MHP'de flaş gelişme! Mahkeme durdurdu...

MHP Genel Başkan yardımcısı Oktay Öztürk: Mahkeme süreci tedbiren durdurdu...

29 Nisan 2016 Cuma 19:37
MHP'de flaş gelişme! Mahkeme durdurdu...
Sivas - Gemerek ve Kastamonu - Tosya Asliye Hukuk mahkemeleri, MHP üst kurul delegesinin başvurusu üzerine, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği olağanüstü kurultay kararına ihtiyati tedbir kararı koydu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 15 Mayıs'taki kurultayın yapılamayacağını, Yargıtay'ın kararının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanların yorumuna göre 2 mahkeme böyle karar vermişse şu anda mevcut durumda kongrede genel başkan seçimi gibi bir durum olamaz. Yargıtay bu kararı inceleyip karar verecek.  

BU tedbir kararları kaldırılmazsa 15 Mayıs'ta kongre olmayacak. Yargıtay'ın kararı beklenecek.

MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın'dan ilk yorum

Yargıtay kararı çok net bir şekilde ortaya çıkmadan herhangi bir kongre kararı almaması gerekliydi. Kayyum ekibi kendiliğinden yargı kararını hiçe sayarak tarih aldı.

İki duyarlı delegemizin başvurusuyla mahkeme süreci durudurma kararı aldı.

15 Mayıs'ta olağanüstü kongre çağrısını da tedbiren durdurdu.

Muhaliflerden karşı hamle beklemiyoruz. Toplumun her kesimi yargı kararına uymak zorundadır.

1 KASIM SEÇİMLERİNDEN SONRA İŞLER DEĞİŞTİ

1 Kasım'daki seçimlerin ardından MHP'de, iç çekişme tablosu ortaya çıktı. Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye karşı lider adayı olarak süreç içinde ortaya çıktı. Muhalifler, ortak tutum içine girerek olağanüstü kurultay için delegeden imza topladı. Ardından da kurultay süreci mahkemeye taşındı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, atanacak 3 kişilik çağrı heyetiyle MHP'nin kurultaya götürülmesine karar verdi.

MHP yönetimi temyize gitti

Bunun üzerine MHP yönetimi, mahkeme kararını temyiz etti. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) avukatı Yücel Bulut, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin olağanüstü kongre kararına karşı Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulunduğunu açıklayarak, şunları söylemişti:

"Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 8 Nisan 2016 tarihinde; Milliyetçi Hareket Partisi Büyük Kurultayının Tüzük Değişikliği gündemiyle Olağanüstü Toplantıya Çağrılması konusunda üç kişilik Çağrı Heyeti (Kayyım) görevlendirilmesine ilişkin kararına karşı, Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesine temyiz başvurusu gerçekleştirilmiştir. Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararının Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 367/2’inci maddesi uyarınca kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayıp, karar kesinleşmediği için henüz yetkili durumda olmayan Çağrı Heyeti tarafından teşebbüs edilen girişimler hukuki ve meşru olmayacaktır. Bu konudaki yasal haklarımız saklıdır ve gerek görüldüğünde kullanılacaktır."

Kurultay tarihi 15 Mayıs olarak belirlenmişti

Temyiz süreci devam ederken Kurultay Çağrı Heyeti, noter aracılığıyla il başkanlıklarına davet mektubu gönderdi. Davet mektubunda Tüzük Kurultayı’nın 15 Mayıs saat 10.00’da Büyük Anadolu Oteli’nde gerekleştirileceği belirtildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »