Nallıhan Kuş Cenneti büyülüyor

Nallıhan Kuş Cenneti'nin doğal güzellikleri görenleri büyülüyor!

4 Temmuz 2014 Cuma 17: 6
Nallıhan Kuş Cenneti büyülüyor
Ankara'nın Nallıhan İlçesinde doğal güzellikleri ve renkli coğrafi yapısı ile dikkati çeken Nallıhan Kuş Cenneti, İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak'ın önderliğinde hazırlanan proje ile ulusal ve uluslararası ortamda daha da tanınır hale getirildiği belirtildi.

İlçenin turizm değerlerden birisi olan ve içinde 200'e yakın kuş türünü barından Nallıhan Kuş Cenneti'ni turizme kazandırmak amacıyla Nallıhan Kaymakamlığı tarafından başlatılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığı öne sürüldü. Kuş Cenneti'nin ulusal ve uluslararası alanda önemli turizm merkezlerinden biri olması amacıyla İlçe Kaymakamı İsmail Altan Demirayak'ın girişimleriyle başlatılan çalışmalar kapsamında hazırlanan ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan 'Herkes İçin Erişilebilir Kuş Cenneti Projesi' ile Nallıhan Kuş Cenneti uzun vadede lider bir turizm alanı olma yolunda olduğu kaydedildi.

Proje kapsamında yapılan çevre düzenlemeleri, ziyaretçilerin rahatlıkla fark edebilecekleri yönlendirme tabelaları, kuşların doğal ortamına zarar vermeden gözlemlerinin yapılabileceği gözlem evleri ve kamera sistemleriyle ziyaretçilerin hizmetine sunulan Kuş Cenneti'nde ayrıca var olan kuş türlerinin ve özelliklerinin de yer aldığı bir katalog oluşturularak ilçenin tanıtımına katkı sağlandığı belirtildi. Ayrıca bir web sitesi oluşturularak internet ortamında da tanıtım çalışmaları yapıldığı belirtildi.

Nallıhan Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, ilçenin köklü tarihsel geçmişi, zengin kültürel kimliği, doğal, ekolojik değerleri ile kültür ve doğa turizminin önemli bir destinasyonu olması için çalışmalar başlattıklarını belirtti. Demirayak, ilçenin turizm altyapısının güçlendirilmesi ve turizm değerlerinin tanıtımına yönelik çalışmaların Kaymakamlık ve bağlı birimlerin öncelikli gündem maddesi olduğunu söyledi. Kaymakam Demirayak, Nallıhan Kuş Cenneti'nden hem uzmanların, hem de vatandaşlarca daha çok yararlanılabilmesi için 'Herkes İçin Erişilebilir Kuş Cenneti Projesi'ni tasarlayıp uygulamaya koyduklarını kaydetti.

Kaymakam Demirayak, proje ile Başkentin tek kuş cenneti olan ve 100'ün üzerinde kuş türünün göç ve geçiş güzergahı üzerinde bulunan önemli bir doğal değer olan Nallıhan Kuş Cenneti'nin fiziki altyapı ve üstyapı düzenlemesini, bilimsel araştırma ve tanıtım yoluyla doğaseverlerin ziyaretine ve hizmetine sunulduğunu ifade etti. Demirayak, doğal güzellikleri ile öne çıkan Nallıhan İlçesinin önce ulusal, sonra da uluslararası bir turizm cazibe merkezi haline getirilmesi için yapılan ve yapılacak bütün çalışmaları önemsediklerini söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »