Mursi avukatlarıyla görüşüyor

Muhammed Mursi'nin yargılandığı dava için oluşturulan savunma ekibi, Mursi'yle görüşmek için tutulduğu hapishaneye gitti.

12 Kasım 2013 Salı 22:15
Mursi avukatlarıyla görüşüyor
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılandığı dava için oluşturulan savunma ekibi, Mursi'yle görüşmek için tutulduğu hapishaneye gitti.

Savunma heyetinden alınan bilgiye göre, avukat Selim Avva, Muhammed ed-Demati, Üsame Hilv, Muhammed Tosun, Mursi'nin avukat olan oğlu Üsame Muhammed Mursi'den oluşan ekip, İskenderiye kentindeki Burc'ul Arab Hapisanesi'ne ulaştı.

Söz konusu heyetin ziyareti dolayısıyla hapishane çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı, araçların hapishaneye 2 kilometreden fazla yaklaştırılmadığı bildirildi. 

''İzlenecek Yöntemi Belirleyecekler''


Savunma heyetinin, davayı kabul etmeyen ve mahkemenin yetkili olmadığında ısrar eden Mursi'yle, izlenecek yolu görüşeceği ifade edildi.

Mısır yasalarına göre ceza davalarında, avukatı olmayan sanıkların kendini savunmasına izin verilmediğini ve mahkeme tarafından bir avukat tayin edildiğini hatırlatan savunma ekibi, bunun önüne geçmek için Mursi'yi, kendisini müdafaa edecek bir heyet belirlemesi için ikna etmeye çalışacak, bunu kabul etmemesi durumunda da izlenecek stratejiyi ele alacağı öğrenildi.

Heyetin ayrıca, Mursi'den kendisini görevden uzaklaştıranlar aleyhinde dava açmak için vekalet almaya çalışacakları kaydedildi.

Darbenin ardından yaklaşık 4 ay bilinmeyen bir yerde tutulan Mursi hakkında, ''Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki göstericileri öldürmeye teşvik'' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 4 Kasım Pazartesi günü görülmüştü. Duruşmanın ardından Mursi, İskenderiye'deki Burcu'l-Arab Hapishanesine nakledilmişti. Mursi ile 14 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması 8 Ocak 2014'e yapılacak. Şimdiye kadar davayı kabul etmeyen Mursi, avukat da tayin etmemişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »