Mülteci gemisi battı! 400 ölü...

İtalya’ya ulaşmak için Libya’dan hareket eden yaklaşık 550 kaçağı taşıyan gemi Akdeniz açıklarında battı. Neredeyse tamamının çocuklardan oluştuğu 400 kişi hayatını kaybetti.

15 Nisan 2015 Çarşamba 7:46
Mülteci gemisi battı! 400 ölü...
İtalya’ya ulaşmak için Libya’dan yola çıkan geminin batması üzerine gemide bulunan göçmenlerden 400’ü hayatını kaybetti. “Çocukları Kurtarın” örgütünün açıklamasına göre yaklaşık 550 mülteci taşıyan gemi, Libya’dan ayrıldıktan 24 saat sonra Akdeniz’de battı. İtalyan kurtarma ekipleri gemide bulunan 144 kişiyi kurtardı. Neredeyse tamamını çocuk ve gençlerin oluşturduğu 400 kişinin ise Akdeniz’de can verdiğini açıkladı. İtalyan yetkililer, arama ve kurtarma çalışmalarının hem havadan hem de karadan sürdürülmekte olduğunu belirtti.
Reuters’in haberine göre baharın gelişiyle birlikte Afrika’dan Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteci gemileri çoğaldı. Şubat ayında da Libya’dan içinde 100’er kişinin bulunduğu üç şişme bot İtalya’ya doğru yola çıkmış, botlardan birinde 29 kişi donarak can vermişti.
Diğer botlardaki mülteciler de bulunamamış, 300’den fazla mültecinin ölmüş olabileceği açıklanmıştı. İtalyan yetkililer, geçtiğimiz pazartesi günü de Akdeniz’de 2.851 göçmenin kurtarıldığını açıkladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »