26 Mayıs 2018, Cumartesi

Mitinge katılanları sayacak

Özellikle siyasi partiler arasında polemik konusu olan "mitinge kaç kişi katıldı" tartışmalarına, otomatik insan sayan yazılımla son verilecek.

10 Kasım 2013 Pazar 19:32
Mitinge katılanları sayacak

ODTÜ Teknokent'te kurulan V-Count firmasının kurucu ortağı Kaan Kayabalı, yaptığı açıklamada, 2005 yılında, ikinci oldukları ODTÜ Teknokent Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasına sundukları belirlenen nesne ya da insan sayma ürünlerini geliştirdiklerini ve artık açık havada insan saymaya geçtiklerini söyledi.

"Yarışma fikrimiz; halı sahalara yerleştirilen kameralardan, top o an neredeyse onu takip edip devreye girmesi ve sonrasında hazırlanan CD'lerin hatıra olarak oyunculara verilmesi üzerineydi" diyen Kayabalı, ancak yaklaşık 12 bin adet halı saha işletmesinden sadece 3'ünün projeye ilgi duyması üzerine farklı alanlara yöneldiklerini kaydetti. Kayabalı, "Aslında fikir çok güzeldi, haftanın en güzel golleri bir platformda toplanacak bir portal yaratacaktık, CD'leri oyunculara satacak halı saha işletmeleri ekstra gelir elde edebilecekti" diye konuştu.

Görüntü Üzerinden İnsan ve Obje Takibi

Görüntü izleme ve analiz teknolojisi konusunda ABD ve İsrail firmalarının iyi olmasına karşın kendilerinin de yeni geliştirdikleri ürünleri ile dünyaya açılmaya başladıklarını anlatan Kayabalı, şunları kaydetti:

"Görüntü üzerinden insan ve obje tespiti ve takibi yapabiliyoruz. Bunu başka nerede kullanabiliriz diye düşündük ve savunma sektöründe potansiyel olduğunu gördük. Termal kamerada örneğin bir asker Gabar dağına bakıyor ama 20 dakika sonra kamera körlüğü oluşmaya başlıyor. Orada tespit edebilmesi gereken küçük hareketleri tespit edemiyor. Biz ekranda bir hareket olduğu zaman haber veren, alarm veren bir sistem geliştirdik. Bu sistem savunma sanayinde iş yapan bazı alt yüklenici firmalar tarafından kullanıldı ama arkası gelmedi.

Bizim için 2007 yılı ne yapacağımıza karar verdiğimiz yıl oldu ve perakende sektörünü keşfettik. Bir mağazaya, bir AVM'ye giren çıkan insanları sayalım istedik. 2007 yılında ilk insan sayma sistemine başladık ve Antalya Havalimanının DutyFree'sine kurduk. Çuval sayma sistemi isteyen şeker fabrikalarının isteğine yanıt verdik. İlk ihracatımızı da Azerbaycan'daki bir şeker fabrikası ile yaptık . Aynı grubun yem fabrikalarına aynı sistemi sattık. Zeytin saymadan yumurtaya, ekmek saymaya kadar birçok şey sattık. Bir çay ocağı da gelip oradaki işçi kaç çay dolduruyor onu saydırmak istedi. Bir reklam panosunun önünden kaç kişi geçtiğini bilirsen ona göre fiyat verebilirsin. Özyeğin Üniversitesinin akıllı binasında katta kimse kalmadığında elektrikler, ısıtıcılar kapatılıyor."

5 Dakikada 25 bin Kişi Sayıyoruz

Bugün 30'dan fazla ülkede 4 binden fazla lokasyonda V-Count sisteminin kullanıldığını anlatan Kayabalı, "Dünyadaki mağazaların temel kriteri şu; dükkana kaç kişi giriyor bunlardan kaçı alışveriş yapıyor. Geçen bayram arifesindeki kişi ve ciro ile bu bayram arasındaki kişi ve ciroyu kıyaslıyorlar. Koridorlara konuluyor, yemek katında kaç kişi bulunuyor gibi. En son İstanbul bienalini saydık" dedi.

Ortakların ismi ile başlangıçta "kade" olarak kurdukları şirketin adının, V-Count ile buna döndüğünü ifade eden Kayabalı, küresel ölçekte 5 dakikada 25 bin kişi saydıklarını bildirdi.

Kaan Kayabalı, ana gelir kaynaklarının perakende sektörü olduğunu ancak toplu taşım ve miting sayma gibi farklı iki projeyi de kısa bir süre sonra hizmete sokacaklarını söyledi.

Kayabalı, Şu Bilgileri Verdi:

"Sayma işleminde kamera, yazılım ve internet erişimi kullanılıyor. Herhangi bir yere yerleştirilen, donanım ve yazılım anlamında tasarımı tamamen bize ait olan özel bir kamera, yine içerisindeki algoritmayla insanları tanıyor ve bunu hafızasına kaydediyor, internet bağlantısı varsa hemen, yoksa internete ilk bağlandığı anda online olarak www.v-count.com üzerinden sunucuya gönderiyor ve anlık rapor hazırlanıyor.

Mitingler için dış ortamda çalışan bir sistem çıkartıyoruz. Açık havada da çalışacak sistem ile miting alanına girilirken kurulan güvenlik noktalarına, polis noktalarına insan sayan kamera sistemimizi yerleştirebileceğiz. Böylece kim girdi kim çıktı anında tespit edebileceğiz."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »