25 Nisan 2018, Çarşamba

Menemen şehidi Kubilay için yürüdüler

BİRLEŞİK Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş Sendikası üyeleri, 84 yıl önce Menemen'de şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı, ölüm yıldönümünde bir yürüyüşle andılar.

24 Aralık 2014 Çarşamba 17:24
Menemen şehidi Kubilay için yürüdüler
Beyoğlu Tünel'de saat 19.30 sıralarında toplanan Eğitim-İş Sendikası'na üye yaklaşık 30 kişi, 23 Aralık 1930'da Menemen'de şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay için anma yürüyüşü yaptı. Sık sık, “Kubilay'ı unutma, unutturma, “Öğretmene uzanan eller kırılsın şeklinde sloganlar atan grup, ellerinde “23 Aralık 1930 Kubilay'ı unutmadık, Kubilaylar burada, “Gericiliğe ve bölücülüğe hayır yazılı pankartlar eşliğinde Tünel'den Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü.Burada grup adına bir basın açıklaması yapan Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, şunları söyledi:
“Tam 84 yıl önce görevini asteğmen olarak yürütmekte olan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay, o zaman Cumhuriyet devrimlerinin kaldırılması için ayaklanma gösteren mürteci kör bir bıçakla, başı gövdesinden ayrılmak suretiyle, kafası sırığın başına geçirilerek Menemen'de dolaştırılmıştır. Cumhuriyet'in yıkılacağına dönük bir ayaklanma başlatılmıştır. 20 Aralık'ta Cumhuriyet'in eğitim emekçileri olarak, işçi sınıfının ve devrimin yılmaz bir savunucusu olarak, saat 10.00'da Tandoğan Meydanı'nda toplanmaya başladık. Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, polis herhangi bir uyarı yapmadan, daha henüz kortej toplanmadan, insanlar henüz yürüyüşe başlamadan, eksi 3 derece soğukta TOMA'nın biber gazı karıştırılmış suyunu, bir taraftan biber gazı kapsüllerini, bir taraftan pusuya yatmış Çevik Kuvvet ekiplerinin plastik mermilerle öğretmenlerin üzerine saldırdığını hepimiz biliyoruz. İşçi sınıfının haklarını, devrimin kazanımlarını, Cumhuriyet'in değerlerini korumaya devam edeceğimizi buradan siyasal iktidara karşı ilan ediyoruz. Eğitim-İş örgütü, Türkiye'deki eğitim emekçilerinin öz örgütüdür. Laik, bilimsel ve demokratik eğitimi savunan, Cumhuriyet'in kazanımlarını koruyan, eşit ve özgür bir eğitimi savunan, parasız eğitimi savunan, parasız sağlığı savunan bir örgüttür. Bundan sonra da Türkiye'de bu değerleri savunmaya, her türlü baskı ve zulme rağmen devam edeceğimizi buradan ilan etmek istiyoruz.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »