Muhtarlık hizmetlerine TSE standardı geliyor

TÜRK Standartları Enstitüsü (TSE) muhtarlık hizmetlerine standart getiriyor. İlk aşamada İstanbul'da görev yapan 936 muhtara işyerlerinin fiziki yapısı, muhtarlık hizmetleri ve çalışanlarla ilgili kuralların yer aldığı standart çerçevesinde hizmet yeterlilik belgesi verilecek.

3 Şubat 2015 Salı 18:58
Muhtarlık hizmetlerine TSE standardı geliyor
TSE'nin Gebze'de bulunan Marmara Bölge Koordinatörlüğünde düzenlenen toplantı ile ilk adım atıldı. İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Belibalta ve bir grup muhtarla ilk toplantı gerçekleştirildi ve gerekli eğitimden geçirilen muhtarlara belgeleri verildi.

TSE Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev yaptığı açıklamada, kamuda vatandaşa hizmet veren en alt birimden en üste kadar kalite standardının oluşmasını hedeflediklerini belirtti. Hüsrev, "Bu bağlamda muhtarlık hizmeti veren işyerlerinin fiziki yapısı, muhtarlık hizmetleri ve çalışanlarla ilgili kuralların yer aldığı standart çerçevesinde muhtarlarımız artık vatandaşa yüksek kalite standardında hizmet sunacak" dedi. Bu sayede vatandaşın işinin daha da hızlanacağını belirten Hüsrev konuşmasını söyle sürdürdü:

"Vatandaşın talebi durumda her türlü bilgilerin kolaylıkla verilebileceği bir sistem oluşturulacak. Ayrıca muhtarlık binasına gelen vatandaşın beklemesi sırasında çay, su gibi hizmetin sunulması, acil durumlarda can ve mal güvenliği alınması hususunda tedbirlerinin alınması. Muhtarlık hizmetini aksatmayacak miktarda gerekli belge, evrak ve kırtasiye malzemesi bulundurulması. Dilek ve şikayetlerin ve düşüncelerin iletilebilmesi için dilek şikayet kutusunun oluşturulması gibi hizmetler bu standart kapsamında yer alacak."

'MUHTARLAR TÜKETİCİ DERNEKLERİYLE İŞBİRLİĞİNDE OLACAK'

Ayrıca muhtarların tüketici haklarının korunması konusunda tüketici dernekleriyle işbirliği içerisinde olacaklarını söyleyen Mehmet Hüsrev, "Türk Standardları Enstitüsü vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak adına muhtarlarımızı da bu hizmetin içerisine çekmeyi hedeflemekteyiz. Böylece kamuda en alt mercide hizmet veren mahalle muhtarlıkları da tüketici hakem heyetlerinde temsil edilecek. Tüketici aldığı üründe bir sorun yaşadığında ilk olarak mahalle muhtarı ile iletişim kuracak. Muhtar tüketici şikayetlerini üst mercilere ileterek hızlı ve etkin bir sonuç alınmasına katkıda bulunacaktır" diye konuştu. 

'ÖRGÜTLÜ BİR GÜÇ OLMA NOKTASINDA İLERLİYORUZ'

Muhtarların federasyonları kapsamında örgütlü bir güç olma noktasında ilerlediğini söyleyen İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta ise bunun sevindirici olduğunu ve tüm muhtarları heyecanlandırdığını belirterek şöyle devam etti:

"Biz muhtarlar kurumunu güçlendirmek için örgütlenme noktasında federasyonu kurup konfederasyona katıldık. Örgütlü bir güç olma noktasında ilerliyoruz. Bu konuda kanuni haklarımızı da almak istiyoruz. Ama 21'inci yüzyılda yakışır bir muhtarlık kurumu olması için 90 yıllık yasanın mutlaka revize edilmesi lazım. Sempozyumlar ve çalışmalar yaptık. 7 Şubat'ta bir sempozyumumuz var. O sempozyumdan önce müdürüm ve başkanımızın bana sunduğu bu imkan gerçekten bizi çok heyecanlandırdı ve bütün arkadaşlarımızın gözünün içi parlıyor." 


 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »