25 Nisan 2018, Çarşamba

Meral Akşener'den mahkeme kararı için fıkralı yorum!

Meral Akşener, mahkemenin MHP Olağanüstü Kongresi'ne ilişkin aldığı tedbir kararı için ilk açıklamasını yaptı.

29 Nisan 2016 Cuma 21:27
Meral Akşener'den mahkeme kararı için fıkralı yorum!
ski MHP Milletvekili Meral Akşener, MHP ilçe başkanlarının başvurusu üzerine Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerinin olağanüstü kongreye ilişkin aldığı tedbir kararlarıyla ilgili, "Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel'in işine benziyor." dedi.

Akşener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş kararın temyiz hakkının, Yargıtaya müracaat edilmesiyle kullanıldığını söyledi.

Bu saatten sonra ilgili sulh hukuk mahkemesinin kendi kararını yanlış görse bile kararı değiştirme yetkisine sahip olmadığını öne süren Akşener, şunları kaydetti:

"Mahkemenin kararına itiraz edilebileceğini, ihtiyati tedbir yoluyla durdurulabileceğini düşünsek bile buna ilişkin itirazın Ankara'da yetkili asliye hukuk mahkemesine yapılması gerekirdi. Yetkisiz ve görevsiz ne Gemerek mahkemesinin vereceği karar geçerli ne de Tosya mahkemesinin vereceği karar geçerlidir. Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel'in işine benziyor. Bu işin herhangi bir karşılığı yoktur. Biz 15 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Büyük Anadolu Otel'de Olağanüstü Kongre'de tüzük değişikliği oylamamızı yapacağız."      

"Süreç gecikebilir ama asla durdurulamaz"

Eski MHP Milletvekili Sinan Oğan ise MHP Genel Merkezi yetkililerinin daha önce hukuka güvendiklerini söylediklerini hatırlatarak, ortaya çıkan tablonun şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Oğan, kongre süreciyle ilgili şu görüşlere yer verdi:

"Ankara mahkemelerinin verdiği bir kararı gidip Gemerek'ten, Tosya'dan bozdurmak doğrusu bizim aklımıza gelmezdi. Ankara mahkemesinin verdiği bir kararı, madem hukuka güveniyorlardı da elleri hukuken güçlüydü de niye Ankara mahkemeleri üzerinde bir çalışma yapmayıp da çeşitli yerlere gittiler. Burada yapılması gereken, Yargıtay 18. Dairesinin bir an önce bütün Türkiye'yi ilgilendiren bu konuda karar vermesidir. Bu, bizim açımızdan süreci durdurmayacaktır. Bu süreç gecikebilir ama asla durdurulamaz. Çünkü kurultay delegelerimizin yarısına yakını imza vermiş, kurultay istemiştir. Ülkücü irade kurultay istiyor. Tosya mahkemesiyle, Gemerek mahkemesiyle hukuku dolanarak durdurma gayretleri nafile bir gayrettir." 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »