26 Mayıs 2018, Cumartesi

Mersin'in kelebekleri kayıt altına alınıyor

MERSİN Fotoğraf Derneği, il sınırları içerisindeki 137 tür kelebeği fotoğraflamak için çalışma başlattı. Çekimler tamamlandığında kelebeklerin envanteri çıkartılarak, fotoğraflar ise bir kitapta toplanacak.

26 Mart 2015 Perşembe 18: 3
Mersin'in kelebekleri kayıt altına alınıyor
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Cebeci'nin danışmanlığında yürütülen çalışmaya Erdemli İlçesi'ndeki tarihi Kanlıdivane Antik Kentinde başlatıldı. Kelebeklerin uyku ve beslenme saatlerinde göre hareket eden fotoğrafçılar, belirlenen plan dahilinde çekimlerini sürdürüyor. Çekimler tamamlandığında kelebeklerin envanteri çıkartılarak, fotoğraflar ise bir kitapta toplanacak, kelebeklerin yaşadığı alanlar ise doğal sit alanı olması için de çalışmaya yapılacak.

Fotoğraf Derneği Kurucusu ve yönetim kurulu üyesi Selami Türk, amaçlarının kentte yaşayan kelebeklerin envanter kaydının ve taksonomisini güncelleyerek, geliştirmek olduğunu söyledi. Türk, 'Mersin'in Kelebekleri' konulu ulusal ve uluslararası alanda sergi, sunum, söyleşi ve bilimsel katalog basımı da yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Kanlıdivane'de kelebek sezonunun başladığı bir dönemdeyiz. Dumanlı Apollo, Yeni Öyuklu, Kırlangıç Kuyruk ve buna benzer türler çıkmaya başladığı en güzel günleri yaşıyoruz. Kanlıdivane büyük bir SİT alanı olduğu için burada da tarımsal ilaçlama yapılmıyor. Bu nedenle de kelebekler burada rahat bir yaşam alanı buluyor. Bu nedenle geçen yıl bizim tespitlerimize göre burada 59 tür kelebeğin yaşadığını tespit ettik.  Bir gün Kanlıdivane'nin Kelebekleri diye bir broşür yaparsak ya da burayı kalıcı bir Milli Park yaparsak ne mutlu bize" dedi.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »