21 Haziran 2018, Perşembe

MHP'de olağanüstü kurultay tarihi belli oldu!

Daha önce 8 Mayıs olarak açıklanan MHP'deki kurultay tarihi 15 mayıs olarak değiştirildi. Yeri sonra belirlenecek kongre, ilk toplantıda çoğunluk sağlanamazsa 22 Mayıs'ta tekrar toplanacak. Ancak MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, kongre tarihinin yasal olmadığı savunuldu.

19 Nisan 2016 Salı 16:16
MHP'de olağanüstü kurultay tarihi belli oldu!
MHP Genel Başkan adaylarının toplantısında 8 Mayıs olarak belirlenen ve açıklanan olağanüstü kurultay tarihi değişti. Kurultayın 15 Mayıs 2016 Pazar günü  yapılmasına karar verildi.  MHP Çağrı Heyeti üyeleri Ali Sağır, Ayhan Erel ve Mehmet Bilgiç, dün  gerçekleştirdikleri ve yaklaşık 10 saat süren toplantının ardından aldıkları  kararlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.   Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin 8 Nisan'daki ilamı gereğince,  Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Büyük Kongresi'nin toplantıya çağrılması ve  gerekli işlemlerin icrası hususunda kendilerine Çağrı Heyeti sıfatıyla yetki  verildiğini anımsatan Sağır, Erel ve Bilgiç, şunları ifade etti:"Söz konusu kararın verdiği yetki ile MHP Parti Tüzüğü'nün ilgili  hükümleri gereği olağanüstü büyük kongrenin yerine getirilmesi amacıyla gerekli  iş ve işlemler başlatılmıştır. Süreç, Çağrı Heyeti sıfatıyla tarafımızca  yürütülecek olup, ilk olağanüstü toplantının 15 Mayıs 2016 tarihi saat 10.00'da,  gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde ise ikinci olağanüstü genel kurul  toplantısının aynı yerde ve saat 10.00'da, 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılacağı  hususunda karar alınmıştır." Açıklamada, kongrenin yeri ile ilgili kamuoyunun bilahare  bilgilendirileceğine işaret edilerek, kongre süreci ile ilgili başkaca açıklama  ve ifadelere itibar edilmemesi istendi.

MHP Genel Merkezi'nden yazılı yanıt

MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut, "Çağrı Heyeti sıfatıyla henüz Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararının kesinleşmesinden önce girişilen işlemler hukuken yok hükmünde ve yasal olmayan teşebbüslerdir" dedi.

Avukat Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, MHP Olağanüstü Büyük Kurultayının 15 Mayıs 2016 tarihinde düzenleneceğine ilişkin açıklamanın gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Bulut, Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından Türk Medeni Kanunu’nun 75/2’nci maddesi uyarınca Çağrı Heyeti (Kayyım) görevlendirilmesi yapıldığını belirtilerek, "Türk Medeni Kanunu’nun 75/2’inci Maddesi, Türk Medeni Kanunu’nun “Kişiler Hukuku” başlıklı Birinci Kitabının “Tüzel Kişiler” başlıklı “İkinci Kısmı” içerisinde yer almaktadır.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 367/2’inci maddesi “Kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez” hükmüne yer verilmiştir.

Bu açık hükümlerden anlaşılacağı üzere Çağrı Heyetinin yetkisi ancak Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararının Yargıtay denetiminden geçmesi ve bu kararın onaylanması halinde geçerlilik kazanacaktır" ifadesini kullandı.

"Nitekim bugüne kadarki Yargıtay kararları da bu duruma işaret etmekte, kararın kesinleşmesi öncesinde uygulanmasının mümkün olmadığını vurgulamaktadır" diyen Bulut şöyle devam etti:

"Bu haliyle, Çağrı Heyeti sıfatıyla henüz Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararının kesinleşmesinden önce girişilen işlemler hukuken yok hükmünde ve yasal olmayan teşebbüslerdir.

Hukuki Olmayan Teşebbüslere girişilmesi karşısında, kamuoyunun bu açıklamalara itibar etmemesi yerinde olacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi hukuk kuralları içerisinde kalarak gerekli tedbirleri almaya muktedirdir."

  
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »