Liderler Erdoğan'ı kutladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakir İzzetbegoviç, Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Kazancı, 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ı tebrik etti.

11 Ağustos 2014 Pazartesi 20:58
Liderler Erdoğan'ı kutladı
Resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanı seçimini kazanan Başbakan Erdoğan'ı liderler kutladı.

ABDULLAH GÜL ARADI

Cumhurbaşkanı Gül, resmi olmayan sonuçlara göre 12. cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak tebrik etti.

İZZETBEGOVİÇ, BAŞBAKAN ERDOĞAN'I TEBRİK ETTİ

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimini kazanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

İzzetbegoviç, resmi olmayan ilk sonuçların açıklanmasının ardından, AA'ya yaptığı açıklamada, BaşbakanErdoğan ve ''en iyi seçimi yapan'' Türk halkını tebrik ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan liderliğindeki hükümetin son 10 yıl içerisinde yaptıkları göz önüne alınınca, cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan'ın daha iyi bir sonucu hak ettiğini belirten İzzetbegoviç, ''Erdoğan liderliğindeki hükümet, dünyada ekonomik kriz yaşanırken büyük ekonomik başarılara imza atmış, uzun yıllar sonra Türkiye'yi siyasi anlamda hak ettiği yere getirmiştir" diye konuştu.

İzzetbegoviç, Erdoğan'ın yaptıklarıyla ayrıca Müslüman halkların onurunu ve özgüvenini de geri getirdiğini vurgulayarak, ''O, tüm İslam ümmetinin çıkarları için mücadele ediyor. Recep Tayyip Erdoğan ve büyük Türk halkını bir kez daha tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarının Bosna Hersek-Türkiye ilişkilerine yansımasını ve getirebileceği yeniliklere ilişkin de İzzetbegoviç, "Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkiler son derece iyi seviyede ve bundan daha iyisi olabilir mi bilemiyorum. Sadece Türkiye'nin Bosna Hersek'teki yatırımları arttırılabilir ki biz de bu konu üzerinde çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İzzetbegoviç ayrıca, yakın zamanda Türkiye'ye resmi ziyarette de bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI HÜSEYİN VE BAŞBAKANI ŞERİF, BAŞBAKAN ERDOĞAN'I TEBRİK ETTİ

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakanı Navaz Şerif, resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

Pakistan Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanının, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Başbakan Erdoğan'ı tebrik ettiği ifade edildi.

Açıklamada, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Hüseyin, "Türkiye'nin son 10 yıllık gerçekleştirdiği dönüşüm sizin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki övgüye değer başarınızda tecelli etmiştir. Sizin ve hükümetinizin başarısı için dua eder, Türkiye'ye ve kardeş Türk halkına da ilerleme ve refah temenni ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ise mesajında Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olmasından memnuniyet duyduğunu, bu sonucun Türk milletinin her alanda büyük başarılara imza atan Başbakan Erdoğan'ın dinamik liderliğine olan güvenini kanıtladığını bildirdi. Şerif, Erdoğan'ın liderliği altında Türkiye'nin istikrar, başarı ve refah ortamında büyüyeceğine inandıklarını ve Pakistan ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın da bu dönemde güçlenerek büyüyeceğini belirtti.

Şerif, Erdoğan'ın "tarihi" başarısından dolayı tebrik ederek başarılı bir dönem geçirmesi dileklerini iletti.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV, ERDOĞAN'I TEBRİK ETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, halkın oylarıyla Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanlığına seçilen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada, Aliyev'in Erdoğan'ı telefonla aradığı ve cumhurbaşkanı seçiminde elde ettiği zafer nedeniyle kutladığı bildirildi. 

Aliyev görüşmede, Türk halkının refah ve huzuru için devletçilik faaliyetlerinde Erdoğan'a başarılar dilediği, Erdoğan'ın da gösterilen ilgi ve kutlama için teşekkür ettiği kaydedildi. 

İkilinin, stratejik işbirliğine dayanan Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin bütün alanlarda bundan sonra daha da gelişeceğine emin oldukları yönünde görüş bildirdikleri ifade edildi. 

"Başkan Obama, Başbakan Erdoğan ile yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla bekliyor"

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, AA muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarını gördüklerini kaydetti.

ABD Başkanı Obama’nın, "Başbakan Erdoğan ile bu yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini" belirten Hayden, Obama’nın aynı şekilde Erdoğan’ın yerine geçecek başbakanla da çalışmayı arzuladığını ifade etti.

Hayden, Obama’nın önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan’ı aramasını beklediklerini de bildirdi.

NAZARBAYEV'DEN KUTLAMA

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Erdoğan'ı tebrik etti.

Kazakistan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye için tarihi öneme sahip cumhurbaşkanlığı seçimindeki başarısı nedeniyle Erdoğan'ı tebrik eden Nazarbayev, gönderdiği kutlama mesajında şunları kaydetti:

"Sizin başkanlığınızdaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin engin emekleri neticesinde Türkiye'nin büyük başarılara ulaştığına tüm dünya şahittir. Kazakistan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerinin halklarımızın refahı için daha da güçlenerek stratejik işbirliğinin derinleşeceğine inancım tamdır."

DESTEĞİNİZİN DEVAM EDECEĞİNE İNANCIMIZ TAM

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı da yazılı açıklamasında, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçimini kazanmasını, "30 Mart yerel seçimlerinde halk tarafından verilen güvenoyunun devamı" olarak nitelendirdi.

Kazancı, şunları kaydetti:

"Başbakanlığınız sırasında Ortadoğu'da barış ve istikrarın tesisi için gösterdiğiniz olağanüstü çabaların cumhurbaşkanlığınız döneminde daha da artacağı kanısındayız. Ayrıca, Irak Türkmenlerine bugüne kadar vermiş olduğunuz desteğin ve yardımın da önümüzdeki dönemde devam edeceğine inancımız tamdır."
OKUYUCU YORUMLARI/2 + YORUM EKLE
  • GURBETTEN KUTLUYORUM (1) PANTÜRKiST - 11 Ağustos 2014 Böyle bir BASBAKAN böyle bir müslüman ne FiRAVUN ne NEMRUT nede YAZiD döneminde görülmedi yoktu ve daha anneler dogurmamisti.. Beni TÜRKiYE,ye BASBAKAN yapin size olan sadakatimi görün diye ABD,ye yalvaran mektuplar yazmadi,,BOP esbaskani olup IRAK,in kana bulanmasina KADINA-KIZA tecavüz edilmesine IRAK,in parcalanmasina insanlarin ölümüne vatanlarini terk edisine sirf iSARAiL karsisinda güclübir IRAK olmasin diye gayret caba göstermedi IRAK,, bugün kan gölü degilse insanlar ölmüyorsa KADINA-KIZA tecavüz edilmiyorsa BOP esbaskani burada bir bok yiyemiyorsa R-T-ERDOGAN,in variligi iledir..
  • GURBETTEN KUTLUYORUM (3) PANTÜRKiST - 11 Ağustos 2014 SURiYE eger bugün kana bulanmadiysa müslüman kani akmiyorsa ülke huzuru kana-kana yasiyorsa ve PARCALANMAYA dogru gitmiyorsa SURiYE halen iSRAiL icin tehdit ise bunu TÜRKiYE,de AKP,ye OY vererek AKP,yi iktidar eden R-T ERDOGAN,ida cumhur baskani secen TÜRK secmenine borcludur...

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »