Merkel: Türkiye'ye ilişkin karar vermeyeceğiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek hafta yapılacak AB zirvesinde Türkiye'ye ilişkin bir karar almayacaklarını açıkladı. Merkel, ülkesindeki seçimden önceki açıklamalarında Türkiye ile yürütülen üyelik müzakerelerinin dondurulması ya da tümüyle kesilmesi konusunu da bu zirvede görüşebileceklerini söylemişti.

14 Ekim 2017 Cumartesi 18:38
Merkel: Türkiye'ye ilişkin karar vermeyeceğiz
Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek hafta yapılacak  Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Türkiye'ye ilişkin bir karar almayacaklarını, ancak bu konuda diğer üye ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarının görüşlerini  dinlemek istediğini söyledi. 

Merkel, yayınlanan haftalık video mesajında, gelecek hafta yapılacak  zirvede ele alınacak konulara ilişkin sorularını cevapladı. "Zirvede, Türkiye ilişkileri de görüşülecek. Türkiye ile yapılan katılım müzakerelerinin kesilmesi için çaba sarf edecek misiniz?" sorusuna Merkel, Türkiye konusunun zirvede görüşülmesini kendisinin sağladığını ifade etti.

AB Komisyonundan Türkiye konusunun da değerlendirildiği bir rapor hazırlanmasını istediklerini belirten Merkel, "Elbette henüz burada bir karar vermeyeceğiz. Ancak Türkiye ile ikili ilişkileri nasıl gördükleri ve gerektiğinde  bunlardan nasıl sonuçlar çıkarabileceğimiz konusunda mevkidaşlarımın da görüşlerini dinlemek isterim. Somut kararlar değil, açık bir tartışma bekliyorum." diye konuştu.

Merkel, ülkesindeki seçimden önceki açıklamalarında Türkiye ile yürütülen üyelik müzakerelerinin  dondurulması ya da tümüyle kesilmesi konusunu da bu zirvede görüşebileceklerini söylemişti.

Göç sorunu ve Brexit de konuşulacak

AB üyesi ülkelerde iltica  ve sığınmacı politikasında büyük görüş ayrılıklarının bulunduğuna dikkati çeken Merkel, bu konuda yükün adil şekilde  dağıtılmasından ve AB Sınır Koruma Ajansının (Frontex) güçlendirilmesi gibi  önlemler alınmasından yana olduğunu söyledi.

Merkel, İtalya, Yunanistan ve İspanya'dan Avrupa'ya ulaşan  sığınmacıların AB ülkelerine dağıtılması konusunun henüz çözülemediğini belirtti.

AB liderlerinin gelecekte hangi konulara ağırlık verileceğini de tartışacaklarına işaret eden Merkel, bu konuda daha önce AB Komisyonu Başkanı  Jean-Claude Juncker ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un konuşmalar yaptığını, bunun yanında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'un da AB'de değişik  konularda daha hızlı sonuçlar elde etmek için çalışma yönteminin  iyileştirilmesine ilişkin öneriler sunacağını belirtti. 

Merkel, zirvede ayrıca, İngiltere'nin AB'den ayrılması konusunun da  ele alınacağını ifade etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »