20 Haziran 2018, Çarşamba

Mısır'daki gösterilerde bir öğrenci öldü

Mısır'da üniversite öğrencileri, 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri darbe karşıtı gösterilere devam etti.

14 Kasım 2013 Perşembe 15:41
Mısır'daki gösterilerde bir öğrenci öldü

Mısır El-Mansura Üniversitesi kampüsüne önceki gün yapılan polis baskınını kınamak amacıyla üniversitede haftalar sonra ilk kez büyük bir kalabalık gösteri düzenledi. 

Gösteride, gözaltına alınmaları sırasında sürüklendikleri ve kötü muamele gördükleri öne sürülen 42 öğrencinin serbest bırakılması istenirken, Mursi yanlısı sloganlar atıldı, Rabia işareti yapıldı ve devrim karşıtı pankartlar taşındı.

Kahire Üniversitesi'nden "Darbe Karşıtı Öğrenciler Hareketi" mensubu öğrenciler, polisin tekrar üniversite kapılarına dönmesini protesto etti. Öğrencilerin el ele tutuşarak yaptığı eylem nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı.

Kahire'de bulunan Ezher Üniversitesi'ndeki darbe karşıtı kız öğrenciler ise Nasır City'deki mahkeme binası önünde Ezher Üniversitesi Rektörü Usame el-Abid ve Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib aleyhine slogan atarak gösteri düzenledi. Bu sırada polis, öğrencileri araçlarla çevreledi.

Asyut kentindeki Ezher Üniversitesi kampüsünden çıkmak isteyen darbe karşıtı öğrencileri dağıtmak için ise polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

Emniyet kaynakları, polisin yolu kapatmak isteyen göstericilere yönelik göz yaşartıcı gaz kullandığını, taş atan 3 öğrencinin de gözaltına alındığını kaydetti.

Olaylar üzerine Asyut Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler şehirde olağanüstü hal ilan etti ve göstericilerin Asyut'taki Ezher Üniversitesi kampüsü sınırları dışına çıkmalarını engellemek amacıyla üniversitenin girişinde güvenlik tedbirlerini artırdı.

Başından yaralanan kişi öldü

Öte yandan, Suveyş kentinde yaşanan olaylarda başına isabet eden kurşunla yararlanan 1 kişi daha hayatını kaybetti.

Suveyş kentinde cuma günü darbe karşıtı göstericiler ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda başına isabet eden kurşunla yaralanan 21 yaşındaki Muhammed Mustafa es-Sünni hayatını kaybetti.

Aynı olaylarda 28 yaşındaki Muhammed Mahmud isimli gösterici de yine başından aldığı kurşun yarası sonucu yaşamını yitirmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »