Merkel'den Atatürk sorusu...

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme sona erdi.

18 Ekim 2015 Pazar 14: 7
Merkel'den Atatürk sorusu...
Başbakan Ahmet Davutoğlu Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin kapısında karşıladı. Arabadan inen Merkel, Başbakana ilk olarak yol boyunca gördüğü ve üzerinde Davutoğlu’nun fotoğrafı bulunan " İlk günkü aşkla" yazılı afişi sordu. Davutoğlu Merkel’e ilk günkü aşkla"nın ne anlama geldiğini anlattı.
 
ATATÜRK SORUSU
 
Görüşme için içeri girildiğinde Alman Başbakanı Merkel, Başbakan Davutoğlu’na "Atatürk’ün hayatının son dönemini geçirdiği ve yaşamını yitirdiği Dolmabahçe Sarayı burası mı" diye sordu.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atatürk’ün yaşamını yitirdiği saray kısmının yan bina  olduğunu, içinde bulundukları kısmın o dönem hizmetliler tarafından kullanıldığını anlattı. Davutoğu, halkın hizmetinde olduklarını göstermek için burayı özellikle başbakanlık ofisi olarak seçtiklerini anlattı.


Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen  Davutoğlu-Merkel görüşmesi, yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Davutoğlu ve Merkel, ofisin bahçesinde ve sahil  bölümünde gezinti yaptı. Başbakan Davutoğlu, Alman mevkidaşına İstanbul ve tarihi  yarımadayı anlattı. 

Bu sırada Boğazdan geçen Şehir Hatları vapurları, Davutoğlu ve  Merkel'i siren çalarak selamladı. 
 
Davutoğlu ve Merkel, ikili görüşmenin ardından heyetler arası çalışma  yemeğine geçti. Çalışma yemeğine, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Avrupa  Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni  Karslıoğlu, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Durmuş Ali Sarıkaya, Dışişleri  Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Salim Esenli, Başbakanlık Dışişleri  Başdanışmanı Kemal Ökem, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü  Büyükelçi Mehmet Samsar da katıldı. 
 
Heyetler arası çalışma yemeğinin ardından Davutoğlu ve Merkel, ortak  basın toplantısı düzenleyecek. 
 
  Öte yandan, Davutoğlu ile Merkel'i takip eden basın mensuplarına  Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki basın odasında öğle yemeği ikram edildi. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »