Necdet Ünüvar: İnternet artık hayatımızın içinde

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Necdet Ünüvar’ın başkanlığında çalışmalarını sürdürüyor. Necdet Ünüvar komisyonun amacını, çalışmalarını, internet gazeteciliğine bakışını Gazete5.com'a değerlendirdi.

31 Mayıs 2012 Perşembe 19:52
Necdet Ünüvar: İnternet artık hayatımızın içinde

TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu olarak Türkiye'de ilk kez interneti bize farklı yönleriyle tanıttınız. Anlatır mısınız böyle bir komisyon kurma gereği nasıl doğdu?

Bu komisyonun kurulma gerekçesi iki amaca dayanıyor. Bilişim sektöründeki gelişmeler ve internetin sosyal etkileri. Yani, insan üzerindeki etkileri. Şöyle bir şey demek lazım; biz bu sohbeti 5 yıl önce yapsaydık farklı olacaktı. Bugün geçmişe göre daha farklı şeyler söylüyoruz. İnternet'in her geçen gün hayatımıza etkisi daha fazla hissediliyor.

Nasıl hissediyoruz. Hangi alanlarda hissediyoruz?

Bir rakam vereyim size: e -ticaret dediğimiz elektronik ticaret rakamını. Bu ticaretle ilgili rakam 2003 yılında 260 milyon lira idi. 2010 yılında 15 küsur milyar lira. 2011 yılında 22.9 milyar lira. İnternetin hayatımızda ne kadar fazla yer edindiğinin bir göstergesi bu rakamlar.

Kullanıcı sayısı hakkında bilgi var mı?

2003 yılında dünya nüfusu 6.3 milyar, bağlı cihaz sayısı 500 milyon adet. 2011 yılında dünya nüfusu 6.8 milyar, bağlı cihaz sayısı 12 milyar 500 bin. 2020 yılı öngörüsü ise, dünya rüfusu 7.8 milyar, bağlı cihaz sayısı ise 50 milyar olacak. İnternet her yönüyle sosyal ekonomik, toplumsal aklınıza gelen her alanda hayatımızda.

Nasıl bu kadar geniş alana hükmediyor?

Çünkü insanlar işlerini daha kolay hızlı ve daha farklı noktalardan çözmek istiyor. Örneğin alacağı şeyi kısa sürede elde etmek istiyor. Üstelik de güvenli. Bu nedenle çok doğru bir zamanda kuruldu TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu. Kavşak noktasındaydık. Dünya'da bilişimin etkisinin arttığı bir dönemde kuruldu. Bugün atılacak adımlar yarın bizim küresel ekonomide daha etkili bir rol oynayacağımız anlamına geliyor.

Neredeyse konuyla ilgili birimlerin en önemli isimlerini dinlediniz. Nasıl bir sonuca vardınız?

Çıkardığımız bütün sonuçları söyleyemeyiz ama, esasen kurumların ayrı ayrı kendi alanlarında iyi işler yaptığını görüyoruz. Ama birden çok kurumun aynı anda birlikte yapabileceği işlerle ilgili bağlantı noktalarını geliştirmesi gerektiğini not ettik. Bir de e-devlet, siber güvenlik vs falan gibi konularda kurumlar iyi çalışmalar yapıyor. Bunu gördük. Ama öbür yandan da vatandaşın bilinçlendirlmesi gerektiğinin farkına vardık.

DİJİTAL OKURYAZARLIK ARTIRILMALI

Yani çocuğu kontrolsuz bırakmamak gerektiğini gördük. Çocuğu kendi başına bırakmak yerine onunla daha yakından ilgilenmek gerektiğini biliyoruz. Bunun için anne-babaların dijital okur-yazarlıklarının artırılması gerekiyor. Çünkü çocukla ebeveyin arasındaki iletişim eksikliği bu şekilde giderilebilir.

Okullarda-medya okur-yazarlığı seçmeli ders. Sizin de böyle bir çalışmanız var mı?

Evet bizim de dijital okuryazarlık veya bilişim okuryazarlığı ile ilgili önerilerimiz olacak Milli Eğitim Bakanlığına...

Bilişim anlamında kurumları, özel sektörü teşvik için öneriniz olacak mı?

TBMM bilişim ve İnternet Komisyonu olarak geçen hafta İstanbul'da bu anlamda bir toplantı yaptık. İnternet ve bilişim alanında servis sağlayıcısından yazılım şirketine kadar bütün büyük kurumlar biraraya geldi. Bu nevi çalıştayların daha sık yapılması ve ortak adımlar atılması kanaati oluştu. Bunu da sağlayacağız.

Şu anda bir internet gazetesine konuşuyorsunuz. Bu anlamda internet gazeteciliğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bu, istesek de istemesek de çok gelişecek bir alan. Birincisi; mevcut bildiğimiz klasik gazeteler internetin nimetlerinden daha fazla istifade edecek. Etmek zorunda. Kaldi ki, zaten başladılar bile. İkincisi; internet gazeteciliği çok daha hızlı. Yalnız burada şöyle bir sıkıntı var. Hız arttıkça dikkat dağılıyor. Bu sorun çözülmezse kazalar olur. Çok hızlı ama dikkat hıza paralel olarak gelişmiyor. Mevzutatta bir takım sıkıntılar var. Bir yasal düzenleme yapılıyor. Bu düzenleme olduğunda dikkatin de artacağını düşünüyorum. Ama internet gazeteciliğinin ufku çok geniş. İnternet üzerinden haber ve bilgiye ulaşma artacak.

Adalet bakanlığı da 25 savcıyı bu anlamda bilgilendirmiş...

Dijital okur-yazarlık diyoruz ya... Bu herkese lazım size de bana da hakime savcıya, siyasetçiye de lazım. Bu nedenle bakanlık üç büyük ildeki cumhuriyet savcılarını bu anlamda bilgilendirdi.

Ergenekon davasında içeride olanların büyük bir kısmı suçlamanın bilgisayarlara yüklenen bir virüs aracılığı ile oluşturulduğunu iddia ediyorlar. Bu konudaki görüşünüz ne?

İstanbul'da Emniyet müdürlüğündeki MOBESE komuta kontrol merkezi ve bilişim laboratuvarını incelemiştik. Gerçekten orada mükemmel bir teknik uygulanıyor. Bize verilen bilgi dünya çapında bir bilgi ve kontrol var. Bir kaç kademeden geçerek değerlendirme yapılıyor. Böyle bir ihtimali zayıf görüyorum. Ama iddia sahiplerinin iddialarını da tam olarak bilmiyorum.

Ne zaman bitiriyorsunuz?

İki buçuk ay çok iddialı çalıştık. Önemli işler yaptık. Rapor yazımına başlandı. UNİCEF'ten bir yetkili ziyarete gelmişti dedi ki, "Şu anda 9 ülke sizin hazırlayacağınız raporu bekliyor. Dünya'da bu kadar kapsamlı çalışan başka bir komisyon olmadığı bilgisi var. Biz zaten başka ülkelerle uzmanlarla entegre çalıştık. Onun için hazırlayacağımız raporu dört gözle bekliyorlar.

Teşekkür ederim.

Necdet Ünüvar kimdir:

6 Haziran 1960'da Adana Ceyhan'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iç hastalıkları ile endokrinoloji ve metabolizma ihtisaslarını tamamladı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliğinin yanı sıra Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği üyeliğinde bulundu. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı. Halen AK Parti Adana Milletvekili olarak görev yapıyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »