Medya-İş'ten Mısır'daki basın özgürlüğü ihlallerine kınama

Medya-İş Sendikası, Mısır'da darbenin yeni hedefinin basın özgürlüğü olduğuna dikkati çekerek gazetecilerin hapis cezalarına çarptırılmasını kınadı.

25 Haziran 2014 Çarşamba 1:21
Medya-İş'ten Mısır'daki basın özgürlüğü ihlallerine kınama
Medya-İş Sendikası Genel Başkanı Gürsel Eser'in yaptığı açıklamada, "Mısır’da darbenin ardından tutuklanan ve aylardır yargılanan Al Jazeera televizyonu çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed'in, 7 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılma kararını kınıyoruz. Haksız suçlamalarla meslektaşlarımıza verilen cezalar, basın özgürlüğüne vurulan büyük bir darbedir." denildi. 

Darbe sonrası yeni Mısır yönetiminin sivil toplum örgütlerine, muhaliflere, insan hakları aktivistlerine yoğun baskı uyguladığı, birçok gazetecinin gözaltına alındığı ve bazı basın kuruluşlarının bürolarının kapatıldığını kaydeden Eser, Mısır'da kamuoyunu aydınlatmak ve orada yaşanan darbe sonrası kaosu tüm dünyaya duyurmak için çalışan gazetecilerin karşılaştıkları bu muamelenin kabul edilemez olduğunu belirtti. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Mısır’da daha önce halk tarafından seçilen bir yönetime karşı yapılan darbe, şimdi medeni dünyanın normlarını hiçe sayarak basın özgürlüğünü daha da büyük bir hedef tahtası haline getirmiştir.  Medya İşçileri Sendikası olarak Mısır’daki meslektaşlarımıza ceza verilmesini kınıyoruz"
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »