NATO'dan Rusya'ya çağrı: Vazgeçin

NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel, Rusya'yı, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıma kararından vazgeçmeye çağırdı.

2 Mart 2017 Perşembe 18:49
NATO'dan Rusya'ya çağrı: Vazgeçin
Başkent Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Pavel'in başkanlığındaki  heyet, Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria ile bir araya geldi.

Savunma Bakanlığında düzenlenen basına kapalı toplantıda taraflar,  NATO-Gürcistan ilişkileri, Gürcistan'ın NATO ile entegrasyon süreci, bölgesel  gelişmeleri, Karadeniz Bölgesi güvenliği ve NATO-Gürcistan iş birliği ile  Gürcistan'ın toprak bütünlüğü konularını ele aldı. Yaklaşık 1 saat süren  toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakan İzoria, NATO Askeri Komitesi'nin ziyaretiyle, NATO'nun  Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine, Gürcistan'ın NATO'yla entegrasyonu  sürecine somut destek verdiğini kanıtladığını söyledi.

NATO-Gürcistan ilişkilerinin çok olumlu bir şekilde geliştiğini  söyleyen Levan İzoria, vatandaşlarının güvenliği için NATO'yla olan iş birliğini  güçlendireceklerini belirtti.

"NATO Gürcistan'ın altyapısından faydalanabilir"

İzoria, Karadeniz'in güvenliğiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken,  Gürcistan olarak NATO'nun Karadeniz'de düzenleyeceği tatbikatlara katılmaya hazır  olduklarını ifade etti.

Rusya'ya Gürcistan çağrısı

NATO Askeri Komite Başkanı Pavel ise NATO-Gürcistan iş birliği ve bu  yöndeki planlarını değerlendirdiklerini dile getirdi.

NATO olarak Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek  verdiklerini kaydeden Petr Pavel, Gürcistan'ın gelişmesini ve kalkınmasını  desteklediklerini söyledi.

Orgeneral Pavel, Rusya'yı, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını  ilan eden   Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıma kararından vazgeçmesi çağrısında da  bulundu.

Tiflis'e 2 günlük resmi ziyarette bulunan Pavel, Gürcistan  Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Başbakan Giorgi Kvirikaşvili'yle de bir  araya gelecek.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »