Mehmet Daniş: TBMM'ye İş ve yardım dilekçesi yağıyor

TBMM Dilekçe Komisyonu'na dilekçe yağıyor. Meclis'in en çok çalışan komisyonu'na bu dönem en çok iş ve yardım dilekçesi yağdı. 6 ayda gelen 6 bin dilekçelerin büyük bölümü iş ve yardım konusunu içeriyor.

26 Haziran 2012 Salı 14:24
Mehmet Daniş: TBMM'ye İş ve yardım dilekçesi yağıyor

TBMM Dilekçe Komisyonu adı pek bilinmeyen ama en çok çalışan komisyonlarından biri.Sayısı geçmiş yıllara oranla azalmakla birlikte binlerce dilekçe geliyor ve bu dilekçelerin tamamı okunup ilgili yerlere gönderiliyor. Gönderilmekle kalmıyor, takip edilip sonucu da dileçe sahibine bildiriliyor. Geçmişte daha çok idare ile ilgili şikayetler çoğunluktaydı. Bu dönem işkence hak gaspı gibi şikayetler çok azaldı. Ama "iş ve yardım" dilekçeleri geçmişi 3'e katladı. Gelen dilekçelerin yüzde 70'e yakını bu tür istekleri içeriyor. Gazete5.com olarak Dilekçe Komisyonu Başkanı Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ile konuştuk...

VATANDAŞIN ÇÖZÜM ORTAĞI

TBMM Dilekçe Komisyonu özel bir yasayla kurulmuş yaptığı görev itibariyle ihtisas komisyonlarından ayrılan bir anlamda denetim komisyonu. Başkanı olduğunuz komisyon TBMM'deki ihtisas komisyonlarından farklı. Aldığınız kararlar önemli. Bu komisyonun önemini ve farkını anlatırı mısınız?

Dilekçe komisyonu TBMM'nin denetim görevini kısmen yerine getiren bir komisyon. Biz yasamaya katılmıyoruz. Aldığımız kararlar yasa değişikliği gerektiriyorsa öneri niteliğindedir ve genellikle uygulanır.

-Denetim için ne olması gerekiyor ki harekete geçebilesiniz?

Toplu bir dilekçe gelmişse ve yoğunluk arzediyorsa, konuyu idare olarak ele alıyoruz. Alt komisyon kuruyoruz. İlgili kuruma yazıyoruz, takip ediyoruz ve sonucuyla ilgili olarak da kişiye bilgi veriyoruz. Derinlemesine incelediğimiz konu hakkında rapor yazıyoruz. İdareye bilgi veriyoruz. Sıkıntılar giderilmemişse idareyi tekrar uyarıyoruz gerekirse tekrar çağırıyoruz. Dolayısıyla komisyon olarak çok yoğun çalışıyoruz.

- Ortalama kaç şikayet dilekçesi geliyor aylık olarak?

Yaklaşık bin tane farklı konularda dilekçe geliyor. 2012 yılının ilk altı ayı ve 6 bin civarında mücracaat aldık.

AĞIRLIK İŞ TALEBİ

-Şikayet konuları ne?

İş talebinden emekli olma talebine, deprem yönetmeliğine uygun olarak ilgili belediyenin bir şey yapmadığından tutun da, köy yolunun olmadığına kadar veya komşusunun herhangi bir müdahelesinden rahatsız olduğunu belirten dilekçeye kadar her konuda şikayet alıyoruz.

-Her dilekçeye yanıt veriyor musunuz?

Tabi tabi... Her dilekçeyi mutlaka takip ediyoruz ve sonucu dilekçe sahibine bilgi veriyoruz. Teşekkür de alıyoruz.

-Şikayet ve çözüm oranı konusunda bir sayısal veri var mı elinizde?

İşin doğrusu şu anda yok çünkü binlerce dilekçe ve onbinlerce yazışma yapıyoruz. Üstelik bu yazışmalar bir kuruma bazen üç-beş kez olabiliyor. O nedenle henüz çalışma dönemini bitiremediğimiz için size net bir rakam veremem.

-Geçmişte kendisine eş bulunmasını isteyenden parasal yardım isteyene kadar çok sayıda dilekçe geliyordu. Bu tür dilekçeler hala geliyor mu?

Elbette çok ilginç talepler oluyor. Ama, daha çok yardım talebi geliyor. Bu tür dilekçeleri valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelere ve sosyal yardımlaşma vakıflarına gönderiyoruz. İş ihtiyacı olanlar konusunda bakanlıklara ve ilgili kurumlara yazıyoruz.

-Bir dönem komisyona en fazla eğitim konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı çokca dilekçe geliyordu. Azalma var mı?

Öyle çok yok. Artık eskisi gibi değil. Tabi önemli sorunlar çözüldü. Başörtüsü sıkıntısı falan yok. Ayrıca ilköğretimde çocuklara devlet yardım yapıyor. Valilikler kaymakamlıklar yardım yapıyor. "Çocuğumu okutamıyorum" diye gelen dilekçe sayısı yok denecek kadar az. Olanlar da çözülüyor.

 

ASKERİ LİSELERDEKİ SORUN ÇÖZÜLDÜ

-Askeri liselerde yaşanan sıkıntılar konusunda öğrencilerden size dilekçe gelmişti. O sorunlar çözüldü mü?

Alt komisyon değerlendirdi. Harp Okulları Komutanlığına yazı yazdı . Yazmakla da kalmadı, gitti inceleme yaptı. Orada temelde uygulamada sadece subjektif değerlendirmeler yapılmış. Ama Genelkurmay başkanlığı uygulamada değişikliğe gitti. Yaşam tarzı, giyim biçimi konularında okullardan uzaklaştırmalar vardı. Bunlar da daha çok güvenlik soruşturmasına dayandırılıyordu. Genelkurmay Başkanlığı bu konuda düzenleme yaptı. Sorun çözüldü büyük oranda.

-Doğu ve Güneydoğu'dan, terör sorunu veya çözümüne ilişkin şikayet, öneri dilekçesi geliyor mu?

Çok az. O gelenler de daha çok kişisel değerlendirmeler şeklinde oluyor.

-Dilekçe gönderenler genellikle son çare olarak mı sizi görüyorlar?

Şöyle; gelen dilekçeler bazen bize özel geliyor, bazen de dağıtımlı geliyor, Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık vd gibi. Bu tür dilekçeleri genellikle dikkate almıyoruz eğer çok değilse. Ama bize özel gelenler ise biliyoruz ki, çaresiz kaldıkları için göndermişlerdir ve mutlaka dikkate alıyoruz.

-Yargı konusunda gelen şikayet çok mu?

Yargıya ilişkin çok şikayet yok. Olanlar ise davaların çok uzun sürdüğünden şikayetçiler.

-Kolluk kuvvetleri ile ilgili şikayet durumu ne?

Çok yok. Zaten yoğunluk olacak biçimde gelince hemen alt komisyon kuruyoruz.

-Hangi konularda alt komisyon kuruldu?

Milli Eğitim de yaşanan sorunlarla ilgili komisyon kurmuştuk. Ekmek israfı ile ilgili komisyorn kurduk.Harp okulları ile ilgili alt komisyon kurduk ve bu konularda çalıştık.

OYAK İYİ BİR ÖRNEKLEME

-OYAK Konusunda da şikayet gelmişti....

OYAK'la ilgili alt komisyon çalışması devam ediyor. Oradaki şikayet iki alanda idi. Temsil ve dağıtılan nemalar konusunda idi. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda temsilde bir sıkıntı görünmüyor. Var olan sıkıntı ise OYAK yasasından kaynaklanıyor. Ama nemalandırma konusunda bir sıkıntı olmadığı görünüyor. Astsubaylara verilen nemanın da kesintiyle orantılı olduğu görünüyor. Ve kaldı ki bir sigorta şirketinin verdiğinin çok üstünde rakam alıyor assubaylar yaklaşık 200-250 bin lira civarında. Orada şikayet generalllerin çok fazla nema aldığıyla ilgiliydi. Ama bir tarafta 30 yıl kesinti yapılmış öte yanda 40 yıl kesinti yapılmış üstelik de yüksek oranda... ve nema da ona göre oluyor. Demek istediğim bu alamda bir sıkıntı görünmüyor.

-Kamuoyunda OYAK daha çok "korunduğu" iddiasıyla tartışıldı. Ne düşünüyorsunuz?

OYAK, kendi özel yasasına dayanarak çalışıyor. Eğer bir şikayet varsa oradan başlamak lazım.

-Benim kişisel düşüncem OYAK benzeri kurumların varlığının arttırılması. Çünkü bu tür kurumlar biriktirdikleri parayla ekonomiye ciddi katkılar sağlıyorlar.

Burada dikkat çekilmesi gereken nokta şu: Türkiye tasarrufu az olan bir ülke. Tasarruf edilmeyen bir yerde yatırım yapılmaz. Dolayısıyla bu tasarruflar değerlendirilmiş. Bu anlamda baktığınızda başarılı da bir model. Ciddi bir sıcak para girişi var ve bu paralar da ekonomide iyi değerlendirilmiş. Ekonomik anlamda birbaşarıdır. Bakıldığı anlamda diğer kurumlara da uygulanır mı? Ha uygulanırsa OYAK'ın yaptığı yanlışı yapmazsınız daha çağdaş hale getirirsiniz. Ama Tümüne baktığımızda OYAK örneği ekonomik anlamda başarılıdır. Ama yönetim anlamında sıkıntı varsa ve 2012 yılından baktığımızda elbette çağa uygun çözümler üretilebilir. Sıkntı yok mu elbette var. Asteğemenin kesintileri... Ölmeden alamıyor. Assubaylar ise 10 yılı doldurmadan alamıyorlar. Bu konuda düzenleme yapılabilir. Bunun dışında başarılı bir örneklemedir.

TATİLDE DERSİM ÇALIŞACAĞIZ

-TBMM Tatile girecek. siz çalışacak mısınız?

Evet. Dersim konusunda çalışacağız.

-Dersim olayları konusunda kafanızda oluşmuş bir şey var mı?

Var tabi. Çok okudum. Dersim'de ne yaşanıp bittiğini bilmiyoruz. Çünkü sözlü aktarmalarla günümüze gelmiş. Genelkurmay bize Dersim'le ilgili 10 binden fazla belge gönderdi. Niye buraya operasyon düzenlenmiş, ne olmuş, kayıp kızlar kaç kişi. Kaç kişi göç ettirilmiş, daha sonra kaç kişi toprağına dönmüş. Bize olan müracaatların büyük bir bölümü yaşananların bilinmesini istiyor. Gizli aktarılmasın, paylaşılsın istiyor. Dünya örneklerini inceledik. 70-80 yıl geçtikten sonra geri dönüp yapılmış bir inceleme yok. Güney Afrika'da 10 yıl sonra komisyon kurulmuş ve tartışılmış. Bizde 70-80 yıl sonra daha yeni konuşuluyor. Onun için yazın çalışacağız...

Biz de sizleri izleyeceğiz..Teşekkür ederim.

MEHMET DANİŞ KİMDİR?

Mehmet Daniş, 2 Ağustos 1971'de Çanakkale'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Çanakkale Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yaptı. 22 ve 23. Dönemde Çanakkale Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. 24. Dönemde TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığına seçildi. Evli ve 3 çocuk babası.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »