Mücahit Durmuşoğlu röportajı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Özel Kalem Müdürü Mücahit Durmuşoğlu görevinden istifa ederek, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için AK Parti'den Osmaniye Milletvekili aday adaylığını açıkladı. 30 yıllık kamu hizmeti yaptığını belirten Durmuşoğlu, memleketi Osmaniye'nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu söyledi. Durmuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Osmaniye için koyduğu yüzde 55-60 seçim hedefini başarı ile sağlayacaklarını vurgulayarak, "2015 seçimlerinde 7 Haziran'da Osmaniye'de tarih yazacağız" dedi.

20 Şubat 2015 Cuma 23:34
Mücahit Durmuşoğlu röportajı
Nur Banu ARAS (ÖZEL)

1965 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğan Mücahit Durmuşoğlu, yüksek lisansını İşletme Yönetimi ve Organizasyon üzerine yaptı. 30 yıl kamuda çalışarak devlete hizmet eden Durmuşoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Özel Kalem Müdürlüğü görevinden istifa ederek, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için AK Parti'den Osmaniye Milletvekili aday adaylığını açıkladı. Memleketinden aday olmanın sorunları çözmede aktif bir rol oynadığını dile getiren Durmuşoğlu, Gazete5'e önemli açıklamalarda bulundu.


 

BÜROKRASİ HAYATINDAN SİYASETE ATILMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

 
Siyaset herhalde genlerde oluyor. Başkanım der ki "Siyaset bir virüs gibidir, vücuda girdiği zaman çıkmaz." Ailemizde siyasete ilgi ve alaka vardı. Hatta rahmetlik babam siyasi partiye çok yoğun ilgiliydi, halk adamıydı, toplum insanıydı. Babam çiftçiydi ama müteşebbis gücü yüksek olan, halk içerisinde olan birisiydi. Siyaseti severdi, heyecanlıydı. Yani siyaset ailede başladı. Biz de tabi siyaseti kulaklarımızla hep duyarak büyüdük, siyasetin içerisinde doğduk. Dolayısıyla siyasete böyle bir ilgi başladı. Ben daha sonra siyaseti sevdim. Sevmemin sebebi de şu; siyaset bir hizmet aracı, sizin oturduğunuz yerden hizmet etme şansınız yok. Siyasi partilerde bir hizmet aracı sonuçta. Toplumun beklentilerine yönelik cevap verebilmek adına siyasete girerek yönetimde, yürütmede, yasamada yer alan insanlarız sonuçta. En son siyasete girişim 2007 seçimleri ile ilgili. Şu anda halen Genel Başkan Vekili olan Karabük Milletvekili, önceki dönem Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ile 9 yıl çalıştım. Mehmet Ali Bey seçim kararı alındıktan sonra bana bir gün dedi ki, "Eğer siyasete girmek istersen geniş bir çevreniz, iyi bir aileniz var. Eğer hizmet etmek istersen siyasete girebilirsin. Ben senin faydalı işler yapacağına inanıyorum." Siyasete ilk adımım o şekilde oldu. Mehmet Ali Bey o zaman Başbakan Yardımcısı'ydı, ben yanında danışmanlık yapıyordum. Sayın Şahin'in teşvikiyle girdim. Hiç de pişman değilim. Gerçekten çok yoruluyorsunuz, ailenize çok fazla vakit ayıramıyorsunuz ama siyasetin en sevdiğim yanı bir insana "Allah razı olsun" dedirtebildiğiniz an. Benim için en önemli an bu an, çok mutlu oluyorum. Allah'ın rızasını kazanabilmek insanlara faydalı olmaktan geçiyor. Peygamber efendimiz de "Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır" diyor. Dolayısıyla, insanlara faydalı olmayı, onların elinden tutmayı çok seviyorum. Bu amaçla siyaseti tercih ettim. Bu kadar kamu hizmetinden sonra siyasetle bunu taçlandırmayı hedefledim. Çünkü devlette belli bir birikim, tecrübeniz oluyor, deneyim kazanıyorsunuz. Hele hele ben çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü Mehmet Ali Şahin ve Cemil Çiçek gibi isimlerle çalıştım. Bu herkese nasip olmaz.
 

ÇOK FAZLA ADAY ADAYI VAR. BU ADAYLAR ARASINDA SİZİN ŞANSINIZ NEDİR?


Aday adaylarının çok olması siyasi bir zenginliktir. İnsanların fayda sağlamak adına inisiyatif almak istemeleri çok güzel bir şey. Demokrasi kültürümüzün geliştiğini ve güçlendiğini düşünüyorum. Sonuçta bu demokratik bir yarıştır. İnsanlar rekabet edebilmeli, önceliklerini ve özelliklerini yerine koyarak halka kendilerini tanıtmalılar. Halk demokratik bir şekilde tercihlerini ortaya koymalı, sıralama yapmalı, kime inanıyorlarsa donanımına, tecrübesine, bilgisine, sadakatine inandığı insanları tercih edebilmelidir. Ben bunun zenginlik olduğunu düşünüyorum. Rekabet, güzel bir şey aslında. Herkes kendini tanıtmalı, halkı tanımalı, ona göre halkımızda tercih etmeli. Çok aday adayı olması partilerimizin de elini güçlendirir. Çünkü her partide aday tespit kriterleri var. Eğer onların kriterlerine hangi kişi yakınsa o arkadaşımızı seçme şansı var.
 

SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADINIZ MI?


10 Şubat 2015 itibari ile istifa ettim. 11 Şubat'ta seçim startını memleketim Osmaniye'de verdim. İlk adımı köyümde attım. Hayaller kurduğum topraklarda hayallerime başlangıç yapmak istediğim için köyümde, babam rahmetlinin mezarında ve aile büyüklerimle istişare ederek, onların hayır dualarını alarak kılıç kuşandım ve çalışmalarımıza başladık. Öncelikle temayül yoklaması için partiye kayıtlı teşkilat üyelerimiz, mahalle ve köy başkanlarımızı ardından sivil toplumun temsilcileri olan güzide kurumlarımızı ziyaret ettim. Halen ilçe teşkilatlarında aday tanıtım toplantılarına katılıyoruz. Allah'a hamdolsun gittiğimiz her yerde halkın yoğun teveccühü ile karşılaşıyoruz. Ak Parti İl Başkanlığında gerçekleştirdiğimiz adaylık başvurumuz hiç organize olmamamıza rağmen bir miting havasında geçti. Gün geçtikçe aday olmamız durumunda Osmaniye'de bir tarih yazılacağına olan inancım artmaya başladı. Tabi halkın ilgisi karşısında çalışma şevkimizde bir hayli arttı. Biz bir ekip olarak hareket ediyoruz, en büyük avantajımız diğer aday arkadaşlarıma göre tüm ilçelerde sevenlerimiz olması sanırım. En keskin virajı en iyi şekilde atlatmak "Yeni Türkiye'nin Yeni Anayasası" için 400 Milletvekili çıkarma hedefinde Osmaniye olarak üzerimize düşeni yapacağız ve 2023'e Osmaniye'nin mührünü vuracağız.
 
Bu şevk, istek ve heyecan ile her gün kilometrelerce yol yapıyor ulaşmadık bir gönül bırakmamak için yoğun bir şekilde hem sosyal medya üzerinden hem de sahada var gücümüzle gayret gösteriyoruz.
 
Teşkilatlarımız teveccüh gösterir, Başbakanımız takdir eder ve Allah'ta nasip edip görev tarafımıza verilirse 7 Haziran'da Osmaniye, Hoca'sının hedefini Hoca'sına hediye edecektir.
 

OSMANİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR? BU SORUNU ÇÖZMEK İÇİN NELER PLANLIYORSUNUZ?


Osmaniye nüfus bakımından Türkiye'nin 42. vilayeti. 500 bin nüfusu olan bir ilimiz. Diğer bölgelerimiz gibi Osmaniye'nin de birçok sorunu var. Bu sorunların başında işsizlik geliyor. Osmaniye kalkınmada öncelikli il statüsünde olan bir şehrimiz. 1996'da il olan Osmaniye genç bir vilayet. Dolayısıyla biz orada Hatay, Maraş, Adana gibi 3 büyük şehrin arasında kalan il statüsündeyiz. Osmananiye aslında kalkınmaya müsait bir il. Tabi Osmaniye tarım ili, ama yeni yeni sanayi hamleleri gelişiyor. Bundan 10 yıl önce 500 kişinin çalıştığı yerde şimdi 10 bin 500 kişi çalışıyor. Dolayısıyla Osmaniye'nin hızla sanayileşmeye ihtiyacı var. Bizim birinci önceliğimiz işsizliği azaltıcı tedbirler almak. Bunun yolu da tabi yatırımdan geçiyor. Osmaniye'ye yatırımcıları teşvik etmemiz lazım. Onların alt yapısıyla ilgili bürokratik ve idari sorunlarını çözmemiz lazım ki insanlar ilimize yatırıma gelsinler. Tabi istikrar çok önemli istikrardan herkes nasibini alıyor. Osmaniye'nin de bu istikrardan nasibini aldığını düşünüyorum. Çünkü ilimizde TOKİ var, organize sanayi güçleniyor, hayvancılık ve tarım var ve turizme elverişli bir bölge. Tabi biz bunlardan, merkezi hükümetten de yeterince istifade edemedik. Bizim bu işleri bilen gerçekten kabiliyetli liyakatli Ankara bürokrasisini iyi bilen, devleti tanıyan, buranın imkanlarını seferber etmeye hazır olan birine ihtiyacımız var. Biz Osmaniye'nin sorunlarını biliyoruz. Tarım ürünleri ile ilgili bir takım şeyler yapmamız lazım. Dünyada tarım nasıl yapılıyorsa Çukurova'da da tarımın o şekilde yapılması lazım. Bunu söylerken birilerini eleştirip suçlama adına demiyorum. Ama bizim ihtiyacımız çok fazla olduğu ve yeni bir il olduğumuz için ihtiyaçlarımız giderilmedi henüz. Osmaniye'de birçok şey yapıldı. Eğitim, sağlık, spor, kültür ve tarımla ilgili teşvikler alındı. Sayın vekillerimiz ilimizde çok önemli işler yaptılar, hükümetten de destek aldık ama açığımız var. Biz bu açığı kapatma gayreti içerisinde olacağız. Hedefimiz Osmaniye'ye hizmet etmek, önceliğimiz Osmaniye. Türkiye'de Osmaniye'nin çıtasını yükseltmeye devam edeceğiz.
 

AK PARTİ 2015 SEÇİMLERİNİ KESKİN BİR VİRAJ OLARAK NİTELENDİRİYOR. SİZCE BU SEÇİMLERDE AK PARTİ'YE OSMANİYE'NİN KATKISI NE OLACAKTIR?


Osmaniye'deki seçim hedefimiz Türkiye'deki seçim hedefinin bir parçası. Dolayısıyla Sayın Başbakanımız bir hedef koydu. "Anayasayı değiştirecek bir çoğunluğa sahip olmamız gerekir" dediler. 81 vilayetten birisi de Osmaniye. Osmaniye'nin bir tek şeyi var. Bir siyasi partinin genel başkanı Osmaniyeli. Acaba AK Parti burada nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalabilir sorusu akıllara geliyor. Türkiye, bölgesinde istikrarlı bir ülke. Bu istikrarı içeriden ve dışarıdan bozmak isteyenler var. Ama biz millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde olursak bunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Birçok ülkeye gittik, gördük. Yanı başımızda çok sıkıntı yaşayan ülkeler var. Şu anda Türkiye'de gerçekten milli bir mücadele var. Ekonomik anlamda olsun, siyasi anlamda, olsun sosyal anlamda olsun topyekün bir milli mücadele, adeta bir seferberlik var. Güneydoğu'da kanayan bir yara vardı. Bu yaraya istikrarlı bir hükümet neşter atma çabası içerisinde. Öyle veya böyle eleştirilebilirsiniz, ama şu bir realite değil mi? Bu bir yara, kanıyor ve her gün şehit geliyordu. Bunlara dur demek için hükümet her şeyi göze alarak bir inisiyatif aldı. Bu mücadeleyi yaparken milli mücadelenin bir parçası da sizin içerisinde, aynı sahada olduğunuz insanlar sizin altınızı oymaya başladılar. Devletin içinde bir paralel devlet olabilir mi? Devlet, millet, vatan, bayrak tektir. Burada hükümet hem içeride hem de dışarıda ciddi anlamda bir milli mücadelenin içine girdi. Herkes işini yapsa böyle bir sorun karşımıza çıkmasa enerjimizi boşa harcamamış olacağız. Çok tolerans tanındı ama bunlar ihanet etti maalesef memlekete. Milli mücadele deyince aklıma şu geldi. Çukurova'nın işgali sırasında halk ayaklanıyor. Benim dedem evinde milli mücadele döneminde bir çete bölüğü kuruluyor. Fransız işgaline karşı milli mücadele başlatılıyor. Bizler o mücadeleden gelmiş insanların torunlarıyız. O yüzden bizim için aslolan devlettir, millettir. O yüzden ben inşallah bunlardan hayırlı neticeler alacağımızı düşünüyorum. Bizim insanımız kadirşinastır. Benim ilçemin adı da Kadirlidir. Kadir kıymet bilen insanlardır. Ben yıllardır burada o insanlara kucak açtım, gönlümü, yüreğimi açtım. 2007 seçimlerinde aday adayı olduğumda Osmaniye'de 38 adaydan beni 150 farkla birinci çıkardılar. Benim Osmaniye'ye minnet, şükran ve hizmet borcum var. 2015 seçimlerinde 7 Haziran'da Osmaniye'de tarih yazacağız. Sayın Başbakanımız Osmaniye'ye geldi, Osmaniye'de de bir hedef koydu. Dedi ki "Ey Osmaniye, Yörükler diyarı Osmaniye... Bu istikrara bu hükümete destek istiyorum. İstikamet çizmek isteyenlere imkan vermeyeceğinize inanıyorum" dedi. Aslında çok doğru söyledi. Bizim oranın insanı milliyetçi ve mukaddesatçıdır, muhafazakardır ama bunları hayata geçiren, yaşatan AK Parti iktidarıdır. O zaman halk iradesini hangi yönde tecelli ettirecek. Kendi istek, duygu ve düşüncülerine hangi siyasi parti cevap veriyorsa ona destek verecek. Allah'ın izniyle ben Osmaniye'de Başbakanımızın koymuş olduğu yüzde 55-60 hedefine ulaşacağımıza inanıyorum. Bunu inanarak söylüyorum bu hayal bir hedef değil çünkü.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »