25 Haziran 2018, Pazartesi

Müezzinoğlu'ndan Musul değerlendirmesi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Musul'daki olayları değerlendirdi.

12 Haziran 2014 Perşembe 18:17
Müezzinoğlu'ndan Musul değerlendirmesi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Musul’da terör örgütü tarafından Türk başkonsolosluğuna yapılan baskınla ilgili görüşmelerin devam ettiğini açıklayarak, “Bugünkü gelişmeleri yakın takip edelim, umarım ki herhangi olağan üstü bir durum olmadan sonuç alınır. Ondan sonra da hesap kısmına bakılır” dedi.

Mehmet Müezzinoğlu, yerel seçimlerin ardından ilk kez geldiği seçim bölgesi Edirne’de kısa bir süre önce kentte göreve başlayan Vali Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti. Valilik bahçesinde Vali Dursun Şahin ve daire müdürleri tarafından karşılanan Bakan Müezzinoğlu için valilik girişine turkuaz renkli halı serildi. Kendisini karşılayanlarla tokalaşan Bakan Müezzinoğlu ardından Vali Şahin’in makamında geçti. 

Vali Şahin ile görüşen Bakan Müezzinoğlu daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Musul’da terör örgütü tarafından başkonsolosluk binasının işgal edilmesi olayını değerlendiren Müezzinoğlu, bugünkü görüşmelerde olağanüstü bir durum olmadan sonuç alınabileceğini ifade ederek “Musul’da bizim Dışişleri görevlilerimizden aileleriyle birlikte 48 kişi, valilik binası denilen bir yere alıkonduğu bir olay gerçekleşti. Öncelikle Türkiye, devlet olarak hükümet olarak olayı hem lanetliyoruz, hem de kınıyoruz. Bir an önce sıkıntısız bir çözüme ulaşması içinde gerekli çalışmaları Cumhurbaşkanımızın da başkanlığında devam ediyor. Şuanda bu sabah itibariyle henüz sonuçlanmış bir durum yok ama tahmin ediyorum hızlı bir şekilde sonuç alınacak çalışmalar yapılıyor. Dışişleri Bakanımız Amerika Birleşik Devletleri’nden döndü. Bugünkü gelişmeleri yakın takip edelim, umarım ki herhangi olağan üstü bir durum olmadan sonuç alınır ondan sonra da hesap kısmına bakılır”dedi.

BAŞKONSOLOSLUK'TA DİRENME OLDU MU?

Bakan Müezzinoğlu, gazetecilerin ‘baskın sırasında herhangi bir direnme söz konusu oldu mu?’ sorusuna ise “Koşulları uzaktan yorumlamamız çok doğru değil. Bunları geri dönük olarak yapacağız. Bizim için şimdi önemli olan buradaki vatandaşlarımızın sağ salim teslim almak ve ülkemize getirmek. Ondan sonraki hesaplaşmayı ve değerlendirmeyi yapacağız” diye cevap verdi.

“HAK ETTİĞİ SONUÇLA MUHATAP OLACAK”

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde Türk bayrağının indirilmesini kınadığını aktaran Bakan Müezzinoğlu, bayrağa uzanacak eli kırmanın devlet görevi olduğunu söyleyerek, “Diyarbakır’da bayrak indirme hadisesini milletçe kınıyoruz. Bu ay yıldızlı bayrağın altında yaşamaktan onur duymayanları kınıyoruz. Bu ay yıldızlı bayrağa uzanacak her eli de kırmak ve onlara hak ettiği bedeli de ödetmekte bu devletin görevidir. Oda en kısa zamanda hak ettiği sonuçla muhatap olacaktır” şeklinde konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, valilik ziyaretinin ardından Edirne’de yapımı devam eden köprü ve hastane inşaatlarını gezdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »