25 Haziran 2018, Pazartesi

Milli Güvenlik Kurulu sona erdi

MGK'da, Irak'ta tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğu personeli ile Türkmen soydaşların durumları değerlendirildi.

14 Ağustos 2014 Perşembe 0:37
Milli Güvenlik Kurulu sona erdi
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, halkın güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirlerin gözden geçirildiği ve devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımalarının değerlendirildiği bildirildi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, MGK'nın ağustos ayı olağan toplantısında, halkın güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirlerin gözden geçirildiği belirtilerek, "Toplantıda, devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmiş olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir" ifadelerinde yer verildi.

Toplantıda, Irak'ta devam eden ve son günlerde yoğunlaşan çatışmaların Türkiye ve bölgeye yansımalarının müzakere edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Barış ortamının tesisi için Irak halkına ve yeni hükümet kurma çalışmalarına desteğimizin devam edeceği ifade edilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Türkmen soydaşlarımızın durumları değerlendirilmiştir. Suriye'de devam eden çatışma ortamının Irak'taki olaylarla bağlantılı olarak bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmıştır."

"Sürdürülebilir ateşkes Gazze'ye kısıtlamaların kaldırılmasıyla mümkün"

MGK toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarının da görüşüldüğü aktarılan açıklamada, "Meydana gelen ağır can kayıplarından duyulan derin üzüntü dile getirilmiştir. Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin, Gazze için uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Gazze'ye yönelik insani yardımlarımızın artırılarak devam edeceği vurgulanmıştır" denildi.  

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, son kez başkanlık ettiği toplantıda, kurul üyelerine veda ettiği belirtilen açıklama, şu ifadelerle sona erdi:

"Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanı bugün son defa başkanlık yaptığı Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa ve kanunla verilen göreve uygun olarak devletimizin güvenliğine yaptığı katkıları takdirle karşıladığını belirtmiş ve kurul üyelerine veda etmiştir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »