28 Mayıs 2018, Pazartesi

Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlaller

İsrail polisinin aralarında kadınların da bulunduğu 35 yaş altı Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermediği bildirildi.

7 Temmuz 2014 Pazartesi 20:26
Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlaller
İsrail polisi sabah erken saatlerden itibaren 35 yaş altı Filistinlilerin Aksa'ya girişini engelledi. Onlarca Filistinlinin, İsrail polisinin bu uygulamasını Aksa çevresinde protesto ettiği belirtildi.

El-Aksa Kültür ve Miras Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "İşgal yönetimi, Aksa'ya zorla girip kirleten, aralarında hahamların ve aktivistlerin de bulunduğu bir grup Yahudi yerleşimciyi korumak için mescidin kapılarını kapattı ve Filistinlilerin girişlerine kısıtlamalar getirdi" denildi. 

Açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya zorla girişinin Filistinli grup tarafından engellenmeye çalışılması üzerine arbede çıktığı ifade edildi.

Öte yandan, İsrail polisinin Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya girmelerine engel olduğu için 1 Filistinli kadını gözaltına aldığı kaydedildi.

Yahudi yerleşimcilerin İsrail güvenlik güçleri kontrolünde Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği ve Müslümanların karşı çıktığı ihlaller nedeniyle, tarihi mekanda sık sık gerginlik yaşanıyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »