18 Haziran 2018, Pazartesi

Metroda yere yatarak eylem

Soma'da meydana gelen maden faciasında tepki gittikçe büyüyor...

14 Mayıs 2014 Çarşamba 7: 0
Metroda yere yatarak eylem
İstanbul metroda Soma'daki maden faciasına dikkat çekmek isteyen vatandaşlar yere yatarak eylem yaptı.

BÜYÜK EYLEM 19:00'DA TÜNELDE


Sabah saatlerinde eylemciler Soma Holding'in önüne gelerek önce oturma eylemi yaptı. Duvara 'katiller' yazan eylemcilerin taşıdığı iki pankart dikkatlerden kaçmadı. Birinde 'Bu plaza işçilerin kanları üzerinde yükselmektedir' yazarken, diğerinde ise 'Onlar tatlı tatlı ölmediler, kaza değil cinayet' yazıyordu.

Saat 12:00 sularında ise plaza önüne çevre esnafta çalışanların ağırlıkta olduğu beyaz yakalı yaklaşık 100 kişilik bir grup geldi. Grup adına basın açıklamasında bulunan Ebru Işıklı şu sözleri kaydetti:

"Geçtiğimiz yılın başında Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü facia hakkında işverenin hayatını kaybeden her işçi için 3 bin TL bedel ödenmesi gereken raporun altına Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurumu imza attı. Soma'daki kömür işletme sahibinin sözleriyle özel sektörün çalışma tarzının devreye girmesi sonucu 2013 yılında 5 bin iş kazası yaşandı. Bu kazaların yüzde 90'ı maden kazası. Siz örgütlenmemizi istemedikçe, engelledikçe, suç gibi gördükçe biz ölüyoruz. Sendikasız taşeron işletmelerde yaşanan işçi ölümleri sendikalı iş yerlerinden 28 kat daha fazladır."

Basın açıklaması sonrasında ilerleyen dakikalarda kalabalığın sayısı 300'ü bulurken, eylemciler binaya girmek istedi. Polis binanın boş olduğunu göstermek adına eylemcilerden 5'ini barikattan içeri aldı. Binanın boş olduğunu gören eylemciler bina çıkışında arkadaşlarıyla Beyoğlu Tüneli'nde 19:00'da eylem yapmak için sözleşerek ayrıldı. 

SON İŞÇİ ÇIKANA KADAR...


Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından aralarında kadınların da bulunduğu 20 kişilik grup Galatasaray Lisesi önünde 06.00 sıralarında oturma eylemine başladı.

Yüzlerini kömürle boyayan ve baret takan eylemciler, "Kömüre kara elmas dediler, karası işçiye elması patrona","15 yaşındaki çocuk işçi Kemal madende öldü","Taşeron madenciler","Soma madeninde katliam var" yazılı dövizler açtılar. Bu arada eyleme katılan kadınlardan birinin bebeğini emzirmesi dikkat çekti.

TAKSİM'DEKİ EYLEMDEN KARELER


Öte yandan eylemin diğer işçilerin toprak altından çıkarılana kadar süreceğini ifade edildi.

GENÇ EYLEMCİ VE ATATÜRK'ÜN O SÖZLERİ


Şişli'de bugün madenciler gibi giyinen ve yalın ayak yürüyen genç bir eylemci objektiflere takıldı. Ancak fotoğraftaki ufak bir detay dikkatlerden kaçmadı. Atatürk'ün 'Bütün ümidim gençliktedir' yazısı genç eylemciyle yan yana gelince ortaya böylesi bir fotoğraf çıktı.

1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ


Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan taşeron işçiler 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Hastane önünde toplanan işçiler, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenleri unutmadı. Hastanenin girişine, "Acımız Büyük. Soma için yas tutma Mücadele et" yazılı pankart konuldu. İşçiler adına konuşan Muzaffer Mengi, taşeron olarak çalıştıklarını ve şartlarının iyileştirilmesin istedi. Mengi, Soma'da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenlerini de andı. Yaklaşık 400 işçinin katıldığı iş bırakma eylemi sürüyor.


Hürriyet
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »