MHP'den Mansur Yavaş'a ilk yanıt

2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için MHP'den aday olacağını açıklayan eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a partiden ilk yanıt geldi. MHP'den yapılan açıklamada adaylık konusunda Yavaş'ı düşünmediklerinin altı çizilerek 'Nereden istiyorsa oradan aday olabilir' denildi.

6 Temmuz 2013 Cumartesi 15:41
MHP'den Mansur Yavaş'a ilk yanıt
2009 yılında düzenlenen yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş 2014 yerel seçimlerinde yeniden MHP'den aday olacağını açıkladı. Mansur Yavaş “Tek beklentim şahsıma yapılan haksızlıkların giderilmesi” ifadesini kullandı.

Yavaş, Ramazan sonuna kadar bekleyeceğini, partinin başka birini aday göstermesi halinde  “Ankaralılara olan borcumu ödemek için” bağımsız aday olacağı mesajını verdi.

"ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN"


Mansur Yavaş'ın bu açıklamalarına MHP'den yanıt gecikmedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Akşam'a yaptığı açıklamada Yavaş'ın 'MHP'nin Ankara adayı olacağım' sözlerine tepki gösterdi. Durmaz, “Allah yolunu açık etsin. Mansur Bey’den özür dileyeceğimiz bir şey yok. Kendisi bizden özür dilemeli. Nereden istiyorsa oradan aday olabilir”

Mansur Yavaş, 1955 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda yaptıktan sonra 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak öğrenimine devam etti.[2]
1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı'nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı. Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında Belediye Başkan adayı oldu.

18 Nisan 1999 seçimlerinde %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi", Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının "Çevre Ödülü" gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından "Yılın Belediye Başkanı" seçildi.

18 Nisan 2004 yılında %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. Ancak %27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından üçüncü sırada seçimi tamamladı. Bu seçimlerde, yine Yavaş'ın ilçesi Beypazarı'nda yerine kendi partisinden Mehmet Cengiz Özalp geçti.

Yavaş, MHP MYK üyesi olduğu süreçte Genel Başkan Bahçeli’yi eleştiren mektubu, kamuoyuyla paylaşmış, ardından Bahçeli’yle yaptığı telefon konuşmasının deşifresini kişisel internet sitesinden yayınlamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »