Meteoroloji uyardı! İstanbul'a kar geliyor...

İstanbul'a kar geliyor. Mevsim normallerinin üzerinde bir dönem yaşayan ve zaman zaman yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul, kış mevsiminin ilk yarısı olarak ifade edilen zemheri ayının sonuna denk gelen yarıyıl tatilinde beyaz örtüye bürünecek. Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Köse "Ocak 15'e kadar batı bölgelerinde kar yağışı gözükmüyor, ancak 20 Ocak'tan sonra ciddi bir soğuma bekleniyor. Büyük ihtimalle İstanbul yarıyıl tatilinde kar yağışı alacak" dedi.

4 Ocak 2018 Perşembe 19: 7
Meteoroloji uyardı! İstanbul'a kar geliyor...
Hafta sonu sonbaharı andıran güneşli  havanın yaşandığı, zaman zaman yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul'da, kış  mevsiminin ilk yarısı olarak bilinen zemherinin sonunda kar bekleniyor.

AA muhabirinin hava durumuna ilişkin sorularını yanıtlayan Türk  Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı  Ahmet Köse, bugünden itibaren Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bir  bölümü dışında yurdun tamamında yağışın devam edeceğini söyledi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların da yağışla  beraber azalacağını ifade eden Köse, cumartesi günü yağışlı sistemin yurdu terk  edeceğini ve yüksek basıncın etkisi altına girileceğini anlattı.

Köse, bir hafta boyunca gündüzleri güneşli ve açık, geceleri ise ayaz  sebebiyle kara yollarında buzlanma, tarımda da don tehlikesinin yaşanacağı  günlerle karşılaşılacağını dile getirdi.

Kışın ilk döneminde genel olarak hava sıcaklıklarının mevsim  normallerinin üzerinde gerçekleştiğini, yağışlarla birlikte dönem dönem mevsim  normallerinin altına indiğini belirten Köse, son 9 aylık yağış tahminine bakınca  da Doğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerinin kurak geçtiğini, batı kesimlerinin ise  kısmen mevsim normalleri civarında yağış aldığını söyledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »