Liseli Cansel'in intiharı ile ilgili yeni gelişme

Liseli Cansel’in intiharı ardından öğretmeni cinsel tacizden tutuklandı, okul yönetimi açığa alındı

22 Şubat 2016 Pazartesi 18:33
Liseli Cansel'in intiharı ile ilgili yeni gelişme
KAYSERİ’de geçen Çarşamba günü tabancayla intihar eden lise 12'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.'yı cinsel istismarla suçlanan evli matematik öğretmeni 33 yaşındaki Bayram Ö. tutuklandı. Milli Eğitim Müdürlüğü de okul yönetimini açığa aldı.

Olay, merkez Melikgazi İlçesi Demokrasi Mahallesi’nde Çarşamba günü saat 18.00 sıralarında meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'ne bağlı bir polis merkezinde görevli polis memuru M.K.’nın kızı Cansel Buse K. babasının beylik tabancasıyla başına bir el ateş etti. Silah sesini duyan evdekiler, genç kızı odasında kanlar içinde buldu.

İhbar üzerine sevk edilen 112 sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ağır yaralanan kız, kaldırıldığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde kurtarılamadı. Hastane morguna kaldırılan Cansel Buse K.'nın cenazesi, Adli Tıp'ta yapılan otopsi ardından Kırşehir’in Kaman İlçesi'nde toprağa verildi.

OKUL YÖNETİMİNE SUÇLAMA

Soruşturma sürerken, Cansel Buse K.'nın Melikgazi İlçesi, M. Eminoğlu Anadolu Lisesi'ndeki arkadaşları, Cansel Buse K.’nin intiharına aynı okuldaki evli matematik öğretmeniyle duygusal ilişkisi ardından uğradığı cinsel istismarın neden olduğunu, okul yönetiminin konuya kayıtsız kaldığını öne süren paylaşımları sosyal medyada, yoğun biçimde duyurdu.

İddialar üzerine, olayı çok yönlü olarak araştıran Cinayet Büro ekipleri öğretmen Bayram Ö.’yü cinsel istismar gerekçesiyle gözaltına aldı. Matematik öğretmeni, daha sonra geçen cumartesi günü sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Okul yöneticileri, konuşmak istemedi. Kız öğrenci ailesinin intiharla ilgili açılacak davada okul yönetimi hakkında da şikayetçi olacakları ileri sürüldü.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri sosyal medyadaki paylaşımları da göz önüne alarak lise ve çevresinde önlemler aldı. Okul çevresinde, Melikgazi Emniyet Müdürlüğü ve Çevik kuvvet ekipleri devriye görevi yaptı. Kız öğrencinin intiharı ardından sınıf arkadaşlarından 2'sinin fenalık geçirdiği ve olay günü sınıfta ders yapılamadığı ifade edildi.

OKUL YÖNETİMİ VE ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, olayı geçen hafta Perşembe günü sabah saatlerinde öğrendiklerini ve Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Konuyla ilgili soruşturmanın selameti açısından okul yönetimini ve olaya adı karışan Matematik Öğretmeni Bayram Ö.’nün açığa alındığını kaydeden Çandıroğlu, "Ne olduğunu biz de bilmiyoruz, adliye karar verecek. Biz soruşturmanın selameti açısından okul yönetimini ve öğretmeni açığa aldık. Müessif bir olay, hiç kimsenin istemediği, hiç kimsenin istemeyeceği bir olay. İdare olarak biz öğrendiğimiz andan itibaren ilgili tarafların tamamını İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz toparladı ve bir tutanak altına aldı. Aynı anda savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. Neticede adliyeye, savcılığa intikal etmiş bir boyutu var bu işin. İdari olarak inceleme sürecini başlattık. Okul yönetimini de öğretmen ile birlikte açığa aldık. O öğretmen de tutuklandı.”

Çandıroğlu, intihar eden öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmenin çevresinde ve öğretmen arkadaşları tarafından güvenilir, çevresiyle uyumlu ve sosyal bir kişi olarak tanındığını da kaydetti.

HERKES HESAP VERECEK

İntihar eden lise öğrencisinin ablası C.K. de, "Şikayet edilmesi gereken her yer ve kişiler hakkında şikayette bulunacağız. Okul yönetimi de bununla ilgili hesap verecek. Bu olayla ilgili suçu bulunan herkes adalet önünde hesap verecek. Acımız taze, halen kardeşimizin acısını yaşıyoruz. Sosyal medyadan da destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Ancak şu an kimseyle görüşecek durumumuz yok' diye konuştu.

SOSYAL MEDYA DA NELER YAZILDI?

Olay sosyal medyada, ‘Cansel için susma’ etiketiyle, uzun süre haylaşıldı. Paylaşımlarda "Kayseri’de 18 yaşındaki bir kız matematik öğretmeninin tecavüzüne uğradı, şikayet edildi ama hiçbir şey yapılmadı. Kız dayanamadı ve intihar etti, kurtarılamadı. Bunun, tecavüzün yanında bir cinayet olmasına rağmen kimse harekete geçmedi. Olayın üstü örtülmeye çalışılıyor. Kayseri’de bile hala çoğu insanın haberi yok. Lütfen sesimizi duyurmamıza yardımcı olur musunuz?" diye yazıldı. Ayrıca 'Canseliçinsusma' etiketiyle "Lütfen yardımcı olalım. Hatırlıyor musunuz, küçükken hepimize, okul ikinci eviniz derlerdi" gibi yazılar da yer aldı. 

Demokrat Kadın internet sitesi de, bu olayı, intihar eden genç kızın bir arkadaşının ifadesine dayanarak, şunları yazdı:

"Kayseri’de arkadaşımız Cansel K.’ya öğretmenimiz Bayram Ö.’nün tecavüz etmesi ve okul yönetiminin Cansel’in şikayetlerinin üzerinde durmaması üzerine, Cansel polis babasının silahıyla kafasına sıkarak intihar etti. İntihardan 2 gün önce kucağıma bayılıp ‘Ben kendimi öldüreceğim" diyerek ağlamasını ben kaldıramıyorum."

"ÖĞRETMEN İLE ÖGRENCİ 2 AYDIR TELEFONLA GÖRÜŞMÜŞLER"

Kayseri'de lise öğrencisi Cansel Buse K.'nın intiharıyla ilgili sürdürülen adli ve idari soruşturmada, genç kızın iki aydan beri öğretmeniyle cep telefonundan görüşmeler yaptığı belirlendi. Vali Orhan Düzgün, sosyal medyada yankı uyandıran ve çeşitli yorumlara yol açan intihar olayıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Kayseri İli Melikgazi ilçesindeki bir okulumuzda 12. sınıf öğrencisi Cansel B.K.'nin 17/02/2016 tarihi akşamı evinde intihar ettiği bilgisi alınmıştır. Olayla ilgili savcılığa suç duyurunda bulunulmuş ve adli soruşturma ile birlikte maarif müfettişlerince idari soruşturma başlatılmıştır. Cansel B.K.'nin intiharı ile bağlantılı olduğu düşünülen ve telefon kayıtlarının incelenmesi neticesinde bir süredir kendisi ile irtibatlı olduğu tespit edilen öğretmen B.Ö. yürütülen adli soruşturma sonucu tutuklanmıştır. Ayrıca yürütülen idari soruşturma doğrultusunda olayda ihmali olduğu düşünülen M.E.A. Lisesi Okul Müdürü E.E., Müdür Yardımcıları M.T.İ. ve A.E. ile rehber öğretmenler Z.A. ve K.C. görevden el çektirilerek açığa alınmıştır. Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Kamuoyuna duyurulur."

İntihar eden genç kızın ailesinin olay ardından Kırşehir'in Kaman İlçesi'ne gittikleri belirtildi. Abla C.K. ise DHA muhabirinin görüşme isteğini kabul etmedi, "Birkaç gün sonra aile olarak gerekli açıklamayı yapacağız" demekle yetindi.

CHP'Yİ ARIK, CANSEL BUSE'NİN BABASI İLE GÖRÜŞTÜ

Kayseri'de geçen çarşamba günü tabancayla intihar eden lise 12'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.'nın ailesini ziyaret eden CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, genç kızın polis babası M.K'nin, "Kızım, benim silahımla hayatını kaybetti. Artık bu silahı belime takıp da nasıl polislik yapayım? Artık,bu şehirden de gideceğim. Mesleği de bırakacağım" dediğini anlattı.

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'ne bağlı bir polis merkezinde görevli polis memuru 2 çocuk babası M.K.'nın evine ugrayıp, taziyede bulunan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, olaydan dolayı üzüntü duyduklarını iletti. İntihar eden genç kızın ailesiyle görüşmesini DHA'ya değerlendiren Arık, "Allah, kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Ailenin iki çocuğundan biri, gencecik hayatının baharında hayatını kaybetti ve kara toprağa düştü. Gerçekten acımız çok büyük. İddialar çok vahim ve bize düşen bu iddiaların takipçisi olup, bu olayı örtbas etmek isteyenlerin de, gerekli cezaya çarptırılmasını sağlamak olacak" diye konuştu. Arık, şöyle devam etti:

OKULA AMBULANS ÇAĞRILMIŞ, AİLESİNE BİLDİRİLMEMİŞ

"İntihar eden Cansel Buse, pazartesi günü okul idaresine ailenin sonradan ögrendiğine göre, öğretmeni şikayet etmiş. Okul idaresi gerekli girişimlerde bulunacaklarını kendisine ifade etmiş. Ancak, genç kız okulda baygınlık geçirmiş, ambulans çağrılmış. Ancak, okula gelen ambulans Cansel'in normale dönmesi üzerine gönderilmiş. Genç kızın ailesi, bu durumdan haber edilmediğini bana söyledi. Bugün sayın valimiz, emniyet müdürümüz başsavcımızdan da olayla ilgili bilgiler aldım. Kendileri failin şu anda tutuklu olduğunu söyledi. Sorumlu olan okul idarecilerinin de açığa alındığını belirttiler. Bu olayın takipçisi olacağız. Yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. 'Mekanı cennet olsun' diyorum. Bu sürecin en yakın takipçisi olacağız. Allah hiçbir aileye böyle bir yaşatmasın. Sayın genel başkanımız da, bize telefonla ulaşıp, konuyla ilgili bilgi aldı ve kendisinin de olayın yakın takipçisi olduğunu belirtti."

Bu arada Cansel Buse'nin oturduğu 14 katlı apartmandaki komşuları da, "Genç kızın okula gidiş gelişinde bir sorun yoktu. Sessiz sakin bir kızdı. İntihar sonrası, bunun sınav stresi yüzünden kaynaklandığını düşündük. Ancak, sonradan sosyal medyadan olayın farklı biçimde gerçekletiğini ögrendik. Üzgünüz" dedi.

KAYSERİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, sosyal medyaya yansıyan lise öğrencisi Cansel Buse K.'nın intiharı, lise ögretmeni Bayram Ö'nin tutuklanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başsavcılıkça yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"17/02/2016 günü Kayseri ili Melikgazi ilçesi sınırları içinde meydana gelen ateşli silahla ölüm (İntihar) olayı ile ilgili olarak aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. 17/03/1998 doğumlu, 15-18 yaş grubundaki ölene otopsi işlemleri icra edilmiş olup, ölenin lise öğrencisi olması hususu da dikkate alınarak, dosya içerisindeki bilgi, belge, iddia, isnat şikayetler ve ilgili dosya kapsamında TCK’nun 103/1-b, 104/1 maddelerinde tanımlanan 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı, reşit olmayan çocukla cinsel ilişki' suçlarıyla ilgili olarak, ölenin kendi okulunda öğretmeni olarak görev yapan şüpheli 19/02/2016 tarihi itibariyle sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştır. Hakkında gizlilik kararı bulunan soruşturma TCK, CMK ve diğer yasal mevzuat kapsamında çok yönlü ve etkin olarak yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »