23 Mayıs 2018, Çarşamba

Mısır yardım konvoyunun Gazze'ye geçisine izin vermedi

Mısır yönetiminin, Gazze'ye insani yardım götürmek üzere Mısırlılar tarafından oluşturulan yardım konvoyunun bölgeye geçişine izin vermediği bildirildi.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 23:25
Mısır yardım konvoyunun Gazze'ye geçisine izin vermedi
Yardım konvoyu organizasyon komitesi üyesi Gade Necib yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı'nın yaklaşık 200 metre uzaklığındaki Baluza kontrol noktasında durdurulduklarını ifade ederek, "Mısırlı aktvistlerin Gazze'ye girişleri engellendi ve geri dönmemiz istendi" dedi.   

Necib, Refah Sınır Kapısı'na ulaşmak isteyen aktivistler ve yardım konvoyunun girişine "güvenlik gerekçesiyle" izin verilmediğini dile getirerek, bu durumun, gruptaki bazı gençler tarafından protesto edildiğini kaydetti. 

Konvoy organizatörlerinden ve 6 Nisan Hareketi siyasi büro üyesi Zizu Abduhu, Kahire'deki Gazeteciler Sendikası genel merkezinin önünden yola çıkan yardım konvoyunda eski cumhurbaşkanı adayı Halid Ali, Ed-Dustur Partisi liderlerinden Ahmed Harara, Devrim Yolu Cephesi liderlerinden Muhammed el-Bakir başta olmak üzere pek çok aktivist ve gönüllünün yer aldığını ifade etti. Abduhu, Gazzelilere destek amacıyla yola çıkan konvoyda sağlık ve gıda malzemelerinin bulunduğunu ve bunların yetkililere verileceğini belirtti. 

İsrail, 7 Temmuz'da  "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından, Perşembe akşamı da kara saldırısına başlamıştı.

İsrail'in Gazze'ye havadan, karadan ve denizden yürüttüğü saldırılarda 78'i çocuk, 28'si kadın 333 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 385 kişi de yaralandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »