Lüksemburg’dan 66 yıl sonra devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaret

Lüksemburg'un Ankara Büyükelçisi Conzemius, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ile eşi Düşes Maria Teresa'nın Cumhurbaşkanı Gül'ün daveti üzerine gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi değerlendirmelerde bulundu.

16 Kasım 2013 Cumartesi 22:33
Lüksemburg’dan 66 yıl sonra devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaret
Lüksemburg Büyük Dükü Henri ile eşi Düşes Maria Teresa'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi konuşan Büyükelçi Conzemius, bu iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1947'den bu yana bakan ya da ticari misyon düzeyinde birçok ziyaret yapıldığını ancak 18-22 Kasım’da gerçekleşecek ziyaretin 66 yıldan bu yana devlet başkanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret olduğunu hatırlattı.

Türkiye ile süregelen ilişkilerin bu ziyaretle daha da yoğunlaşmasını istediklerini belirten Büyükelçi Conzemius, ''İlişkilerimizi ekonomik, politik, kültürel olmak üzere her düzeyde daha da geliştirmek istiyoruz'' diye konuştu. Büyük Dük ve eşine bakan ve yüksek düzeyli iş adamlarının da ziyarete eşlik edeceğini anlatan Conzemius, heyetin Ankara, İstanbul ve Gaziantep'te temaslarda bulunacağını ifade etti.

Ankara'daki resmi törenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile başbaşa ve heyetler arası, bakanlar düzeyinde görüşmelerin ardından dinamik bir kent olan Gaziantep'te temaslarda bulunacağını söyleyen Conzemius, bu kentin ekonomik potansiyelinden yararlanmak istediklerini vurguladı.

Suriyelilerin kaldığı kamplara ziyaret


Büyükelçi Conzemius, Büyük Dük'ün Gaziantep'te düzenlenecek Ekonomik Foruma katılacağını, Suriyeli mültecilerin ve özellikle çocukların durumunu yerinde görmek isteyen Düşes'in de kentteki mülteci kamplarını ziyaret edeceğini söyledi. Conzemius, İstanbul'daki temaslarda da Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi'nde iki ülke iş çevrelerinin bir araya geleceğine işaret etti.

ODTÜ ve Galatasaray Üniversitelerine ziyaret


Heyetin Lüksemburg Üniversitesi ile bazı alanlarda ortak projeler hazırlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent'i ziyaret edeceğini anlatan Conzemius, projelerden birinin Parkinson hastalığına ilişkin yüksek teknolojili bir çalışma olduğunu aktardı.

Conzemius, ziyaret kapsamında Galatasaray Üniversitesi'nde Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'un da Türkiye ile Lüksemburg ilişkileri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini anlatan Fransızca konuşma yapacağını ifade etti. 

Conzemius, ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi için, iki ülke arasında, haziranda Lüksemburg'da tesis edilen ''Ekonomik ve Ticari Ortak Komite''nin (JETCO), ilk kez Türkiye'de toplanacağını da dile getirdi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »