19 Temmuz 2018, Perşembe

Muhalefet önce 'evet' dedi sonra vazgeçti

Maddeler üzerinde sık sık anlaşmazlık yaşayan TBMM Anayasa Uzlaşma Komsiyonu dün çok ilginç bir kriz yaşadı. 'Anayasa değişikliklerinin kaç oyla kabul edileceği' yönündeki düzenleme üzerinde oy birliğine varan komisyon üyeleri daha sonra fikir değiştirdi. CHP düzenlemeye muhalefet şerhi koyarken, MHP'liler ise 'Yorgunduk, yanlış anlamışız' dedi.

29 Haziran 2013 Cumartesi 7: 0
Muhalefet önce 'evet' dedi sonra vazgeçti
Yeni anayasa çalışmaları hızla devam ederken Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Uzlaşma Komisyonu dün oldukça çarpıcı bir krize sahne oldu. Komisyonda dün görüşülen “Anayasa değişikliklerinin kaç oyla kabul edileceği” yönündeki düzenleme üzerinde uzlaşıldı. Ancak daha sonra “TBMM'de 330 oyla kabul edilmesi halinde, Cumhurbaşkanı tarafından referanduma götürülmeksizin onaylanıp yürürlüğe girmesi” yönünde anlaşan muhalefet üyeleri fikir değiştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) düzenlemeye şerh koyarken, Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) ise “Akşam saatiydi, yorgunduk. Yanlış anlamışız” açıklaması geldi.

Akşam'dan alınan bilgiye göre olay şu şekilde gelişti:

Komisyonun AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’dan oluşan alt komisyonu, “Anayasa değişikliklerinin kaç oyla kabul edileceğini” düzenleyen maddeyi müzakere etti. Bu düzenlemede 330 oyla kabul edilen Anayasa değişikliklerinin “Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması”, “referanduma sunulması” ya da “TBMM’ye iade edilmesi” yönünde üçlü seçenek ortaya kondu. 

Yeni anayasanın TBMM’de 330 oyla kabul edilmesi halinde, Cumhurbaşkanı tarafından referanduma götürülmeksizin onaylanıp yürürlüğe girmesine olanak tanıyacak şekilde yapılan düzenlemede dört partinin üyeleri uzlaştı. AK Partili Şentop, CHP’li Türmen, MHP’li Öztürk ve BDP’li Yıldız, değişikliğe “olur” verdi. Uzlaşılan madde, mutabakata varıldığı için yeşile boyandı. 

BATUM’DAN ŞERH 


Ancak düzenleme daha sonra muhalefette sıkıntı yarattı. Anayasa hukukçusu kurmaylar itiraz edince MHP ve CHP’li komisyon üyeleri “Bu düzenleme yanlış anlaşılmış” diyerek fikir değiştirdi. 

CHP’li komisyon üyesi Süheyl Batum, metni gördükten sonra tartışmalı 2. Fıkra’ya şerh düştü. Batum, “CHP, yönetimiyle konuşmadan böyle bir düzenlemenin yapılmasına karşı çıkmaktadır.  Maddenin yazımından 3 seçenek varmış görüntüsü çıkmaktadır. Oysa Cumhurbaşkanı’nın sadece 2 seçeneği olmalıdır: Geri göndermek ya da halkoylamasına sunmak. Bunun dışındaki bir düzenlemeye CHP rıza göstermemektedir” itirazında bulundu. 

YANLIŞ ANLAMIŞIZ 


MHP’li Komisyon üyesi Faruk Bal ise fikir değişikliğiyle ilgili “Bu maddede yanlış anlaşılma olmuş, biz mevcut anayasada olduğu gibi TBMM’de 330 ila 367 arasında kabuledilen Anayasa değişikliklerinin referanduma sunulmasını talep ediyoruz. 367’nin altında kalan anayasa ise Cumhurbaşkanı tarafından onaylanamaz. Buna geçit vermeyiz” dedi. MHP’nin düşüncesinin değişmeyeceğini kaydeden Bal, “Sayın Şentop ne derse desin fikrimiz değişmez. Bir yanlış anlaşılma olmuş, üst komisyonda değişiklik yaparız” diye konuştu. 

AKŞAMDI, YORGUNDUK 


MHP’li Oktay Öztürk de “Akşam saatinin sonuna gelinmişti, yorgunduk, dinç kafayla bu maddeyi gelecek hafta çarşamba günü tekrar görüşeceğiz” yorumunu yaptı. Oy sayısını 367’den 330’a çekmek gibi düşünceleri olmadığını vurgulayan Öztürk, “Ancak yanlış anlaşılmaya imkan verilecek bir düzenleme olabilir. Zaten bu kaygıyla, söz konusu maddeyi yeniden görüşmek üzere konsensusa vardık” dedi. 330 sayısında kriz yaratan bu durum, çarşamba günü yapılan Ana Komisyon toplantısında gündeme gelecek ve partilerin pozisyonu netleşecek. 

KİMSE KIVIRMASIN


AK Parti’den, CHP ve MHP’deki bu fikir değişikliğine sert tepki geldi. Komisyonun AK Partili üyesi Mustafa Şentop, bu düzenlemeyle referanduma gitmeden 330 oyla TBMM’de anayasa değişikliğinin kabulü yönünde uzlaşmaya vardıklarını belirterek, şunları söyledi: 

Lamı cimi yok,  bu düzenlemeyi çok açık bir şekilde uzun uzun müzakere ettik. Buna göre, 330’la TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa yürürlüğe girecek. Herkes kabul etti, mutabakat sağlandı.  İlke kararı aldık, sorun yok, kimse sonradan kıvırmasın. Sadece 4. ve 5. Fıkraları yeniden müzakere kararı aldık. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »