Meteoroloji ve AKOM'dan peş peşe son dakika uyarıları

Meteoroloji ve AKOM'dan gelen son dakika uyarısına göre; İstanbul'da dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan soğuk hava, fırtına ve kuvvetli yağışların yaşandığı kış havasının 1 Aralık Cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

29 Kasım 2018 Perşembe 19:20
Meteoroloji ve AKOM'dan peş peşe son dakika uyarıları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul için peş peşe kritik uyarılar geldi. 

AKOM'dan yapılan açıklamada "İstanbul'da dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan soğuk hava, fırtına ve kuvvetli yağışların yaşandığı kış havasının 1 Aralık Cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Fırtına şeklinde (45-75 km/s) esen tüzgar ile birlikte aralıklarla kuvvetli yağış geçişlerinin yaşanması beklen,rken hafta sonuna kadar hava sıcaklıklarını 7-10 derece aralığında mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor." ifadelerine yer verildi.

FERİBOT SEFERLERİ DURDURULDU

Çanakkale'nin, Kuzey Ege Denizi'ndeki poyraz fırtınası nedeniyle yarın Bozcaada ve Gökçeada'ya yapılması planlanan bazı feribot seferleri iptal edildi. Bugün de Bozcaada ve Gökçeada'ya feribot seferleri, kuvvetli fırtına nedeniyle yapılamıyor.

METEOROLOJİ'DEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI

Türkiye'nin birçok bölgesinde yarın sağanak beklenirken, Mersin çevreleri, Adana'nın batı kesimleri, Adıyaman ve Şırnak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış görüleceği bildirildi.

Akdeniz kıyıları başta olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yarın sağanak beklenirken, Mersin çevreleri, Adana'nın batı kesimleri, Adıyaman ve Şırnak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış uyarısında bulunuldu. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın yurdun çeşitli bölgelerinde etkili olacak yağışların yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Kütahya ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor.

Batı Karadeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Adapazarı çevrelerinde kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare), Mersin çevreleri, Adana'nın batı kesimleri, Adıyaman ve Şırnak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kilogram/metrekare) yağış olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise Batı Karadeniz'in batısı, Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtınamsı rüzgar (40-60 kilometre/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle: 

Ankara: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 12 

İstanbul: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 10 

İzmir: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 13 

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı 21 

Bursa: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 10 

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 18 

Samsun: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 14 

Trabzon: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 17 

Erzurum: Parçalı çok bulutlu ve puslu, gece saatlerinde aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8 

Diyarbakır: Parçalı çok bulutlu ve puslu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu 14 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »