkiye'nin şimdi bunları yeni bir anayasa ile taçlandırması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, Kurtuluş Savaşı'nda devlet-millet kaynaşmasını başarmış, destanlar yazmış bir milletin, "öteki" ilan edilmiş olanların da kaynaşacağı yeni bir anayasa yapabileceğini vurguladı. 

Gündoğdu, muhalefetin sağduyulu olması, iktidarın da süreçten taviz vermemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Çözüm sürecine ilişkin çabalar konusunda her geçen gün destek arttı. En korkulan Karadeniz bölgesiydi, orada da korkulan olmadı ama sorunun çözülüyor olmasından içeride ve dışardıda memnun olmayanlar oyuna başladılar, şimdi oyunun bir başka verisiyonu sahneye konulmaya çalışılıyor. Taksim'de sahnelenmek istenen oyunun bir başka versiyonu Doğuda ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sahnelenmek isteniyor. Türkiye bu oyuna gelmemeli."

- "Barış kolay elde edilen bir şey değil"

Marmara Bölgesi Grup Üyesi Hülya Koçyiğit, çözüm sürecinin her geçen gün daha çok insanın ikna olduğu, benimsediği ve umutla takip ettiği bir süreç olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de çoğunlukla insanlar bu sorunun halledilmesini istiyor ancak az da olsa barışın olmasını istemeyen insanların da var olduğu, çözüm süreci içinde zaman zaman onların da engellemek için yapacakları gösterilerin olabileceğini ama bunların hiçbir şekilde o çok büyük sonucu, barış hedefini engellemeyeceğini biliyorum, inanıyorum. Hepimizin inanç anlamındaki saflarımızı sıkı tutmamız gerekiyor. Elbetteki barış kolay bir şey değil. Barış kolay elde edilen bir şey değil. Bu tür olayları ben sadece cılız denemeler olarak görüyorum ve devam etmeyeceğini ümit ediyorum." 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »