23 Haziran 2018, Cumartesi

Loğoğlu'ndan Feyzioğlu’na tepki

Başbakan Erdoğan’ın konuşması nedeniyle bağırdığı TBB Başkanı Feyzioğlu’na CHP’li Loğoğlu da tepki gösterdi ve ‘saygısızlık ettiğini’ söyledi. Loğoğlu’na CHP’liler itiraz etti

12 Mayıs 2014 Pazartesi 7: 0
Loğoğlu'ndan Feyzioğlu’na tepki
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yaşadığı tartışmada Feyzioğlu’nun uzun konuşarak saygısızlık ettiğini savundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı erdoğan toprak ise Erdoğan’ın üslubunun kabul edilemez olduğunu belirterek Feyzioğlu’nu destekledi.

‘Orası siyasi kürsü değil’


CHP’li Loğoğlu, dün Kanal 7’de katıldığı programda Danıştay’da yaşanan gerilimle ilgili, “Orada Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve Feyzioğlu’nun ayrı ayrı artı ve eksileri var. Feyzioğlu, bakımından artı, ifade özgürlüğü bağlamındadır. Ama her yerde her şey söylenir mi? Kendisine verilen zamandan çok daha uzun konuştu, saygısızlık etti. Daha önemlisi, siyasi bir konuşma yapıyor algısı yarattı. Orası siyasi bir kürsü değil. Feyzioğlu’nun yaptığı asıl yanlış burada” dedi.

Erdoğan’ın “Siyaset yapmak istiyorsanız, cübbenizi bırakın” çağrısını doğru bulduğunu belirten Loğoğlu, “Başbakan’ın çağrısı doğru ama ifade özgürlüğüne, eleştiriye tahammül edememesi ve çok ağır bir dille tepki göstermesi kabul edilebilecek bir şey değil” diye konuştu.

Loğoğlu, “En büyük yanlış Cumhurbaşkanı’nın. Başbakan’ı yatıştırmak Cumhurbaşkanı’nın görevi değil. Toplantıyı terk etmesi, kurumlar arası ilişkilerin çöktüğünü gösteren bir tabloyu doğurdu” dedi.

Partiden karşı tepki geldi


Sezgin Tanrıkulu: Yargının bulunduğu her ortam aynı zamanda avukatların da ortamıdır. Orada misafir olan siyasetçilerdir. Başbakan müdahalesiyle, farklı düşüncelere tahammülsüzlüğünü eşi benzeri görülmemiş bir tepkiyle ortaya koydu. Bu, başbakanın giderek artan otoriter eğiliminin sınır tanımaz bir noktaya geldiğini de ortaya koyuyor. Başbakan nezaketten uzak bir dil kullanmıştır. Bu dilin ve üslubun sözlükteki karşılığı külhanbeyidir.”

Hüseyin Aygün  Twitter’daki hesabından “CHP’li Faruk Loğoğlu, Danıştay’da Tayyip’in yarattığı provokasyondan ötürü Metin Feyzioğlu’nu suçlamış, ‘süresini aştı ve siyasi konuştu, asıl hata buydu’ demiş, iyi de Tayyip Erdoğan da tam bu nedenle Feyzioğlu’ya hakaret etmişti, Tayyip haklı o zaman...” yazdı.

Erdoğan Toprak: Hukukçuların hukuksuzluk konusunda görüş beyan etmesi kadar doğal bir şey yok. Türkiye’de süreçle ilgili o gün konuşmayacak da nerede konuşacak. Siyasetçilerin eleştiriye  tahammül etmeleri gerekir. Başbakan, Cumhurbaşkanı’nın olduğu yerde nasıl böyle hareket edebilir. Cumhurbaşkanı’nın Genelkurmay Başkanı ile oradan çıkması doğru değil. Başbakan, orada cumhurbaşkanı makamını yok kabul etti. Devlet geleneği AKP iktidarıyla beraber çökme noktasına geldi. Bir Başbakan Cumhurbaşkanı’nı çocuk gibi peşinden çıkartabiliyor.

Milliyet
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »