12 Kasım 2018, Pazartesi

Naim Süleymanoğlu son yolcuğuna uğurlandı

Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Naim Süleymanoğlu, burada öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.

19 Kasım 2017 Pazar 15:49
Naim Süleymanoğlu son yolcuğuna uğurlandı
Naim Süleymanoğlu için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleniyor. Cenaze için sabahın erken saatlerinden itibaren camii çevresinde hazırlıklar yapıldı, önlemler alındı. Camiye çıkan yollar Naim Süleymanoğlu'nun fotoğraflarıyla donatıldı. Cenazeye ilk gelen isimlerden biri Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu. 

Cenazeye ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile çok sayıda kişi katılıyor. 

Başbakan Binali Yıldırım, "Milletimizin başı sağolsun. Naim Süleymanoğlu bugüne kadar hiçbir sporcunun kıramayacağı rekorları kırmış bir efsane, kahraman sporcumuzdur" dedi.

Cami girişinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Milli haltercimiz, efsane isim Naim Süleymanoğlu'nu kaybettik. Ahirete bugün yolcu edeceğiz. Merhume Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Naim Süleymanoğlu bugüne kadar hiçbir sporcunun kıramayacağı rekorları kırmış bir efsane, kahraman sporcumuzdur" dedi. 

Naim Süleymanoğlu, burada öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'na defnedilecek.Osman Aşkın Bak: Türk sporu için acı bir günGençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun Fatih Camisi'nde kılınacak cenaze namazı öncesinde yaptığı açıklamada, çok üzgün olduklarını söyledi.

Naim Süleymanoğlu'nu kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirten Bakan Bak, "Türk sporu için acı bir gün. Haberi dün doktor bize bildirdi. Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber dün Rize'de kongredeyken haberi aldık. Türk sporuna büyük hizmetler yapmış, halterin gelişmesine büyük katkı vermiş değerli bir insanı kaybettik. Süreci Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız takip etti. Böyle önemli bir sporcuya sahip olmak her ülkeye nasip olmaz" diye konuştu.

Spor Bakanı, Süleymanoğlu'nun 1988, 1992 ve 1996 olimpiyatlarında aldığı başarıları hatırlatarak, "Nasıl futbolda Messi'ler, Ronaldo'lar, Platini'ler konuşuluyorsa, halterde de o duayendi, üstattı. Ülkemize kazandırdığı başarılar ve tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle çok önemli görevler üstlendi. O bir semboldü. Bulgaristan'da zulüm gören Türklerin bir sembolüydü. Kaçırılışı, getirilişi, rahmetli Turgut Özal'ın onu buraya getirişi, orada yaşanan gerçeklerin ortaya çıkmasında bir semboldü. O bir efsaneydi. Türk sporundaki, halterindeki misyonu, liderliği tartışılmazdı. Dünyada Time dergisine kapak olmuş bir isim" şeklinde konuştu.

Bakan Bak, Naim Süleymanoğlu'nun ailesine başsağlığı dileyerek, "1988'de olimpiyatta halteri kaldırırken, herkes ağlamıştı. Böyle bir sporcuydu. Biz çok üzgünüz. Türk spor camiası çok üzgün. Milletimiz çok üzgün. Rakiplerinden Yunan sporcu Valerios Leonidis'te burada. Buraya Başbakanımız da gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın programları doğrultusunda Bayburt ve Gümüşhane'de kongreler var. Ailesini arayıp başsağlığı diledi. Çok üzgünüz, acımız büyük. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

Ahmet Özal: O'nun manevi ağabeyiyim

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal da Naim Süleymanoğlu'nun babasının manevi oğlu olduğunu hatırlatarak, "Ben de onun manevi ağabeyi oluyorum. İlk günlerini hatırlıyorum. Pırıl pırıl bir insandı. Hiçbir zaman kimseyi üzmedi. Dünyada hala onun kırdığı rekor kırılamadı. Kimsenin de kırabileceğini sanmıyorum" dedi.
 Hidayet Türkoğlu: Türk sporunun dünya anlamında tanınmasında baş rolde olan bir büyüğümüzdüNaim Süleymanoğlu'nun cenazesi için Fatih Camii'ne gelen Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, açıklamalarda bulundu. Türkoğlu, ''Türk sporunun özellikle 90'larda dünya anlamında tanınmasında baş rolde olan bir büyüğümüzdü'' dedi.

Naim Süleymanoğlu'nun parmakla gösterilecek biri olduğunu dile getiren Türkoğlu, ''Gurur duyduğumuz insanlardan bir tanesiydi. Türk sporunun özellikle 90'larda gerçekten dünya anlamında tanınmasında baş rolde olan bir büyüğümüzdü. Onun sayesinde hem olimpiyatları hem de dünya şampiyonasının anlamını ve ülkenin o süreçte yaşamış olduğu sevinci hep beraber hatırlarız. Bu genç yaşta hayatımızdan gitmesin tüm Türkiye'yi üzmüştür. Hepimizin başı sağ olsun. Ailesine Allah'tan sabır diliyoruz. Kolay bir süreç değildir. Biz de son görevimizi yapmak için buradayız mekanı cennet olsun" şeklinde konuştu.

Naim Süleymanoğlu ile daha önceden tanıştıklarını ama hastalık sürecinden dolayı görüşemediklerini kaydeden Hidayet Türkoğlu, ''Kendisi de zor bir süreçten geçiyordu. Allah ailesine sabır versin, çok değerli bir insandı. Türk sporunun dünyada tanınması açısından 90'lı yıllarda çok değerliydi'' diye konuştu.Hamza Yerlikaya: Milletimizin ve spor camiamızın başı sağ olsunOlimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu için Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze namazına katılan Hamza Yerlikaya, üzgün olduğunu dile getirdi. 
Naim Süleymanoğlu'nu en son Cumhurbaşkanı ile birlikte ziyaret ettiklerini dile getiren Hamza Yerlikaya, ''Güzel anılarımız oldu. Orada 'devletimi çok seviyorum' dedi. Yanına çağırdı, oturduk. 'Cumhurbaşkanım sizi çok seviyorum. Spora çok katkınız var. Devletimizi, milletimizi çok seviyorum' dedi. Efsaneydi. Mekanı cennet olsun. Büyük insandı. Kalplerde yaşayacak. Allah taksiratını affetsin. Her nefis ölümü tadacak. Milletimizin ve spor camiamızın başı sağ olsun'' dedi.

Süleymanoğlu'nun her zaman spora hizmet ettiğini ifade eden Yerlikaya, "Dünya halterine hizmet etmek istiyorum' demişti. Sürekli söylerdi, konuşurduk. 2009'da tedavi edildi. Sonraki süreçte Cumhurbaşkanımız açıklama yapmıştı. Naim'e destek zamanı diye. Evime de yakın bir yerde tedavi görüyordu. Akşamları da ailesiyle birlikte oluyorduk. 'Milletimizi, devletimizi çok seviyorum, Cumhurbaşkanımıza çok bağlıyım derdi'' diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »