Memur ve emekli maaşları Temmuz zammı ile ne kadar artacak?

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri ile kamu çalışanlarının gözü kulağı Temmuz zammında. Toplu sözleşmeye göre Temmuz'da yüzde 3 zam alacak memur ve memur emeklileri enflasyon farkı yüzde 3'ü geçerse ek zam alacak.

27 Haziran 2013 Perşembe 20:55
Memur ve emekli maaşları Temmuz zammı ile ne kadar artacak?
Yaklaşık 13 milyon kişinin maaşı Temmuz ayında zamlı olarak yatacak. 10.4 milyona yakın emekli ve sayıları 2.7 milyonu bulan memur ile kamu çalışanı için zam heyecanı kritik bir hesaba dönüştü. Toplu sözleşmeye göre Ocak ayında olduğu gibi Temmuz'da da yüzde 3 zam alacak olan çalışan ve emekliler geri sayıma başladı. 3 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon farkının yüzde 3'ü aşması halinde geçen kısmın da maaşlarına yansıyacağı memur ve memur emeklilerinin heyecanı ise daha farklı.

Peki, enflasyon yüzde 3'ü geçerse çalışanların maaşları ne kadar olacak? Hesaplamalara göre maaş artışlarının şu şekilde gerçekleşmesi bekleniyor:


EN DÜŞÜK AYLIK 1122 LİRA OLACAK


En düşük memur emeklisi aylığı yüzde 3 artış ve yüzde 0.21 enflasyon farkıyla 1088 liradan 1122 liraya yükselecek. Enflasyon yüzde 3 çıkarsa fark alamayacak olan en düşük memur emeklisinin maaşı 1119 liraya çıkacak. Aynı durumda en düşük işçi emeklisinin maaşı 922 liradan 950 liraya yükselecek. Enflasyon yüzde 4 olursa en düşük memur emeklisinin maaşı 1131 liraya yükselecek. İşçi emeklisinin maaşı da 959 liraya ulaşacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »