26 Mayıs 2018, Cumartesi

Milyonlarca kişi diken üstünde!

50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddiası gündeme bomba gibi düşerken, vatandaş diken üstünde. Çalınan kimlik bilgilerinin vatandaşlar için ciddi bir zaafiyet doğuracağını ifade eden Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Arif Baltacı, riskleri ve önlemleri anlattı!

6 Nisan 2016 Çarşamba 18:17
Milyonlarca kişi diken üstünde!
Bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddiası gündeme bomba gibi düşerken, vatandaş da telaş içinde. Kimlik bilgilerinin ele geçmesi sıkıntı doğurur mu? Kimlik bilgileri ile neler yapılabilir? Sorunla karşılaşmamakadına ne gibi önlemler alınabilir?

Tüm bu soruları ve daha fazlasını Bilişim Hukuku Uzmanı Av. Arif Baltacı milliyet.com.tr için yanıtladı.

‘CİDDİ ZAAFİYET DOĞURACAK, İŞLEMLER RİSK ALTINDA’

Çalınan kimlik bilgilerinin vatandaşlar için ciddi bir zaafiyet doğuracağını ifade eden Baltacı, teknoloji döneminde iletişim araçları ile yapılan birçok işlemin kimlik bilgilerinin dolandırıcıların eline geçmesi sebebiyle risk altında olduğunu söyledi.

GSM RİSKLERİ...

"Bu işlemleri ana başlıklar halinde sıralayan Baltacı, şöyle konuştu:

*GSM firmalarından hat açılması işlemi yapılabilir.

*Sadece hat açma değil kimlik bilgilerinin teyiti ile yapılan tarife değişikliği, ek paket tanımlama v.b birçok işlemler de yapılabilir.

*GSM aracılığı ile yapılan ödemeler konusunda sahte kimlik bilgileri kullanılarak kişinin sistemlerdeki GSM numarası değiştirilerek kişiler adına GSM yoluyla yapılabilen tüm ödemeler yapılabilir.

BANKA HESAPLARI AÇILABİLİR, ŞİFRE BİLGİLERİNE ERİŞİLEBİLİR

*Banka hesapları açılması şeklinde de bu kimlik bilgileri kullanılabilir. Sahte kimlik oluşturulurken gerçek bilgilerin kullanılması neticesinde bankaların sistemlerinde kayıtlı olmayan kişiler adına yeni hesaplar açılabilir.

*Banka iletişim bilgileri değiştirilerek kişilerin İnternet Bankacılığı, Kart şifresi, Kredi kartı şifresi gibi bilgilere ulaşılabilir.

KİŞİLER ADINA ÇEK KARNELERİ ALINABİLİR

*Kişiler adına çek karneleri alınabilir.

ŞİRKET KURULUMU YAPILABİLİR

*Şirket kurulumu yapılabilir. Yine daha önce de sıkça karşılaştığımız şirket kurulumu işlemleri de gerçek kimlik bilgileri ile oluşturulmuş sahte kimlikler üzerinden yapılabilecektir.

*Bazı ticari mağazalardan kişiler adına sahte kimlikle senet karşılığı mal alınabilir.

*Dolandırıcılar kimlik bilgilerinin teröristlerin eline geçti gibi telefonlarla insanları bu tür bilgileri elde ederek korkutuyordu. İnternet ortamına düşünce bu tür dolandırıcılık sayısı artacaktır. bu kimlik bilgileri 2010 yılında YSK sitesinden çekilmişti piyasada bulunuyordu. ilk defa internet ortamına yüklenince dikkat çekti.

*Birde kredi kartı bilgileri kopyalanmış veya çalınmış kullanıcıların kartları ile 3D güvenlik sistemi olmayan sitelerden kimlik bilgileri yayılan kişilerin TC numaraları kimlik bilgileri de kullanılarak sahte kişi adlarına gönderim yapılması şekliyle de dolandırıcılık yapılabilir.

*Son olarak bu konuda site isimleri veya link paylaşımı yapan kişiler içinde kişisel verileri yayma suçundan dolayı işlem yapılabilir. kanun da bu durum kişisel verileri verme yayma ve ele geçirme olan geçmiştir. İnsanların bu tür siteleri erişimini kolaylaştıran kişiler de kanun kapsamında yayma suçunu işlemiş sayılarak haklarında işlem yapılabilir.

Bu ve buna benzer birçok örnek ortaya çıkacaktır.”

VATANDAŞ NELER YAPMALI?

Bu konularla ilgili olarak öncelikli yapılması gerekenlere ilişkin de bilgi veren Baltacı, sözlerine şöyle devam etti:

E-DEVLETTEN GSB BİLGİLERİNİZİ SORGULAYIN

“*E devlet sistemi üzerinden kişi adına açılmış GSM bilgilerini sorgulamak ve eğer yeni bir hat açılmışsa bu hatların iptaline yönelik savcılık şikayetleri yapmak gerekmektedir.

BANKALARDAN TÜM BANKA HESAP KAYITLARI TALEP EDİLMELİ

*Bankaların merkez şubelerine başvurularak kendisi adına açılan tüm banka hesap kayıtları talep edilmeli ve bu hesaplar kontrol edilerek bilgisi dışında açılmış hesaplar için öncelikle bankanın bloke işlemini yapmasını sağlamak ve ardından savcılık şikayeti yapması gerekmektedir.

AKTİF KARTLARDA TELEFONUN DEĞİŞİP DEĞİŞMEDİĞİ KONTROL EDİLMELİ

*Aktif olarak kullanılan kartlar için bankaların sisteminde görünen telefon numarasının değişip değişmediği de işlem güvenliği açısından kesinlikle kontrol edilmelidir.

AKILLI TELEFONLARA VİRÜS TARAMASI

*Akıllı telefon kullanan kişilerin onay SMS’lerinin ele geçirilmemesi için sisteminde virüs taraması yapması ve güvenilir olmayan numara sorgulama, çeşitli oyunlar ve programları telefonundan kaldırması gerekmektedir.

TİCARİ SİCİL SORGUSU

*İTO ve Ticaret Sicil Gazetesi gibi online mercilerden adlarına açılmış bir şirket olup olmadığını sorgulayarak bilgisi dışında açılan şirketler için yasal itirazları yapmak gerekmektedir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »