19 Temmuz 2018, Perşembe

Meclis'te sigara bırakma kampanyası

Tütün mamulleriyle mücadele etmek amacıyla yürütülen çalışmalar çerçevesinde Meclis'de bir kampanyaya start veriliyor.

13 Kasım 2013 Çarşamba 21: 3
Meclis'te sigara bırakma kampanyası

Meclis, sigara tüketicisi sayısını azaltmak, bireysel ve toplumsal sağlığa katkıda bulunmak, sigaraya bağlı işgücü kaybını en alt seviyeye indirmek, milletvekilleri ile personelin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla "Sigara Bırakma Kampanyası" başlatıyor. 

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'ne üye devletlerle birlikte tütün mamulleriyle mücadele etmek amacıyla her yıl değişen sloganlarla çalışmalar yürütüyor. Bu çerçevede Meclis de bir kampanyaya start veriyor.

Sigarayı Bırakma Kampanyası, sigaranın zararları ve sağlıklı yaşam konularında genel bilinçlenmeye katkı sağlamayı, sigara tüketicisi sayısını azaltmayı, bireysel ve toplumsal sağlığa katkıda bulunmayı, diğer kurum ve kuruluşlara örnek oluşturmayı, sigaraya bağlı işgücü kaybını en alt seviyeye indirmeyi, milletvekilleri ile personelin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

Kampanya, 2 Aralık 2013-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında yürütülecek. Kampanyaya katılmak isteyenler, 29 Kasım'a kadar Meclis Sağlık Merkezi bünyesinde oluşturulan Sigara Bırakma Ünitesine başvurarak gerekli testleri yaptıracak ve katılımcı formlarını dolduracak. 

Kampanya için özel olarak hazırlanan yazılı ve görsel materyaller ile çeşitli uyarı levhaları, kampüs içinde belirlenecek yerlere asılacak. Milletvekili ve personelin kampanyadan haberdar edilerek, psikolojik olarak sigarayı bırakmaya hazırlanması sağlanacak.

Meclis Sağlık Merkezi bünyesinde oluşturulan Sigara Bırakma Ünitesinde 2 doktor ve 1 psikolog sigarayı bırakmak isteyen katılımcılara tıbbi ve psikolojik destek sağlayacak.

Süreç, Kampanya Yürütme Komitesi tarafından takip edilecek, kampanyaya katılan milletvekili ve personelden, bir yıl sonunda yapılacak testler ile sigara içmediği tespit edilenler yapılacak bir törenle ödüllendirilecek.

Kampanyanın açılış programı yarın TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in evsahipliğinde gerçekleştirilecek. Açılışta, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından “Tütün Kontrolü Neden Gerekli?”, Tütün Kontrolü Yasa Uygulaması Ne Kazandırdı?”, “Sigara Bırakmada Tedavi Yaklaşımları”, “Sigarayı Niçin Bırakmalıyız ve Sigara Bırakmada Zorluklar” konulu seminerler verilecek. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »