Mahmood: Pakistan'da Türk uzmanlığına ihtiyacımız var

Pakistan İslamabad, Preston Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Baş Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı, Dr. Sohail Mahmood ile gelişen dünya düzeni üzerine röportaj yaptık.

30 Mart 2013 Cumartesi 19:53
Mahmood: Pakistan'da Türk uzmanlığına ihtiyacımız var

İmran Onur TURAL/GAZETE5

Orta Doğudaki gelişmeler ışığında Müslümanların Hıristiyanlara bakış açılarını değişiklikler olmuş olabilir mi? Myanmar durumunda olduğu gibi...

- Hıristiyanların Müslümanlara bakış açıları konusunda herhangi bir gelişme olacağını, düşüncelerinde değişiklik olacağını zannetmiyorum.

Pakistan ile Türkiye ilişkilerinin bugünü ve yarını hakkında bilgi verir misiniz?

- Türkiye ile Pakistan ilişkilerini samimi ve gelecekte daha da güçlendirilecektir. Pakistan enerji sektörü ve altyapısının geliştirilmesi için Türk uzmanlığına ihtiyacımız var. Her düzeyde daha fazla işbirliği öngörülüyor ve bu ilişkilerin geleceği gerçekten çok parlak durumdadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıyan ilk devlet Pakistan olmuş idi. Sizce Pakistan için Kuzey Kıbrıs'ın önemi nedir?

- Pakistan, Türkiye ile kardeşçe bağlarını Kuzey Kıbrıs'ta tanıdı. Pakistan bununla ilgili önemli tüm konularda Türkiye'nin arkasında duruyor. Biz öncelikle kardeşlik bağlarımız gibi konularda Türkiye'ye destek vermeye devam edeceğiz.

Pakistan ve Türkiye'de son zamanlarda yaşanan enerji krizi hakkında neler düşünüyorsunuz?

- Pakistan çok sıkıcı ve sorunlu olduğu tarihi bir dönüşüm geçiriyor. Biz temiz, adil seçimlerin olacağı başka bir sivil hükümet getirmeyi umuyoruz. Bu ülkemizde bir ilk olacak. Ben Türkiye üzerinden yorum yapamam.

Büyük orta doğu projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Ortadoğu bölgesinde çatışmalar var. Bu nedenle kararsız bir yapı hakim. Barış ve güvenliğin olabilmesi için, başta Filistin-İsrail çatışması olmak üzere, çatışmaların sonlanması gerekir.

Bağımsız egemen bir Filistin artık kurulmalıdır. İsrail'in BMGK 242 sayılı kararını uygulamaya koymak ve uygulamak gerekir.  1967 savaşında işgal arazisinin boşaltılması da gerekir. İsrail ile eşit bağımsız bir Filistin yani iki devletli çözüm ulaşmada hakkında görüşmeler olmalıdır. İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrail tarafından yeni yerleşim binalarından derhal vazgeçilmelidir. Filistin'in bağımsızlığı için müzakereler derhal başlatılmalıdır. Sadece, ABD ile sonucu görmek için İsrail'e baskı yapmalıdır.  ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve Pakistan Müslüman dünyanın müttefikleri şimdi ortaklaşa Filistin'in bağımsızlığı için kulis yapmalı.

Onlar konuyla ilgili bir pro-aktif diplomasisi benimsenmesi ve amaca ulaşmak için de AB ile çalışması gerekir.

İkinci konu, nükleer silahların İran'ın belirgin arayış olduğunu. İran'ın nükleer silah kapasitesini geliştirmesi caydırılamamıştır. Müslüman ülkelerin İsrail'den başka herhangi bir maceraya girmesi İran'ı koruyacak kolektif güvenliğin yeni bir fikir ile İran'a yaklaşması gerekir.

Üçüncü endişe Suriye içindeki iç savaş sona eriyor. Beşar Esad cinayetleri 60.000 sayıya ulaştı. Ortak bir BM-İKT Barış gücü daha cinayetleri durdurmak için Suriye'ye müdahale etmelidir.

Sizin için seçtiğimiz foto galeriler
15733_s.jpg 15719_s.jpg 15717_s.jpg
30 tonluk balinaya öpücük Komik itiraflar En iyi genç futbolcular


 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »