21 Haziran 2018, Perşembe

Merkezi ortak sınavlarda 4 soru iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf öğrencileri için yapılan 1. dönem merkezi ortak sınavlarda 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak puanların yeniden hesaplandığını duyurdu.

8 Temmuz 2014 Salı 16: 2
Merkezi ortak sınavlarda 4 soru iptal edildi
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması çerçevesinde, 8. sınıf öğrencilerinin 28-29 Kasım 2013'te katıldıkları birinci dönem ortak sınavlarından fen ve teknoloji testi A kitapçığının 9. (B kitapçığında 6.), İngilizce testi A kitapçığının 4. ve 6. (B kitapçığında 5. ve 7.), din kültürü ve ahlak bilgisi testi A kitapçığının 7. (B kitapçığında 1.) sorularının hatalı olduğu gerekçesiyle Ankara 13. İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma istemli olarak iptal davasının açıldığı anımsatıldı. 
 

Puanlar yeniden hesaplandı


Mahkemenin, haziran içinde davalarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiği, bunun üzerine Bakanlığın karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesine itiraz başvurusunda bulunduğu aktarılan açıklamada, yürütmeyi durdurma kararına yönelik Bakanlığın yaptığı itirazın reddedildiği bilgisine ulaşıldığı bildirildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazın reddi üzerine, öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamalarını önlemek ve yargı kararlarının uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla yargılamanın devamındaki haklarından feragat ettiğine ilişkin başvurusunu da ilgili mahkemeye ulaştırmıştır. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararında söz konusu 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak  sınav puanı hesaplanmasındasınav kılavuzunun 11’inci maddesinin (i) bendindeki 'Soru iptali olması durumunda değerlendirme, geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacaktır' hükmü esas alınarak değerlendirme yapılması gerektiğine hükmetmiştir.

Bakanlığımız, bu hüküm doğrultusunda yeniden değerlendirme yaparak fen ve teknoloji, ingilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait puanları hesaplamıştır."
 

Yerleştirmeye esas puanlar açıklandı


Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıflara yönelik 2014 yılı temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması kapsamında oluşan yerleştirmeye esas puan değerlerini açıkladı.

Bakanlık internet sayfası www.meb.gov.tr adresinden açıklanan puanlar, öğrencilerin TC kimlik numaraları ve doğum tarihleri girilerek öğrenilebilecek. 
 

Çocuklarımız için en uygun çözümle sonuçları açıkladık


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, idare mahkemesi kararı gereğince merkezi ortak sınavda 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak puanların hesaplanmasıyla ilgili, sınava ve kılavuzuna uygun biçimde çocuklar için en uygun olduğunu düşündükleri çözümle sonuçları açıkladıklarını söyledi. 

Yunus Emre Enstitüsünce düzenlenen iftara gelişinde Avcı, gazetecilerin, 8. sınıf öğrencileri için yapılan 1. dönem merkezi ortak sınavlarda 4 sorunun hatalı olduğu yönündeki yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazın Bölge İdare Mahkemesince reddedilmesi ve ardından yeni puanlamanın açıklanmasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığının bundan sonraki süreçlerde itiraz hakkından vazgeçtiğini söyleyen Bakan Avcı, öğrenciler ve velilerin herhangi bir şekilde mağdur olmamaları için bütün alternatif senaryolar üzerinde çalışma yaptıklarını daha önce de açıkladığını anımsattı.

Avcı, bugün de Bölge İdare Mahkemesinin itirazlarını reddetmesi üzerine, daha önce yaptıkları hazırlıklar doğrultusunda, çocukların yaz tatilini zehir etmemek için itiraz haklarından feragat ettiklerini bildirdi. 

Seviye belirleme sınavının (SBS) yürütmesinin durdurulması istemiyle daha önce açılan davada, mahkemenin 6 sonra karar verdiğini hatırlatan Avcı, "Benzer bir gecikmenin olması halinde çocuklarımızın ve velilerimizin mağdur olacağını hesaba katarak iptal edilen sorular olmaksızın kılavuzun 11. maddesinde belirtildiği gibi, diğer sorular üzerinden değerlendirmelerimizi yaptık, bugün de açıkladık. Böylece çocuklarımızın ve velilerimizin herhangi şekilde endişeye kapılmasına mahal olmadığını göstermiş olduk. Hayırlı olsun, çocuklarımıza başarılar, velilerimize iyilikler diliyorum" diye konuştu.
 

"Bütün girişimlere hazırlıklıyız"


Milli Eğitim Bakanı Avcı, özellikle bir yıldan beri ÖSYM'nin işlemleriyle ilgili birtakım girişimler olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: 

"Biz bütün bu girişimlere hazırlıklıyız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da. Biliyorsunuz bu merkezi ortak sınavlar yapılmadan önce de SBS sınavı bir oturumda ve belli merkezlerde yapılıyordu. Oysa biz ilçelere varıncaya kadar bütün okullarımızda bu sınavları çocukların kendi sınıflarında yaptık. O zaman da bunların başarılamayacağı, soruların çalınacağı, kopya olaylarının yaşanacağı, sınav kağıtlarının merkezlere, sınıflara zamanında ulaştırılamayacağı, ulaşsa bile cevapların merkeze ulaşmasında sorunlar yaşanacağı gibi pek çok söylenti ve girişim atlatıldı. Bu sefer de yine yasalara, sınava, kılavuzuna uygun biçimde, çocuklarımız için en uygun olduğunu düşündüğümüz çözümle sonuçları açıkladık. Hayırlı olsun."  

Bakan Avcı'nın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katıldığı iftar basına kapalı yapıldı.

Selma Kasap - Aylin Sırıklı / AA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »