Mirzabeyoğlu'nun tahliye iddiası heyecan yarattı

Cumhurbaşkanı Gül'ün Salih Mirzabeyoğlu'nu affettiği iddiası, Bolu F Tipi Cezaevi'nin önünde heyecana neden oldu.

2 Temmuz 2014 Çarşamba 18:21
 Mirzabeyoğlu'nun tahliye iddiası heyecan yarattı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş'i (Salih Mirzabeyoğlu) affettiği iddiası üzerine yaklaşık 10 kişilik grup Bolu F Tipi Cezaevi'nin önüne geldi. İddianın asılsız olduğunun anlaşılması üzerine gruptakiler hayal kırıklığı yaşadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Bolu F Tipi Cezaevi'nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çeken İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş'i af ettiği iddiası haberleri akşam saatlerinde bazı internet sitelerinde yer aldı. Salih İzzet Erdiş'in bu gece cezaevinden tahliyesinin beklendiğinin belirtilmesi üzerine İstanbul'dan bir grup Bolu F Tipi Cezaevi'nin önüne geldi. Salih İzzet Erdiş'in tahliye olmasını bekleyenler, haberin asılsız olduğunu öğrenince hayal kırıklığı yaşayarak geri döndüler. 

Mutlu YUCA-Taner BAYAR/ BOLU, (DHA)
 

SALİH MİRZABEYOĞLU KİMDİR? 


Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş, 10 Mayıs 1950'de Erzincan'da dünyaya geldi. İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan Kürt yazar, mütefekkir (düşünür).

Seyyid asıllı bir aileden gelmekte olan Salih Mirzabeyoğlu Erzincan'da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaokul ve liseyi Eskişehir'de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

1970'li yılların ortalarında Akıncılar Derneği'nin kurucularından oldu, Milli Selamet Partisi'ne yakınlığı ile bilinen bu grup o dönemde Necip Fazıl ile bir fikir ayrılığına düştüğü için yollarını ayırdı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile sağ kesimden en çok etkilenen isim oldu. Diğer siyasi suçlular gibi askeriye tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve İBDA/C hareketine ağırlık verdi.

1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı. 1998 yılında tekrar tutuklandı ve 2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »