MHP'den gündemi değiştiren karar! Bahçeli açıkladı...

İttifak tartışmalarıyla ilgili konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "3 Kasım yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Şu ana kadar bir görüşme olmadı. İleriki günlerde, arzu ediliyorsa bir görüşme talebi olduğu takdirde görüşülür" dedi.

8 Ocak 2018 Pazartesi 15:56
MHP'den gündemi değiştiren karar! Bahçeli açıkladı...
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile sohbet  toplantısında bir araya geldi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ittifak görüşmesi liderler arasında yapılmalıdır sözleri ile ilgili konuşan Bahçeli, "Şu ana kadar görüşmedik ama arzu ediliyorsa bir görüşme talebi olduğu takdirde görüşülür. 7 Ağustos'ta başlatılan bir ruha MHP  sadıktır" ifadesini kullandı. 

MHP'nin 2019 yılında cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayacağını açıklayan Bahçeli, Erken seçimin de doğru olmadığını dile getirdi.  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün 2019 yılında kimsenin dolduruşuna gelip aday olmamasını gerektiğini dile getiren Bahçeli,  C ittifakının sırrını da açıkladı. 

"2018 yılı siyasi olarak çok hareketli olacaktır" diyen Bahçeli'nin açıklamalarınnı satır başları şöyle: TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin kurultay süreci bu yıl içinde yaşanacaktır. Belki de 2018 yılının yarısına kadar siyasi partiler büyük kurultaylarını tamamlayacaklardır. Büyük kurultaylarını tamamlamış olan partiler önemli hedefler ortaya koyacaktır. Türkiye'yi ve dünyayı yorumlamanın gayreti içerisinde olacaklardır. Türkiye'nin siyasi gündemi olan 3 konu üzerinde faaliyetlerini sürdüreceklerdir. Yerel yönetimler seçimi bir tanesidir. Bugünkü takvime baktığımızda bunun günü 30 Mart 2019'dur. Diğer ise Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleridir. Bunun da tarihi 3 Kasım 2019'dur. 

İTTİFAK TARTIŞMALARI 
MHP olarak şu an AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey'le ittifak konusunda ve siyasetin geleceği konusunda herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. Ancak tartışılan konular sayın Cumhurbaşkanı'nın veya bizim gündemimize düşmektedir. İleriki günlerde, arzu ediliyorsa bir görüşme talebi olduğu takdirde görüşülür. Olmadığı takdirde biz görüşlerimizi tekrarlayarak yükleneceğimiz sorumluluğu yerine getirme gayreti içinde olabiliriz.  İttifaklaşma cepheleşmeyi de kutuplaşmayı da önler. Zaten çatışma olmaz. Onun için yasal zemine çekmekte yarar var.

İTTİFAK YASAL OLMALIDIR!
91 yılında Refah Partisi, MHP ve Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) bir araya gelerek bir ittifak oluşturmuşlardır. Bu ittifak yasal olarak oluşamamıştır. Bu ittifak 62 vekil ile Meclis’te temsil edilmiştir. Sonuç itibarıyla seçimden Refah Partisi adıyla girildiği için seçim sonuçları Refah Partisi adına yazılmıştır. Hazine yardımından da mahrum kalmışlardır. Siyasi bilimlerin analizlerinde de MHP ve IDP hiç konu edilmeden Refah Partisi oyları üzerinden siyasi yorumlar ve siyasetin geleceğini belirleme gayreti içine girmişlerdir. Bu tecrübeyi yaşayan biri olarak siyasi yapının normalleşmesi açısından bir deneyimi yaşamış bir kişi olarak özellikle önümüzdeki yılları da göz önüne aldığımız takdirde MHP bir ittifak olayı söz konusu olacaksa bu yasal olmalıdır. MHP bir ittifak olayı söz konusu olacaksa bu yasal olmalıdır. Bugünkü imkanı nedir? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin uygulamaya geçeceği süreç içinde uyum yasalarından seçim ve siyasi partiler gibi kanunlar olacaksa o zamana siyasi partilere ittifak yapma imkanı, seçim sistemine de maddelerin konulması gerekmektedir. MHP çok pratik bir çözüm olarak üzerinde tartışılması mümkün olabilecek bir yaklaşımı ortaya koymuştur. Partilerin siyasi kimliği ortadan kalkmadan seçim  haklarını kaybetmeden ittifak olmalıdır. 

YÜZDE 10 BARAJI AĞIRDIR
Geçmişte bir cümle sarfetmişizdir ve hala doğru bir cümledir. Yüzde 10 barajı ağır bir barajdır. Bu ifadeyi kullandığımız zaman basında yer alıralmaz televizyonda daimi personel halinde gelmiş yorumcular, 'MHP barajı aşamama endişesine sahiptir. Onun için yüzde 10 ağır' demektedirler. Sanki 15 günlük parti barajı aşıyor, muhtemelen olabilecek siyasi oluşumlar barajı aşabilecek ama MHP aşamayacak gibi ters bir yorum içerisine giriyor. Bu haksızlıktır. MHP'nin baraj diye bir sorunu yoktur. Türkiye'nin içine düştüğü durumları dikkate alan yorumlar yaptığınızda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin uygulama sürecine girdiğimizde uyum yasaları da gündeme gelecekse MHP diyor ki, bugün veya yarın, bazı gelişmeleri de göz önüne alarak siyasi partiler ve seçim kanununda "Acaba bir 'ittifak' kavramı yer alabilir mi, nasıl olabilir?" sorusunu soruyor, tartışılmasını öneriyor. 

C'NİN SIRRI NEDİR?
Buyurun Meclis'te bir ittifakın nasıl yapılabileceğine dair yasal ve ahlaki durumunu ortaya koyalım. A Partisi seçime girecek, B Partisi seçime girecek, C Partisi seçime girecek. diğer partilerden de varsa alfabe 29 istediğinizi koyabilirsiniz. A Partisi seçime girecekse, MHP, C Partisi'ni ittifak olarak takdim ediyor. A ve B partisi bir tarafta, bir tarafta da C ittifakı var. C ittifakının altında ittifakı oluşturan hangi parti var ise, bu E ve F Partisi olabilir. O zaman ittifak E ve F Partisi olarak gerçekleşecektir. Bahçeli olarak sandığa gittiğimde önce MHP'ye oyumu vereceğim, sonra da C ittifakına oyumu vereceğim. İki partinin aldığı oylar belli olacak ama ikisi ile beraber ittifakın oyu da belli olacak. Bu temsilde adalete bir kapı açmak demektir.  C'nin sırrı Cumhurbaşkanı seçimidir.  Türkiye'de Cumuhrbaşkanlığı Hükümet Sistemi vardır.  Cumhuriyet tarihinin 3. evresi oluşmuştur.

MHP 2019 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE ADAY GÖSTERMEYECEK, ERDOĞAN7I DESTEKLEYECEK 
Türkiye'de yeni bir kapı açılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halk oylaması ile kabul edilmiştir. Bu süreç 3 Kasım 2019'daki seçimlerle uygulamaya bütün kurum ve kuralları ile beraber geçecektir. Böyle bir süreci gölgelemek, ayrımlarla her türlü kaosu davet etmek doğru bir şey değildir. Anayasayı değiştirip yeni sisteme geçmeye katkı sağlayanlar, siyasi şartlar değişti, ben şunu düşünüyorum deme şansına sahip değildir.  Düşüncemiz Cumhur ittifakıdır. MHP Cumhurbaşkanlığı adayı  göstermeyecektir, MHP'nin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır.  7 Ağustos'ta başlatılan bir ruha MHP  sadıktır. Yenikapı meselesini de iyi anlamak lazımdır. MHP, cumhurbaşkanlığı seçiminde, Yenikapı  ruhuyla hareket ederek Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır. MHP, ittifak olursa ittifakla, olmazsa  kendi partisi olarak milletvekilliği seçimlerine girer.

FETÖ VE PKK TERÖRÜ İLE MÜCADELE
 MHP, terörle kesintisiz mücadelenin gerçekleştirilmesi için bugünkü siyasi iktidara tam destek vermektedir. Terörün kökü kazınmalıdır. Bu PKK terörü için geçerli olduğu kadar FETÖ terörü olarak da geçerlidir. Terör odakları tamamen tüketilmek üzere yok edilmek gibi bir faaliyetin içinde sürdürülmektedir. Bunun sonucu mutlaka alınmalıdır. 15 Temmüz bir yüz karasıdır. Milletimizin kabul etmeyeceği bir davranıştır. Buna sebep olan her unsur tamamen yargı önünde hesap vermelidir. FETÖ'nün bütün unsurlarının yargı yolu ile cezalandırılması kararı sürdürülmektedir. ABD dost ve müttefik olarak Türkiye ile birlikte değerlendirmeler yapmayı tercih ediyorlarsa, 15 Temmuz felaketini anlayıp görüp Pensilvanya'yı Türkiye'ye göndermeli. Amerika'nın takip ettiği yol bunun haricinde yol değildir. Bu davranışlarla fazla bir huzur bulacağına da ihtimal vermiyorum. Suriye'yi, İran'ı, FETÖ'yü, terörü karıştıran Amerika. 

"HOLDİNGLERE EL AÇAN BİR PARTİ OLMASIN"
Ben çok net ifade ediyorum. MHP'nin barajı aşma, aşamama gibi bir meselesi yoktur. İnandığı yolda yoluna devam etmektedir. Sadece bizimle alakalı değil, Türkiye'de barajın getirmiş olduğu, her partiye sıkıntısı var. Bazı ittifakların normal olması isteniyorsa o zaman ittifak yapılabilir diyoruz, geçmiş dönemde kaygılarımızı dile getiriyoruz. Kendinin oyunun ne olduğu belli değil, bu belli olsun, bunda bir kötülük var mı? Arkadaşlarımız diyecek ki şu kadar oy aldım. Türkiye'de partiler hazineden yardım alıyor. Aldığı yardım da alınan oy oranına yaklaşmışsa o da hazineden yardım alsın. Holdinglere el açan bir parti olmasın. MHP bugüne kadar holdinglere el açmayan tek partidir. 
 
'BAKANLIK İSTEMEYİZ'
MHP'nin hükümetin oluşması sırasında bir talebi olmaz. Bu  talebi yapanlara karşı da sert cevap verir, ahlaksızlık olarak görür. Seçilecek olan kişi yürütmeyi kendisi kurar, nasıl kuracaksa kendisinin bileceği iştir. Kendisine destek verdik diye ortaklık şeklinde, koalisyon devam edermiş gibi bir anlayışla sağdan soldan sapmaları kabul etmez. Cumhurbaşkanı'ndan da bunu kabul etmemesini isterim. MHP'nin hükümetin oluşması sırasında bir talebi olmaz. 

'ERKEN SEÇİM DOĞRU DEĞİL'
Erken seçim zaten doğru değil. İran karışıyor, Suriye, Irak şunda karışık.Türkiye'nin normal sürece geçinceye kadar onu gölgeleyecek bir yola sapmak doğru değildir. Tekrar parlamenter sisteme döneceğim diyor. 400 vekile sahip olursan döneceksin. 400 vekile sahip olursan Cumhurbaşkanı sen ol, sistemi niye zehirliyorsun? 

ABDULLAH GÜL DOLDURUŞA GELMESİN
Abdullah Gül, AK Parti içinde özel ve önemli bir konuma sahip. Abdullah Gül'ün 'Ben adayım' diye ortaya çıkması izah  edilebilecek bir durum değildir. Sağın, solun dolduruşuna gelmemesinde yarar  vardır.

YEREL SEÇİMDE İTTİFAKLI GÜNDEMDE Mİ?
Henüz daha ittifak konusu seçimlerle alakalı olarak. Hayatın bundan sonra her alanında olacaktır anlamı taşımaz. Bunun yanına çok daha değişik şeyler ilave etmenin bugün için manası yoktur. İttifak olur ama ittihata doğru gidecek bir durum söz konusu hiçbir zaman olmaz. 

KHK'DAKİ TARTIŞILAN SİVİLLERE ZIRH MADDESİ
Aşağılık davranışı 15 Temmuz'da karşı direniş ile durduranlardan hesap sordurabilecek bir konuma gelebileceklerini görmezlikten gelip bu sözü söyleyenler 4 Nisan 2012'deki paşalar davasını bir hatırlasın. Şimdi bir örnek vereceğim. Ama buradaki arkadaşlarımız içerisinde bildiklerim var, üzerlerine alınmasınlar. Anayasa değişikliğinde 12 Eylül Konseyi'nden hesap sormak amacıyla geçici 15’inci maddenin kaldırılması noktasında adım atıldı ve değişikliğe gidildi. Bu değişiklik sonrası 4 Nisan’da dil tarihin karşısındaki adalet sarayında dava başlatıldı. Şimdi arkadaşlarımız, altını çizerek ifade ediyorum. 4 Nisan rahmetli Türkeş Bey'in anma töreninin yapıldığı gündür. 4 Nisan’da arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre, en az 10 binler Beştepe’de toplanmıştır. Ama aynı gün orada dualar başladığı anda, Sıhhıye'de 12 Eylül’ün davası görülmektedir. Gecenin saat 3’ü. Beştepe’den Sıhhiye'ye gidebilecek hangi anayol var ise, o yolların kontrol altında tutulmasını ülkü ocaklarından istedim ve talimatlandırdım. Provokatörlere alet olarak, şurada şöyle böyle oluyor diye tahrike kapılmamak için bütün güzergahlar ülkücü gençler tarafından kontrol altına alınmıştır. Devrimci unsurlar 200’ü aşkın geldiler. Ve ileri geri konuşmalar oldu.

“Paşalar burada maşalar nerede” Maşalar dedikleri MHP. Büyük hukukçular, devrimci hukukçular mahkemeye müracaat ediyorlar. Efendim bu 12 Eylül’ü yapanlardan hesap soracağız da onu hazırlayan unsurlardan niye hesap sormuyoruz? Türkiye’de bu gerçekler yaşanıyor. Bu aşağılık davranışı 15 Temmuz günü karşı direnişle durduran ve 251 şehit 2193 kişinin ailesinden veya kendilerinden hesap sorabilecek konuma getirmek için bunu görmemezlikten gelip demokrasi adına bu sözü söyleyenler, o 4 nisan 2012’deki paşalar davasını hatırlasın. Yine devrimcileri yalnız bırakan o ana faktör dediğimiz unsurdur. Sol ana faktörden kurtulmalı, devrimciler hakkını almalıdır. Niye CHP’nin içine giriyorsunuz? 8 tane militan vekille ortalığı karıştırıyorsunuz? Bunları da artık görmek lazım. Gelecek ne gösterir belli olmaz.

"HEAVY METAL" UYARISI
Ülkücüler kesinlikle sokakta olmamaları gerekir. Bu kesin bir talimattır. Bu işaretin burnu dik olursa ülkücü olur, böyle olursa heavy metalci olur. 24 saat türkiye uyanık kalmak, sokağa dikkat etmek mecburiyetindedir. Bu kesin bir talimattır. Gezi olayı, İran’da yaşanmış olanları görün. Bütün bunlardan artık ders çıkartalım. Bir taraftan demokrasi isteyeceksin, öbür taraftan bilmem ne talebinde bulunacaksın. Sokağa iltifat vermemek gerekir. 

ABD'DEKİ SARRAF DAVASI 
Suç Amerika'da işlenmise Amerikan yargısı, Türkiye'de işlenmişse Türk yargısında olması lazım. Suç madem Türkiye'de işlenmiş o zaman belgeleriyle birliket paketlesinler Türkiye'ye hukukumuz gereğini yapsın. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »