Meteoroloji'den üst üste uyarılar! Bu illere dikkat...

Meteorolojinin tahminleri tuttu... İstanbul'da kar yağışı öğleden sonra hızlandı. Kentin büyük bölümü beyaz örtüyle kaplandı. Meteorolojiden yeni uyarılar var... Meteorolojiden Bingöl, Tunceli, Elazığ, Adıyaman ve Malatya, Batı Karadeniz ve Marmara'nın doğusu için kar uyarıları var. Manisa, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir içinse aşırı soğuk ve don uyarısı geldi. İzmir'de de kar bekleniyor.

30 Aralık 2015 Çarşamba 21:17
Meteoroloji'den üst üste uyarılar! Bu illere dikkat...
İstanbul'da günlerdir uyarısı yapılan yoğun kar yağışı etkili oluyor. 
 
Kar İstanbul’un bazı bölgelerinde seyrek, bazı bölgelerde de rüzgarın etkisiyle tipi şeklinde yağıyor. Maslak, Tarabyaüstü ve Levent’te kar yağışı sırasında yeşil alanlar, çatılar ve araçların üstü beyaza büründü. Yine yağış nedeniyle Büyükdere Caddesi Boğaziçi Köprüsü istikametinde trafik yoğunluğu oluştuğu gözlendi. Kentte kar yağışının akşam saatlerine daha da yoğunlaşması bekleniyor.
 
YARIN DA ETKİLİ OLACAK
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun kuzeybatı kesimlerinde halen devam etmekte olan yağışların; bugün öğleden sonra etkisini artırarak yarın ve 01.01.2016 cuma günleriMarmara’nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Balıkesir) ile Batı Karadeniz’de (Bolu,Zonguldak, Düzce, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop) yağışların yoğun kar yağışı şeklinde (20-50 cm) olması beklendiğini açıkladı.
 
Başta ulaşımda aksamalar olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Yoğun kar yağışlarının Cuma günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceğinin tahmin edildiği açıklandı.

CUMARTESİ GÜNÜNÜ KADAR SÜRECEK
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporunda; kar yağışının İstanbul'da Cumartesi günü Sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmini yapıldı.
 
30 CM'İ BULABİLİR

 
Uzmanlar ar yağışının 31 Aralık Perşembe ve 1 Ocak Cuma akşamına kadar süreceğini söylediler. Şehir merkezinde kar kalınlığının 10 cm'ye ulaşırken, Beylikdüzü, Çatalca, Terkos,Elmalı gibi yerlerde ise 30 cm'yi aşacağı tahmininde bulundular. Cuma akşamı sıcaklıkların daha da düşeceğini ifade eden uzmanlar; Türkiye'yi etkesi altına alan yağışlı ve soğuk hava sisteminin cumartesi günü yurdu terk etmesini beklediklerini belirttiler.
 
BU İLLER İÇİN UYARI GELDİ
 

Elazığ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya  göre, yarın öğleden sonra Elazığ ve Malatya'da orta kuvvette, Adıyaman'da ise  hafif kar yağışı bekleniyor. Bingöl ve Tunceli'de bugün orta kuvvette görülecek kar yağışının, cuma  gününe kadar etkisini artıracağı tahmin ediliyor. 
Yağışlardan dolayı hava sıcaklıklarının Doğu Anadolu Bölgesi'nde 6-12  derece azalacağı değerlendiriliyor. 
Bu arada, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli  olunması istendi. 
 
BALIKESİR, ÇANAKKALE...

 
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Güney Marmara  ve Kıyı Ege'de, Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava kütlesinin etkili olmasının  beklendiği bildirildi. 
 
Soğukların Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Manisa'da kendisini  yoğun hissettireceği belirtilen açıklamada, 5 ilde sıcaklıkların 10-12 derece  düşeceği kaydedildi. 
 
İZMİR İÇİN KAR UYARISI GELDİ
  

Çanakkale'nin doğusu ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli kar yağışının  etkili olacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yarın Balıkesir merkez ve ilçeleri ile Çanakale'nin doğusunda  kuvvetli olmak üzere Manisa ve İzmir'in kuzey ve doğu ilçelerinde kar yağışı  beklenmektedir. İzmir merkezinde de kuzey ile yüksek kesimlerde hafif kar yağışı  tahmin edilmektedir. Güney Marmara ile kıyı Ege'de, bugün ve yarın rüzgarın  kuvvetli poyraz ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor." Bu illerde hafta sonuna kadar etkili olacak soğuk havanın etkisiyle  kuvvetli buzlanma ile don görüleceği bildirilen açıklamada, bu durumlara karşı  ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi. 
 
Yılbaşı gecesi ile sonrasında İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir ve  Çanakkale'de zirai donun etkisini göstereceğine işaret edilen açıklamada, bölgede  seracılık faaliyetinde bulunan üreticilerin bu duruma karşı hazırlıklı olması  gerektiği belirtildi. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »