23 Mayıs 2018, Çarşamba

Muharrem İnce: 'Nereye gitti o gandi?'

CHP Genel Başkanlığı'na aday olan Muharrem İnce, kurultayın küçük salonda yapılmasını eleştirdi, 'Genel başkanımız 2010'da 'Açın kapıları. Korku imparatorluğunu yıkacağım' diyordu. Nereye gitti o Gandi?' dedi.

23 Ağustos 2014 Cumartesi 21:58
Muharrem İnce: 'Nereye gitti o gandi?'
CHP'nin 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak 18. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa aday olduğunu açıklayan Yalova Miletvekili Muharrem İnce, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyarete etti. Muharrem İnce, partide genel başkanlık seçiminin üyelerle yapılması halinde yüzde 85-90 oy alacağına emin olduğunu ifade ederek, delegelerle de farklı sonuç çıkmayacağına inandığını söyledi. Kurultayın, küçük salonda yapılmasını eleştiren İnce, "Genel başkanımız 2010'da 'Açın kapıları. Korku imparatorluğunu yıkacağım' diyordu. Nereye gitti o Gandi, o yürekli adam, o sakin güç? Nereye gitti o devrimci Kemal?" dedi.

İnce'ye ziyaret sırasında CHP Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile Yalova İl Başkanı Özcan Özel eşlik etti. Yaklaşık 20 dakika il başkanlığında yöneticilerle ve partililerle görüşen İnce, gazetecilerin ve partililerin karşısına çıktı.

İnce, konuşmasında, Türkiye'nin sorunlu bir dönemden geçtiğini dile getirerek, eğitimin niteliğinin düştüğünü, adalete olan inancın ortadan kalktığını, gençlerin işsizlikle boğuştuğunu, yasakların yaygınlaştığını anlattı.

Türkiye'nin dış politikada oyun kurucu olarak anılırken "oyuncak" şekline geldiğini söyleyen İnce, "Rehinelerimiz varken, insanlarımız bir başka ülkenin topraklarında rehin bulunurken, bu başarısız adam, bu ülkeye başbakan oluyor. Obama, parmakla çağırmıştı, Erdoğan da parmakla işaret etti. Birinin parmakla çağırıp, öbürünün parmakla işaret ettiği Türkiye'nin dış politikasını batağa saplayan birisi, bu ülkenin başbakanı oluyor. Kime 'Kardeşim' dediyse, hali perişan oldu. Esad, Kaddafi, Abdullah Gül... Dün de Sayın Davutoğlu'na 'Kardeşim' dedi, onun da sonu pek iyi olmayacak gibi" diye konuştu.
Türkiye'nin başını beladan CHP'nin kurtaracağını söyleyen İnce, şöyle devam etti:

"Mevcut yapıyla CHP'nin bunu yapma umudunu görmüyorum. Bu, Türkiye'nin son seçimidir. Bir daha böyle bir seçim yok. Eğer önümüzdeki seçimde AKP, 367'yi geçerse, anayasa değişikliğini yapacak güce erişirlerse, emin olun ki başkanlık sistemi geliyor, parlamenter sistem yok olacak, artık partinin iktidarı da söz konusu değil, bir kişinin iktidarı olacak. Bu, bizim için son şans. 'Muharrem İnce genel seçimi bekleseydin de ondan sonra aday olsaydın, erken davrandın' diyenlere bunu söylüyorum."

"Başbakanlık hayali kuruyorum"

"Ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar, genel başkan yardımcıları kimleri ararsa arasın, tehdit etsinler, 'İmzanı geri çek' desinler, hiç merak etmeyin. Ben, bu partinin yürekli insanlarına, yürekli kadınlarına, yürekli gençlerine, devrimcilerine, solcularına inanıyorum" diyen İnce, sokağa çıkıldığında CHP'de umut görülmüyorsa sadece milletvekili hayali kurulabileceğini vurguladı.

İnce "Ben milletvekili hayali kurmuyorum. Ben bu ülkede başbakanlık hayali kuruyorum. Genel başkalığımda sonraki kurultaya giderken, hiçbir il başkanına beni destek açıklaması yaptırmayacağım, yasak olacak. Genel başkanların aday olabilmek için il başkanlarının desteğine ihtiyacı mı var? Eğer buna ihtiyacı varsa, yazık. Asla olmayacak, il başkanları beni genel başkan olduğum zaman destek açıklaması yapmayacak. Delegeleri özgür bırakacaklar. Genel başkanı da tüm üyelerle seçeceğiz" diye konuştu.

"Ben bu ampulü söndürürüm"

İnce seçim kazanma iddiasında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Size söz veriyorum, önümüzdeki iki seçimde, genel seçim, yerel seçim, referandum fark etmez; CHP'yi birinci parti yapamazsam, pazartesi sabahı istifa ederim. AKP'yi tarihin çöplüğüne göndermek için CHP'den yetki istiyorum. Ben bu ampulü söndürürüm. AKP'nin başında uzun bir adam vardı, bizdeki biraz daha kısaydı. Şimdi AKP'nin başında kısa bir adam var, CHP'nin başına da uzunu gelsin. Önce 2015'te kısasını indireyim, sonra uzununu indireyim; ikisini birden indireceğim."

Yüzde 15 kontenjanını yüzde 5'e düşüreceklerini, iki defa üst üste CHP'yi birinci parti yapamayan genel başkanın gideceğini belirten İnce, İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyaret etme nedenini de "AKP tırmanışa İstanbul'dan başladı, onları önce İstanbul'da yıkacağız" şekinde açıkladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »