Mansur Yavaş kararını verdi

Son yerel seçimde aday olan ve yüzde 43 oy alarak seçimi ‘kıl payı’ kaybeden Mansur Yavaş, CHP’yle yollarını ayırıyor. İşte Yavaş’ın ayrılık gerekçeleri:

17 Mart 2015 Salı 18:34
Mansur Yavaş kararını verdi
Uzun süredir ne yapacağı merak edilen Mansur Yavaş kararını ilk kez Hürriyet'ten Deniz Gürel'e açıkladı.

* 7 Haziran Genel Seçimleri'nde aday olmak gibi bir düşünceniz var mı?
30 Mart'taki yerel seçimlere girerken iş birliği ve güç birliğinden bahsettik. Gençler 'Birleşe birleşe kazanacağız' sloganları atarak bize destek verdi. Biz de kamuoyuna 'Belediye başkanının partisi olmaz, başkan seçildikten sonra herkesin başkanı olmalıdır' diye konuştuk. Bunun sonucunda insanlar bize güvendi ve çeşitli partilerden oy aldık. CHP'nin yanı sıra AK Parti, MHP ve diğer partilerin seçmenleri de oy verdi.
Seçimin ardından Kurultay'a giderken Sayın Kılıçdaroğlu, beni değerlendirme noktasında neler yapabileceğimizi sordu. Parti Meclisi ya da milletvekilliği konusunda fikrimizi sordu.
O dönem kendisine, 'Biz seçimde büyük bir güç birliği yaptık. Bizim görüşlerimizi bilerek insanlar oy verdi. Şimdi siyasi boyuta girersek bize inananların önüne başka bir tablo koyarız. Bu hem benim güvenilirliğimi sarsar hem de CHP yönünden eleştirilere neden olur' diyerek teşekkür ettim. Kurultay döneminde durum böyleydi.

* Peki şimdi değişen bir şey yok mu? Halen aynı fikirde misiniz?
Şimdi genel seçimlere girerken insanların bazı beklentileri var. Ama aynı gerekçeler devam ettiği için aday adaylığı gibi bir başvurum olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu, arayıp kontenjandan milletvekili adayı olarak değerlendirilebileceğimi söyledi.
Kendisine aynı gerekçeleri yineledim. Gerek sahip olduğum siyasi geçmişim ve düşüncelerim, gerekse CHP yönünden uygun olmayacağını ifade ettim. CHP'ye yıllarını vermiş, genel başkanlık yapmış isimler bile ön seçime girerken, benim kontenjandan girmem yakışmaz. Haksızlık olur ve etik bulmuyorum. Bu nedenlerle aday olmayacağım.

* Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için CHP'ye üye olmuştunuz. Milletvekili adayı olmayı düşünmediğinize göre istifa edecek misiniz?
Üyelikten istifa noktasını arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Büyük ihtimalle de üyeliğimi sonlandıracağım.

* Pek çok kişinin siyasetin içinde olmanızla ilgili beklentileri olduğunu ifade ettiniz. Bu bir hayal kırıklığı yaratmayacak mı?
Kurduğumuz Sevdamız Türkiye Platformu üzerinden fikirlerimizi paylaşıyoruz. İnsanlara ulaşıyoruz. Oradan çıkacak sonuca göre hareket edeceğiz.
Türkiye'nin her yerinden mesaj geliyor. Çok ihtiraslı değilim ama her konuda iddialı olmak gerekiyor. Amaç sadece milletvekili olmak değil. Türkiye'ye nasıl katkıda bulunacağımızı tartışmalıyız. Bizi bugünlere getirenleri yarı yolda bırakmayız.

* CHP'den aday olmayacağınıza göre 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmadığınızı söylesek doğru olur mu?
Arkadaşlarımızla istişarelerimiz sürüyor. 7 Haziran için bir şey söylemem çok doğru olmaz. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili açıklamamızı yapacağız.

* Tüm kesimlerin 'tarihi' olarak nitelediği bir atmosferde seçime gidiliyor. Süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye iyiye gitmiyor. Kutuplaşma hat safhada. Kimse kimseyle konuşmuyor. Ne söylendiğine değil, kimin söylediğine bakılıyor. Doğruya doğru denilmiyor. Benim siyaset anlayışım birleştirici olacak. İnsanların kimliklerine, görüşüne saygı duyan, çözüm odaklı bir anlayış. Türkiye'nin böyle bir siyasi anlayışa ihtiyacı var.
Kamplaşma kutuplaşma hat safhada olunca, insanlara bu dediklerimizi anlatma güçlüğü ortaya çıkıyor. Toplumdaki genel kanaat Türkiye'nin seçimden sonra bir kargaşa yaşayacağı. Bir daha seçim olmayacağı gibi endişeler var. Çok üzücü.

* Bunu biraz daha açar mısınız. Nasıl bir kargaşa yaşanma ihtimali var?
'Bir daha seçim olmaz Türkiye'de' korkusu var. Kaotik bir ortam endişesi var. Kamuoyunun her kesiminden benzer tepkiler alıyoruz. Ülkemiz için üzücü. Bunun için de inşallah seçimler sağlıklı ve güvenlikli bir şekilde yapılır da Türkiye için iyi olur.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »