19 Temmuz 2018, Perşembe

Metin Turan'ın tutukluluk süresi uzatıldı

TRT Kahire muhabiri Metin Turan'ın tutukluluk süresi 45 gün uzatıldı.

14 Kasım 2013 Perşembe 22: 8
Metin Turan'ın tutukluluk süresi uzatıldı

Mısır'da 17 Ağustos'ta Ramses Meydanı'ndaki Fetih Camisi olaylarını takip ettiği esnada gözaltına alınan TRT Kahire muhabiri Metin Turan'ın tutukluluk süresi 45 gün uzatıldı.

Kahire Başsavcılığı tarafından Vadi Natrun hapishanesinde gerçekleştirilen sorgusunun ardından, Metin Turan'ın tutukluluk süresinin 45 gün uzatılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi. Sorgu sırasında Metin Turan'ın avukatlarının yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Kahire Büyükelçiliği konsolosluk şubesi yetkilileri de hazır bulundu. Turan'ın avukatları, karara başsavcılık nezdinde itiraz edeceklerini bildirdiler.

Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı yaptığı açıklamada, Turan'ın 20 yıldır Mısır'da yaşayan ve gazetecilikten başka iş yapmayan büyükelçilik ve Mısır makamları nezdinde kayıtlı, profesyonel bir haberci olduğunu ifade ederek, "Verilen karardan üzüntü duyduk ama Mısır Mahkemesi'nin, gazetecilik görevini yaptığı sırada gözaltına alınan Metin Turan'ı en kısa sürede serbest bırakarak, adaleti tecelli ettireceğine inanıyorum" dedi. 

Metin Turan'ın gözaltına alındığı ilk günden itibaren konuyu takip ettiklerini bildiren Botsalı,  şöyle konuştu:

"Metin Turan ve Mısır'da adli işleme tabi diğer vatandaşlarımız gözaltına alındığı ilk günden itibaren Büyükelçilik olarak konunun takipçisiyiz. Başta dışişleri bakanlığımız olmak üzere, büyükelçiliğimiz ve TRT olarak bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ben şahsen, Mısır Dışişleri Bakanı, savcılık ve enformasyon makamları nezdinde mükerrer sözlü ve yazılı girişimlerde bulundum. Turan'ın bütün sorgularında büyükelçiliğimiz konsolosluk şubesi yetkilileri, basın müşavirimiz ve avukatımız da hazır bulundu. Basın müşavirliğimiz de konuyla ilgili gelişmeleri günü gününe takip etmekte. Metin Turan hapishanede konsolosluk şubesi, basın müşavirimiz, TRT temsilcisi ve avukatları tarafından düzenli olarak ziyaret edilmekte, kendisinin ve ailesinin ihtiyaçları karşılanmaktadır."

Botsalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kurban bayramı öncesinde, dışişleri bakanlığı ve elçiliğimizin girişimleriyle, gerekli vize ve izinler alınarak, Türkiye'deki ailesinin Turan'ı ziyareti sağlanmıştır. Eşi Kahire'de doğum yapmıştır. Bebeğin sağlık durumu yerindedir. Hiç bir suçu olmadığı halde ailesinden uzak, gözaltında tutulan Turan'ın durumundan hepimiz üzüntü duyuyoruz. Türk kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi, dost ve kardeş Mısır, oldukça hassas bir dönemden geçiyor. Metin Turan'ın gözaltına alındığı Ramses Meydanı ve Fetih Camisi davasında yüzlerce tutuklu var. Mısır adli makamlarının soruşturmaları bir an evvel tamamlayarak suçsuz kişileri serbest bırakmalarını bekliyoruz."

Kahire’deki Rabiyatul Adeviyye ile Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı barışçıl gösterilerin zorla dağıtılmasını protesto eden yaklaşık 400 kişi, güvenlik güçlerinin saldırısından kaçarak 16 Ağustos’ta Ramses bölgesindeki Fetih Camisi'ne sığınmıştı. Güvenlik güçleri 17 Ağustos’ta camiye zorla girerek, aralarında TRT muhabiri Metin Turan'ın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »