23 Temmuz 2018, Pazartesi

Maliye'den '30 Milyarlık Suçlama' yalanlaması

Maliye Bakanlığı, Sayıştay tarafından düzenlenen Genel Uygunluk Bildirimine atfen yapılan iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

13 Kasım 2013 Çarşamba 23:57
Maliye'den '30 Milyarlık Suçlama' yalanlaması

Maliye Bakanlığından, bir gazetede '30 Milyarlık Suçlama' başlığıyla yer alan haberdeki iddiaların tamamen asılsız, yalan ve iftira niteliğinde olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Taraf Gazetesinde '30 Milyarlık Suçlama' başlıklı Hüseyin Özay imzalı bir haber yayınlanmıştır. Söz konusu haberde, Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanarak Meclis’e sunulan 2012 Yılı Genel Uygunluk Bildiriminde, Maliye Bakanlığı’nın 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan yedek ödeneğe ilişkin işlemlerinde usulsüzlük ve 'yetki gaspı' yaptığı, Meclisin ve Bakanlar Kurulunun yetkisini kullandığı, dağıtılan ödeneklerin 'kanunsuz' olduğu şeklinde tespitler ve değerlendirmeler yapıldığı iddia edilmiştir. Kamuoyunun gündeme getirilen söz konusu iddialar hakkında 'doğru' bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

1. Söz konusu haberde yer alan ve Sayıştay tarafından düzenlenen Genel Uygunluk Bildirimine atfen yapılan iddialar tamamen asılsız, yalan ve iftira niteliğindedir. 

2. Bakanlığımızın 2012 yılında yedek ödeneğe ilişkin tüm işlemleri 5018 sayılı Kanunun 23’üncü ve 2012 Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 7 ve 8’inci maddelerine uygun olarak yapılmıştır. Başka bir deyişle, gerek yedek ödeneğe diğer ödeneklerden kaynak aktarılması gerek yedek ödenekten ihtiyaç duyulan yerlere ödenek aktarılması işlemleri yasalara uygun olarak Bakanlığımız tarafından yerine getirilmiştir. Haberde, gerçeğe aykırı bir biçimde, yedek ödeneğe ilişkin işlemlerde yetkinin Türkiye Büyük Millet Meclisi veya Bakanlar Kurulunda olmasına rağmen Bakanlığımız tarafından kullanıldığı iddia edilmekte ve bu iddiaya dayanak olarak Genel Uygunluk Bildirimi kaynak olarak gösterilmektedir. Halbuki 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 7 ve 8’inci maddelerinde bu yetkinin Maliye Bakanlığında olduğu açık bir şekilde hüküm altına alınmıştır. Ayrıca, 2012 Yılı Genel Uygunluk Bildiriminde böyle bir tespit ve değerlendirmede de bulunulmamıştır.

3. Ayrıca, Maliye Bakanlığı tarafından yedek ödeneğe ilişkin yapılan işlemlerde herhangi bir gizlilik ve saklanılacak bir husus bulunmamaktadır. Nitekim Maliye Bakanlığı yedek ödenek tertibinden yapılan aktarmalar hususunda Sayıştay denetimi sırasında Bakanlığımızdan bilgi istenilmiş, Bakanlığımız tarafından Sayıştay Başkanlığına gönderilen 04/03/2013 tarih ve 2227 sayılı yazı ile yıl içinde yedek ödenek tertibinden yapılan aktarmaların tamamı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bu kapsamda Sayıştay Başkanlığı tarafından düzenlenen Genel Uygunluk Bildiriminde, Bakanlığımız tarafından yapılan işlemlerde herhangi bir usulsüzlük, kanunlara aykırılık tespit edilmemiştir. 

4. Söz konusu haberde hiç yer verilmeyen ancak Sayıştay Başkanlığı tarafından 2012 yılı Genel Uygunluk Bildiriminde yedek ödenek işlemlerine ilişkin olarak yapılan eleştiri sadece 5018 sayılı Kanunun 23’üncü maddesi kapsamında yedek ödenekten yapılan aktarmalara ilişkin her yıl ocak ayında kamuoyuna yapılan açıklamanın kapsamına ilişkindir. Bu hususta ise Sayıştay Başkanlığına Bakanlığımız yaklaşımını gerekçeli olarak bildirilmiştir. 

Tüm bu açıklamaların ortaya koyduğu gerçek şu ki araştırmacı gazeteciliğin temel ilkelerinin göz ardı edilerek ezbere bir yaklaşımla kamuoyunun ısrarla yanıltılmak istendiği tarafımızdan gözlemlenmektedir. Bu çerçevede, Bakanlığımız tarafından daha önce yapılan açıklamalara aldırmaksızın yalan ve yanlış haber yazmaya devam eden bu anlayışı kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »