Muhammed Zarif: Gerçekleri çarpıtarak güven inşa edilmez

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif, ABD’li mevkidaşı Kerry'nin nükleer müzakerelerle ilgili son açıklamalarına, tepki gösterdi.

12 Kasım 2013 Salı 19:18
Muhammed Zarif: Gerçekleri çarpıtarak güven inşa edilmez
İran Dışişleri Bakanı  Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Birleşik Arap Emirlikleri (BEA) ziyareti sırasından yaptığı, ''Cenevre'deki nükleer müzakerelerde 5+1 ülkelerinin anlaşmaya vardığı, anlaşmayı kabul etmeyen tarafın İran olduğu'' yönündeki sözlerini, ''Bazı diplomatlar, farklı soru ve muhataplar karşısında veya ev sahibi ülkenin endişelerini gidermek için bazen olayları olduğundan farklı bir şekilde aktarabiliyor. Elbette onların tavırlarındaki bu tutarsızlık yine onlara olan güvenin zedelenmesiyle sonuçlanıyor'' şeklinde değerlendirdi.

''Halklar, bazı dışişleri bakanlarının medyaya da yansıyan tutum ve açıklamaları neticesinde müzakerelerde sorunun hangi tarafta olduğuna şahit oldu” ifadesini kullanan Zarif, ''Ancak gerçekler çarpıtılarak ne güven inşa edilir ne de itibar elde edilir'' dedi.

''Onlara Tanınan Diyalog Fırsatından Yararlanmalarını Umuyorum''


Zarif, ''Ben iyimser bir insanım. Batının, İran halkının kendilerine verdiği diyalog fırsatından yararlanmalarını umuyorum. Müzakerelere ciddi bir iradeyle yaklaşarak hala bu fırsattan yararlanabileceklerini umuyorum. Bu tür açıklamalar gerçekleri değiştirmez ve müzakerelerde karşılıklı güvenin inşa edilmesine katkı sağlamaz” şeklinde konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »