26 Mayıs 2018, Cumartesi

MGK’dan AB’ye sert mesaj

Milli Güvenlik Kurulu'nun Mayıs ayı olağan toplantısı, Binali Yıldırım'ın başkanlığında 65. Hükümetin kurulmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı.

26 Mayıs 2016 Perşembe 21:37
MGK’dan AB’ye sert mesaj
PKK terörü başta olmak üzere Türkiye’nin temel ulusal güvenlik sorunlarının ele alındığı toplantı, yaklaşık 5.5 saat sürdü. MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD konusunda ABD ile AB’nin önde gelen ülkelerine önemli mesajlar verildi. 
 
Bildiride, "Bölücü terör örgütünün Suriye kolu olan PYD/YPG'nin  Prag, Stockholm, Berlin ve Paris'te temsilcilik açmasına izin verilmesinin,  ülkemizi kana bulayan teröristlere imkan ve cesaret verdiği, bu tutumun dostluk  ve müttefiklikle bağdaşmayacağını, verilen kararın yeniden değerlendirilmesinin Türkiye tarafından beklendiğinin altı çizilmiştir” denildi. Bu cümleyle AB’ye; Türkiye’nin, yeni hükümetin ve devletin tutumunu yansıtan kararlı bir mesaj verildi,
 
4 yeni isim
 
Yeni hükümetin kurulmasının ardından önemli iki toplantı, ard arda Cumhurbaşkanlığı'nda yapıldı. 65. Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplantısı, dün  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı'nda yapılmıştı. Aynı salonda bugün de MGK'nın Mayıs ayı olağan toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığına yapılan toplantıya, 4 yeni isim katıldı. Binali Yıldırım, MGK toplantısında başbakan olarak yer aldı. Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ilk kez kurul üyesi olarak MGK toplantısına katıldı.
 
Daha önce toplantılara Başbakan Yardımcısı olarak katılan Lütfi Elvan ile Milli Savunma Bakanı olarak katılan İsmet Yılmaz, yerlerinin değişmesinden dolayı MGK üyeliklerini kaybetti. 
 
MGK'nın gündeminin ilk maddesi çerçevesinde, terör örgütü PKK ile mücadele ve örgütü yerleşim birimlerinden temizlemeye yönelik operasyonlar kapsamlı olarak değerlendirildi. Terör örgütü IŞİD ile mücadele, Suriye ve Irak'taki gelişmeler ile paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen mücadele de toplantıda konuşuldu.
 
7 MADDELİK BİLDİRİ

14.30’da başlayan MGK toplantısı, saat 20.00 sıralarında sona erdi. MGK toplantısından sonra yayımlanan 7 maddelik bildiride, şu ifadeler yer aldı:

PKK VE GÜLEN CEMAATİ AYNI MADDEDE YER ALDI

1. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler, terör ve teröristle mücadelede gelinen aşama, millî güvenliğimizi tehdit eden ve bir terör örgütü olan paralel devlet yapılanmasına karşı alınan tedbirler görüşülmüştür.

Kamu düzenini sağlamak amacıyla yerleşim yerlerinde itina ile icra edilen operasyonlarla vatandaşlarımızın en kısa sürede huzurlu ve güvenli bir ortam kavuşturulması, sıkıntıların giderilmesi gerektiği teyit edilmiştir.

HDP HALKIN TEMSİLCİSİ DEĞİL İMASI

Devletin hukuk sınırları içinde, kararlılık ve hassasiyetle yürüttüğü operasyonlar neticesinde, halkın desteğini alamayan ve teslim olmaktan başka çaresi bulunmayan terör örgütünün ve siyasi uzantılarının bölgede yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olamayacağı vurgulanmıştır.

SURİYE TEHDİT YATAĞI

2. Suriye’de halen devam eden iç savaşın, ülkemizdeki terör olaylarına zemin hazırladığı; aynı zamanda tüm dünyaya yönelen tehdidin de alt yapısını oluşturduğu gerçeğinden hareketle, uluslararası toplumun daha duyarlı olması gerektiği ifade edilmiştir.

SERT PYD MESAJI

3. Bölücü terör örgütünün Suriye kolu olan PYD/YPG'nin Prag, Stockholm, Berlin ve Paris’te temsilcilik açmasına izin verilmesinin, ülkemizi kana bulayan teröristlere imkân ve cesaret verdiği, bu tutumun dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağını; verilen kararın yeniden değerlendirilmesinin Türkiye tarafından beklendiğinin altı çizilmiştir.

VARŞOVA ZİRVESİ’NE ATIF

4. Varşova’da yapılacak NATO zirvesinde, NATO tarafından ittifakın tüm üyeleri için güven artırıcı ve caydırıcılık sağlayacak tedbirlerin alınmasının gerektiği ifade edilmiştir.

RUSYA İSMİ VERİLMEDEN TELİN EDİLDİ

5. Filistin, Suriye ve Irak başta olmak üzere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur. Suriye Rejimi ve destekçisi ülke ve örgütlerin, bilhassa medeniyetler merkezi Halep’te, sivillere yönelik işlenen insanlık suçları telin edilmiştir.

UCUŞA YASAK BÖLGE

6. DEAŞ terör örgütüne karşı yürütülen mücadele ile bu örgütün ülkemize yönelik saldırıları kapsamlı şekilde değerlendirilmiş; terörden arındırılmış güvenli bölge ile uçuşa yasak bölge uygulamasının gerekliliği bir kez daha ortaya konmuştur.

7. Son yıllarda, Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, dünya barışı için tehdit oluşturan İslam karşıtı nefret söylemleri ile fiili saldırılara varan davranışlar konusunda Kurul’a bilgi verilmiş; siyaset, hukuk, medya ve sivil toplum kuruluşları alanlarında alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »