21 Haziran 2018, Perşembe

Malatya'da acı haber! 2 F4 düştü, 4 asker şehit...

Malatya'dan Türkiye'yi kahreden haber... Bölgeden çelişkili bilgiler geliyor. AFAD'ın twitter'da yaptığı açıklamaya göre TSK'ya ait F4 tipi iki askeri uçakla irtibat kesildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Malatya'nın Akçadağ ilçesi yakınlarında düşen uçakların enkazına ulaşıldı. Bakan Efkan Ala, pilotlardan 2'sinin şehit olduğunu duyurdu. İHA'nın geçtiği habere göre ise uçaklar havada çarpıştı, 2 asker şehit oldu 2 asker yaralandı.

25 Şubat 2015 Çarşamba 3:20
Malatya'da acı haber! 2 F4 düştü, 4 asker şehit...

Malatya'nın Akçadağ ilçesinden Türkiye'nin yüreğini yakan haber geldi. Son bilgilere göreMalatya 7. Jet Anaüssü'nden keşif uçuşu için havalanan F-4 tipi 2 askeri uçakla irtibat kesildi. 
 
Olay, saat 19.30 sıralarında meydana geldi. Malatya 7'nci Ana Jet Üssü'nüden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan iki adet RF-4 E tipi (Fantom) keşif uçağı irtibat kesildikten sonra radardan da kayboldu. Kısa süre sonra saat 19.40 sıralarında uçakların Akçadağ ilçesi Ekinciler mevkiinde düştüğü belirlendi. Kaza üzerine bölgeye Malatya, Diyarbakır ve Elazığ'dan AFAD ekipleri ile itfaiye ve ambulanslar sevk edildi. AFAD ekiplerinin yaptığı aramalarda uçaklardan birinin enkazı Ekinciler mevkiinde tepe bir bölgede bulundu. Arazi taraması sırasında ise şehit olan 2 pilotun cenazesine ulaşıldı. 
 
ŞEHİT SAYISI 4 OLDU İDDİASI
İkinci uçağın enkazına da ulaşıldığı, şehit sayısının 4 olduğu iddia ediliyor. Bu iddia henüz teyit edilmedi.
 
İLK BAŞTA ÇELİŞKİLİ BİLGİLER GELDİ
Olay sonrası çelişkili bilgiler geldi. Ajanslara ilk olarak bir F4'le bağlantının kesildiği haberi düşmüştü. DHA'nın haberinde bir askeri helikopterin düştüğü duyurulmuştu. Ancak bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıktı.
 
MALATYA VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI
Malatya Valisi Süleyman Kamçı,  2 askeri uçakla keşif uçuşu sırasında irtibat kesildiğini söyledi.

AFAD: 2 F4'LE İRTİBAT KESİLDİ
AFAD'ın twitter hesabından yapılan ilk açıklamada 2 F-16 ile irtibatın kesildiği duyurulmuştu. Ancak AFAD açıklamayı revize etti. AFAD'ın twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Malatya 7. Jet Anaüssü'nden havalanan 2 F4 ile irtibat kesildi.
 
İKİ UÇAK HAVADA ÇARPIŞTI İDDİASI
İHA'nın haberine göre ise askeri uçaklar havada çarpıştı.  
 
İÇİŞLERİ BAKANI ALA: 2 PİLOTUMUZ ŞEHİT OLDU
İçişleri Bakanı Efkan Ala, TBMM Genel Kurulu'nda, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural'ın Malatya'da iki savaş uçağının düştüğüne dair basından haberler aldıklarını ve hükümet yetkililerinin bilgilendirmesini istedi. TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut'ta İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya söz verdi. Ala, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Maalesef bugün akşamüstü Malatya'dan havalanan iki savaş uçağımız daha sonra irtibat kesilmiş ve haber alınamamıştır. Jandarma Komutanı olay yerine ulaştı. Biraz önce rapor etmeye başladı. Kesin bilgi vermek üzere şu anda orada kesin rapor bekleniyor. Elimizde bana ulaşan bilgi, pilotlarımızdan ikisinin şehit olduğu diğer ikisi hakkında bilgi yok. Kısa zamanda bilgi edilecek. Genelkurmayımız da olay netleşince bize bilgi gönderecek. O zaman detaylı kesin bilgi arz ederim."
 
KÖYLÜLER: PATLAMA SESİ DUYDUK
Köylülerinde de büyük bir patlamanın ardından alev gördüklerini belirttikleri kaza bölgesine kurtarma ekipleri ile çok sayıda ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »